FANDOM


636252745395103202

Żądlak w piątej edycji D&D

Żądlak

Żądlak

Żądlaki (ang. stirges) to magiczne bestie przypominające olbrzymie komary ze skrzydłami nietoperza. Są nieduże – ich skrzydła dochodzą do pół metra rozpiętości. Ciała żądlaków wyposażone są w dwie pary małych, pazurowatych nóżek, które pozwalają na przyczepienie się do karku ofiary i wbicie trąbki ssącej, przy pomocy której wysysają krew. Ich ciała mają rdzawo lub ceglastoczerwoną barwę, za wyjątkiem oczu i stóp, które są żółtawe. Trąbki są szare u nasady, natomiast ich zakończenia mają kolor różowy. Mają doskonały węch, widzą w ciemnościach i potrafią wyczuwać źródła ciepła na odległość kilkudziesięciu metrów. Żądlaki są groźnymi przeciwnikami z uwagi na instynktowną umiejętność odnajdywania u przeciwników słabych punktów. Nie wykazują się przy tym niczym poza żądzą zaspokojenia głodu. Po wbiciu trąbki piją do momentu nasycenia, nie zważając na to, czy ofiara przeżyje i nie interesując się nią po napiciu się do syta. Ich uścisk jest tak silny, że jedynym sposobem na ich usunięcie przed zakończeniem posiłku jest ich zabicie. Często bywa to konieczne, bowiem z racji wielkości potrzebują kilku litrów krwi do zaspokojenia apetytu. O ile jeden żądlak nie stanowi jeszcze wielkiego zagrożenia, stado tych istot może być poważnym zagrożeniem dla skupisk humanoidów. Istoty o grubej skórze, na przykład nosorożce, są niewrażliwe na ich ataki, ponieważ trąbka żądlaków nie jest w stanie przebić ich skóry. Dobrą ochronę przed nimi dają skórzane zbroje, choć żądlaki mają wyjątkową wprawę w wyszukiwaniu szczelin w pancerzach. Najedzony żądlak śpi około tygodnia, powoli trawiąc wypitą krew. Zaniepokojone budzą się powoli i stawiają wątły opór. Jest to najlepszy moment, żeby je zaatakować.

Żądlaki tworzą podobne do gniazd kolonie umiejscowione na strychach, drzewach i w jaskiniach. Podczas odpoczynku zwisają ze sklepienia głową w dół na podobieństwo nietoperzy. Wyczulone zmysły pozwalają im błyskawicznie wykryć wtargnięcie obcych do ich siedziby. Często żyją w symbiozie ze smokami, spijając krew z resztek ich ofiar. Potrafią rozmnażać się w niewoli, pod warunkiem że są regularnie karmione. Istnieją różne gatunki tych istot, preferujące rozmaite rodzaje krwi. Najczęściej zadowalają się krwią krów lub jeleni, aczkolwiek istnieją gatunki preferujące krew humanoidów. Kolonie żądlaków patrolują obszar w promieniu półtora kilometra od gniazda, przenosząc się w nowe miejsce natychmiast po całkowitym ogołoceniu obszaru z żywicieli.

Żądlaki tropikalneEdytuj

Jest to wyjątkowo duża odmiana żądlaków, żyjąca w gąszczach lasów tropikalnych. Są dwukrotnie większe od zwykłych żądlaków a ich ukąszenie powoduje wstrzyknięcie paraliżującej trucizny. Substancja ta jest ceniona przez szamanów barbarzyńskich plemion żyjących w okolicy występowania żądlaków. Żądlaki tropikalne często żyją w towarzystwie nietoperzy-wampirów

ŹródłaEdytuj