Sferopedia
Advertisement
Smok
Astral
Astralny smok z Dragon Magazine #344
Astralny smok
Broń oddechowa Strumień odesłania, stożek rażącego pyłu
Łuski Opalizująca barwa skorupki jajka
Teren Plan Astralny
Charakter Zawsze Neutralny

Niezależnie od rozmiaru i wieku, astralne smoki zawsze poruszają się z niesamowitą gracją oraz płynnością.

Astral Dragon DM134

Smok astralny z Dragon Magazine #134

Smok ten ma długie, płożące się rogi, podobne wyglądem do ogromnych i sztywnych czułków, ciągnących się za jego klinową głową. Jego wąskie skrzydła rozpościerają się o wiele szerzej niż u innych smoków o jego rozmiarze. Opalizujące łuski o barwie skorupki jajka gładko pokrywają jego lśniące ciało.

Opis[]

Astralne smoki działają jako strażnicy Planu Astralnego. Każdą obcą istotę postrzegają jako zniewagę dla piękna i świętości swego nieskończonego domu. Prowadzą wieczną i nadaremną wojnę z githyanki, którzy są według nich absolutnymi uzurpatorami oraz plugawcami tego planu. Raz lub dwa na dekadę stado astralnych smoków szturmuje astralną fortecę N'gati, ale jak dotąd nie spowodowały tam większych uszkodzeń. Takie bitwy stały się nadzwyczaj krwawe, odkąd sojusznicy githyanki - czerwone smoki - zostały w to zaangażowane.

W przeciwieństwie do innych smoków, astralne nie zakładają określonego gniazda - dla nich domem jest cały Plan Astralny. Rodzina lub stado astralnych smoków czasem zasiedla ogromny stały obiekt dryfujący przez plan - jak opuszczoną fortecę githyanki lub ciało zmarłego bóstwa. Smocza grupa gromadzi tam swoje skarby we wspólnym magazynie, którego razem bronią.

Smoki astralnie nigdy nie odzywają się do obcych im istot na Planie Astralnym, ale chętnie wdają się w rozmowy z miejscowymi stworzeniami (rodzimymi dla Astralu).

Rozmnażanie i dojrzewanie[]

Narodziny astralnego smoka są zdecydowanie inne od pozostałych gatunków. Samica składa jedno jajo na kilka wieków, po czym nosi je przy sobie przez wiele następnych lat. Przez ten czas jajo rośnie, aż otwiera się dziura przez którą smoczątko wychodzi.

Jajo astralnego smoka ma taką samą barwę jak otchłań Planu Astralnego, dzięku czemu nie rzuca się w oczy. Staje się ono prawie niewidzialne, o ile otwór w nim jest zakryty.

Skoro na Planie Astralnym nie ma dobrych miejsc na gniazdo, samo jajo staje się gniazdem (i magazynem skarbów). W miarę jak smok rośnie, jego jajo rozrasta się wraz z nim. Zapewnia mu ono zawsze przestrzenne schronienie. Smok potrafi wyczuć gdzie jego gniazdo-jajo się znajduje, niezależnie od dzielącej ich odległości czy warunków. (Nigdy nie wytłumaczono jak się to dzieje.)

Kiedy astralny smok dojrzeje, opuszcza swe jajo i przenosi trzymane tam skarby.

Ulubione skarby[]

Smoka tego podsyca (typowo u smoków) rządza zdobywania skarbów - gdy przemierza plan, poszukuje ich. Jego niechciani sąsiedzi, githyanki, są ulubionymi ofiarami. Zdobione zbroje i broń, magiczne lub wysadzane klejnotami, są obiektami marzeń astralnych smoków. Mówi się, że najstarsze astralne smoki mają w swych skarbcach więcej ekwipunku niż największe fortece githyanki. Ekwipunek najeźdźców githzerai i astralnych podróżników też jest chętnie zagarniany.

Takie zamiłowanie do skarbów sprawia, że astralne smoki posiadają typowo więcej magicznych przedmiotów niż inne gatunki. Jednak na wskutek właściwości Planu Astralnego, wiele z tych przedmiotów jest bezużyteczna (dopóki nie przeniesie się ich na inny plan). Astralny smok często zabiera ze sobą w podróże te magiczne przedmioty, których może użyć.

Walka i moce[]

Astralne smoki unikają walki wręcz używając swej broni oddechowej. Smok obserwuje potencjalnych przeciwników, wyróżniając tego który porusza się najszybciej w astralnej mgle. Wówczas atakuje ją swoim odsyłającym zionięciem i oddala się, aż będzie mógł użyć go ponownie. Pomimo pozornie tchórzliwej taktyki, astralne smoki są niemałym zagrożeniem na Planie Astralnym.

Smoki te preferują odsyłać swoich wrogów z Planu Materialnego zamiast ich zabijać - bo nie chcą zanieczyszczać Planu Astralnego zwłokami. Łatwiej wygnać niechianego gościa niż sprzątać jego szczątki.

Astralne smoki nigdy z własnej woli nie opuszczą swego planu. Przy wyrwaniu go siłą z Planu Astralnego, smok rzadko kiedy przetrwa długo. Na planie cechującym się grawitacją, rogi obciążają mu głowę, co uniemożliwia gryzienie. Pod wpływem grawitacji smok zawsze czuje się jakby był silnie obciążony, a jego manewrowość w locie jest ciężko ograniczona.

  • Astralny smok ma dwa typy broni oddechowej: Strumień odesłania lub stożek raniącego pyłu.
    • Istota objęta linią odesłania musi zdać test na wolę, albo wróci na rodzimy plan (jak pod wpływem zaklęcia Odesłanie).
    • Istnieje przy tym 20% szansy, że zajdzie pomyłka i istota trafi na niewłaściwy plan (ale nigdy na Astral).
    • Istoty objęte stożkiem pyłu otrzymują obrażenia jak od raniącego astralnego wiatru (który razi skórę nie mniej od burzy piaskowej).
  • Młode i starsze astralne smoki wytwarzają wokół siebie pole antygrawitacji. Wszystko objęte tą aurą zaczyna się bezwładnie unosić (chyba że potrafi latać).
    • Pole negacji grawitacji obejmuje obszar zależny od wieku smoka - od 18 do 120 metrów.
    • Ta aura w żaden sposób nie ogranicza samego astralnego smoka.
    • Smok może dezaktywować lub wznowić swoją aurę w dowolnej chwili.
  • Przy trafieniu krytycznym, ugryzienie astralnego smoka zrywa srebrną nić trzymającą istotę z jej rodzimym planem. Zerwanie nici powoduje natychmiastową śmierć ofiary.
  • Astralny smok porusza się na Astralu tak, jakby jego wiedza była wyższa o 8 punktów niż naprawdę.
  • Astralne smoki potrafią wykrywać obce istoty na swoim planie (tak samo jak np. zaklęcie Wykrycie zła - ale wykrywanie nie pozwala na określenie charakteru istoty).
    • Zdolność wykrywania działa na odległość zależną od wieku (od 9 do 110 metrów).
    • Po wykryciu istoty, astralny smok może poświęcić rundę koncentracji na poznanie jej natury.
  • Astralne smoki z wiekiem otrzymują zdolności czaropodobne (efekty czarów na życzenie):
    • Splendor orła (trzy razy na dzień, dziecko i starsze);
    • Dotyk zidiocenia (trzy razy na dzień, małoletnie i starsze);
    • Wykrycie zwierząt lub roślin (raz dziennie, dorosłe i starsze);
    • Odegnanie (raz dziennie, antyczne i starsze).

Różnice między edycjami[]

W pierwszej edycji D&D (DM #134) astralny smok mocno różnił się od trzeciej edycji (DM #344). W zasadzie jego opis był zupełnie różny od późniejszego. Jego łuski były srebrne (w kolorze całego Planu Astralnego), a kształtami ciała bardziej przypominał smoki lung (brak skrzydeł, smukłe ciało i biczowaty ogon).

Miał również następujące moce:

  • Jego wzrok sięgał przez Plan Astralny na odległość 10 mil;
  • Potrafił przemieszczać się między dowolnymi planami, wykonując skok co rundę. Zdarzało im się jednak cierpieć na rzadką chrobę zwaną astrolimitis - która uniemożliwiała podróż między planami. Przy skoku plaranym miały 1% szansy na permanentne pochorowanie się.
    • Po trwałym utknięciu na obcym planie (innym niż Astral) smok szalał, wściekle atakując każdą napotkaną istotę.
    • W szale nie mógł rzucać czarów, ale atakował fizycznie z podwójną siłą.
    • Szał trwał od dwóch do pięciu dni bez przerwy, po czym smok padał bez sił i umierał w ciagu od 1 do 4 dni.
    • Choroby tej nie można wyleczyć w inny sposób niż czarem życzenie. Przy powrocie na Plan Astralny poprzez portal lub odesłanie, smok wracał do siebie, ale trwale tracił zdolność podróży między planami.
  • Dzięki specjalnemu narządowi w głowie, potrafił latać nawet pomimo grawitacji Planu Materialnego (ale sprowadzony na ziemię chodził bardzo słabo);
  • Jego ciało było tak giętkie, że mógłby związać je w węzeł - co pozwalało mu atakować jednego wroga wszystkimi kończynami, ugryzieniem i smagnięciem ogonem naraz;
  • Jego ugryzienie zawsze (niezależnie od trafienia krytycznego) miało 20% szansy na zerwanie srebrnej nici;
  • Potrafił wyczuwać wszelką psionikę i psioniczne moce w odległości 73 metrów (chociaż sam nie potrafił jej używać);
  • Jego zionięcie to strumień rozproszenia umysłu;
  • Astralne smoki zostały opisane jako jedne z najlepszych czaromiotów wśród smoków - co przeczy właściwościom smoków planarnych z 3e.

Zobacz też[]

Źródło[]

  • Dragon Magazine #134 (czerwiec 1988)
  • Dragon Magazine #344 (czerwiec 2006)
Advertisement