Fandom

Sferopedia

Balic

4365stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

MEGALENEON.png

Megaleneon - dzielnica rządowa Balicu, z dominującym Białym Pałacem.

Balic - podzielone miasto-państwo, leżące na południowy wschód od Tyru, blisko Morza Mułu. Było rządzone przez Andropinisa, jednego z Króli-Czarodziei, do momentu jego wyprawy wgłąb Morza, z której nie powrócił. Balic jest czystą, wygodną metropolią nad brzegiem Morza Mułu.

Region, w którym leży miasto, należy do jednych ze spokojniejszych w całym znanym świecie. Nie jest nawiedzane przez potężne potwory, trzęsienia ziemi czy jakieś anomalie pogodowe. Największym problemem z zewnątrz są plemiona gigantów, żyjące gdzieś na Morzu Mułu.

Balic produkuje głównie sól, srebro, zwierzęta gospodarskie oraz skóry. Każdy dom handlowy stworzył własne mini imperium kupieckie na południowym płaskowyżu.

HistoriaEdytuj

W Roku Przyjacielskiego Poruszenia (Year of Friend’s Agitation) Dyktator Balicu Andropinis wyruszył z wielką flotą na zbadanie drugiego brzegu Morza Mułu. Nie powrócił z tej wyprawy. Nim jednak utracono nadzieję na powrót władcy miasto zostało najechane przez Kalaka i armię Tyru. Kontrybucję wojenną zapłacono w niewolnikach. Rok po tej inwazji, zwanym Rokiem Górzystej Furii (Year of Mountain’s Fury), miasto zostało napadnięte przez małą grupę gigantów. Odparto ten atak, tracąc połowę sił zbrojnych i przemieniając 25% miasta w ruiny. Ostatnią wielką falę zniszczenia sprowadził na to miasto Rajaat, kiedy wydobył się z Pustki, mszcząc się w ten sposób na zdradzie Andropinisa.

Pod koniec Dekady heroizmu stracono nadzieję na powrót Dyktatora i postanowiono zorganizować wielkie wybory, które miały ukształtować na nowo ustrój oraz wyłonić nową władzę. Niestety, ale podczas przygotowań Biały Pałac (dawna siedziba króla-czarodzieja Balicu) oraz port mułowy został opanowany przez Tabarosa, patriarchę Domu Kupieckiego Wavir. Szybko połączył zdobycze podbiciem kilku dzielnic a na końcu ogłosił się Handlowym Władcą Balicu (Trade Lord of Balic). Za jego przykładem poszły dwa pozostałe Domy Kupieckie, Tomblador oraz Rees, tworząc w ten sposób trzy oddzielne państwa na terenie jednego miasta.

Aktualnie wewnątrz miasta panują nastroje zimnowojenne. Najlepszym przykładem jest ekspedycja Ressu do gigantów z Morza Mułu, aby negocjować wieczysty pokój. Przyniosłoby to trwały spokój dla tego miasta, jednak inne domy kupieckie uważają, że Ress chce w ten sposób zdobyć sojuszników, którzy zmiotą innych bez większych problemów. Wojna wisi na włosku a każdy incydent może zniszczyć tutejszy spokój.

Każdy z domów handlowych rozprzestrzenił swoje wpływy na całym południowym regionie Tyru. Są to teraz imperia kupieckie, które obracają wielkimi kwotami.

WładzaEdytuj

Z czasów panowania Króla-czarodzieja w mieście utrzymywano pozory demokracji. Władca nie określał się mianem monarchy, ale jako dyktator. Miał to być dożywotni tytuł elekcyjny, który zdobył w wyniku wyborów. Templariusze byli wybierani co dziesięć lat przez wszystkich wolnych obywateli. Istniała także reprezentacja szlachty na dworze, zwana Izbą Patrycjuszy (Chamber of Patricians). Chociaż realna władza była skupiona w rękach dyktatora, obywatele zdobyli namiastkę smaku wolności.

Po utracie nadzieji na powrót dyktatora z wyprawy morskiej, chciano zorganizować wybory. Głównymi osobami byli Oriol z rodu Magestalos, Pierwszy Mówca (First Speaker) z Izby Patrycjuszy; Zanthiros z Balicu, generał wojsk balickich; Asthira, pierwsza templariuszka. Plany zostały przerwane przez zamach stanu domów kupieckich. Oriol poszedł na współpracę z Tabarosem. Zanthiros zebrał prawie całą ocalałą armię z rodzinami i uciekł z miasta. Porzucił swoje plany dotyczące miasta, stworzył jednak militarne plemię, które szuka miejsca na założenie nowej stałej osady. Asthira ukrywa się w mieście, tworząc siatkę wpływów i intryg. Liczy na obalenie władzy Handlowych Lordów i przejęcie kontroli.

Aktualnie Balic jest podzielone na trzy części, każde rządzone przez innego Handlowego Władcę. Współpracują, aby zachować miasto przed zakusami obcych. Wewnątrz jednak panują nastroje zimnowojenne i każdy czeka tylko na wybuch wojny domowej.

Cała trójka Handlowych Władców ma inną filozofię władzy. Tabaros chce przeprowadzić reformy w mieście na wzór takich, jakie wprowadzono w Tyrze po tamtejszej rewolucji. Kaladon (z domu kupieckiego Tomblador) chce zmilitaryzować miasto i kontynuować tradycję wybieralnych dyktatorów. Lady Essen (z domu kupieckiego Rees) chce przemienić miasto w jeden wielki obóz pracy, który będzie pracował na rzecz wzrostu zamożności i potęgi jej domu.

Większość templariuszy poszła na współpracę z nowymi władcami, użyczając im swoich umiejętności administracyjnych. Jednak powoli są oni mordowani, ponieważ domy kupieckie wykształcają własnych urzędników. Pozostali, którzy dalej są wierni Andropinisowi, ukrywają się i szukają sposobu na poinformowanie króla-czarodzieja co się dzieje, żeby powrócił z wyprawy i odzyskał władzę.

Szlachta została niemalże całkowicie pozbawione swoich przywilejów.

CiekawostkiEdytuj

Podobnie jak wiele elementów świata Athasu i stan miasta jest różny od źródeł. Wg np. Dark Sun Campaign Setting na 4ed. Andropinis nadal rządzi miastem pomimo, że we wcześniejszych wersjach miasto było pozbawione Króla-Czarodzieja.

Więcej w Fandom

Losowa wiki