Fandom

Sferopedia

Blibdoolpoolp

4365stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Bóg
Blibdoolpoolp01.jpg
Blibdoolpoolp
Blibdoolpoolp
Tytuł(y) Matka Morza, Bicz Biczów
Symbol głowa homara i czarna perła
Plan Ojczysty Plan Żywiołu Wody - Mroczne Głębiny
Ranga mocy Pośrednie bóstwo
Charakter chaotyczny zły
Dziedziny kuo-toa, złe podwodne stworzenia, mrok, szaleństwo, zemsta
Domeny woda, zło, zniszczenie, czarna woda
Ulubiona broń szczypcowy drąg
Sojusznicy brak
Zwierzchnik brak
Blibdoolpoolp.gif

Symbol Blibdoolpoolp

Blibdoolpoolp jest starożytnym bóstwem kuo-toa - rasy wypartej między innymi przez ludzi i elfy ze swych najwcześniejszych miejsc zamieszkania, czyli z mórz, oceanów i ich okolic. Jest ona również jedynym ocalałym bóstwem panteonu tej rasy. Teraz jej lud żyje tylko w Podmroku, walcząc z drowami, łupieżcami umysłu i innymi niebezpiecznymi mieszkańcami tej krainy. Mimo, że kuo-toa byli podobno w zamierzchłych czasach jedną z najpotężniejszych ras Wieloświata, ich potęga zmalała i skurczyła się tak, że teraz już niemal nikt się z nimi nie liczy. Ich patronka stoczyła się w szaleństwo i paranoję. Konsekwentnie odrzuca od siebie fakt tego, że kuo-toa już dawno stracili swoją dawną potęgę, a ponadto panicznie boi się ujawnienia sekretów jej rasy.

Blibdoolpoolp jest boginią wypaczoną przez gniew. Nienawidzi ona ludzi i większości ras inteligentnych (szczególnie elfów) za wyparcie kuo-toa z ich domów, jak również bóstw drowów i łupieżców umysłu, jako konkurencji do niewielkiej przestrzeni życiowej, jaka została jej rasie. Blibdoolpoolp nie czuje specjalnej wrogości do morskich ras, prócz morskich elfów, gdyż nie odegrały one głównej roli w wyginięciu powierzchniowych kuo-toa. Do tej jątrzącej się nienawiści dochodzi wątpliwa stabilność mentalna Matki Morza. Blibdoolpoolp może i nie jest całkiem szalona, lecz jest bardzo nieprzewidywalna, irracjonalna i skłonna do dzikich huśtawek nastroju. Obszar, który zajmuje ona w Planie żywiołu wody jest mętny i aż wiruje od emanacji jej emocji. Sprawia to, że jej domena jest łatwa do rozpoznania dla kogoś, kto się w niej znajdzie. Kraina Blibdoolpoolp znajduje się w jednym z tych niewielu miejsc Planu żywiołu wody, które mają dno - tam również gnieżdżą się jej najbliżsi poddani. Bicz Biczów otacza się olbrzymimi homarami, rakami i innymi prymitywnymi skorupiakami, które prawie wcale nie zmieniały swej formy od eonów.

W tych rzadkich chwilach, kiedy Blibdoolpoolp ukazuje się swoim wyznawcom, przybiera ona niezmiennie formę olbrzymiej, nagiej, ludzkiej kobiety z głową homara, pokrywami skrzelowymi na barkach oraz chitynowymi szczypcami zamiast przedramion. W większości przypadków Matka Morza ukazuje jednak swoje błogosławieństwo na mniej spektakularne sposoby - głównie poprzez zmianę koloru dużych, poświęconych czarnych pereł, które jej kapłani trzymają w świątyniach. Znakiem łaski może być też niezwykła aktywność olbrzymich homarów rezydujących w tych przybytkach.

Historia/związkiEdytuj

Blibdoolpoolp zalicza do swoich wrogów wszystkich, którzy według niej chcą posiąść starożytne sekrety jej rasy. W mniemaniu Matki Morza nie może ona nikomu zaufać w tej kwestii. Z tego powodu narobiła ona sobie wielu wrogów, a żaden bóg nie może nazwać się jej sprzymierzeńcem bądź zwierzchnikiem.

Powiada się, że jako pradawne bóstwo, Blibdoolpoolp zna głębokie, magiczne sekrety, które są częścią fundamentów wszechświata. A w każdym razie, tak jej się wydaje. Owe tajemnice Blibdoolpoolp trzyma tylko dla siebie. Jako, że unika ona kontaktów z innymi bóstwami i z nikim nie dzieli się swoją wiedzą, nie wiadomo, ile z tych plotek jest prawdą.

DogmatEdytuj

Spraw, by twa rasa okryła się jeszcze większą chwałą i by zgniatała maluczkich, którzy staną jej na drodze. Wyrywaj sekrety swoim wrogom i nie ufaj pozornym sprzymierzeńcom. Sam dąż do odkrycia największych tajemnic i licz przy tym tylko na własną siłę. Niszcz swoich wrogów na chwałę Morskiej Matki i dąż do tego, by potęga kuo-toa przyćmiewała blaskiem wszystkie inne, niewarte splunięcia rasy.

Kler i świątynieEdytuj

Kapłani Blibdoolpoolp (nazywani biczami) pełnią najważniejszą rolę w społeczeństwie kuo-toa. Doglądają wzrastania młodych przedstawicieli rasy i odprawiają odpowiednie rytuały podczas sezonu rozrodczego. Nie pełnią oni żadnej specjalnej roli w sztuce czy rzemiośle, ale są odpowiedzialni za wytwarzanie unikalnej, gumowatej substancji, którą kuo-toa pokrywają swoje tarcze przed bitwą. Są oni również sędziami oraz ustami swej nacji w stosunku do innych ras.

Świątynne kompleksy poświęcone Matce Morza są przeważnie bardzo rozbudowane i dobrze ukryte. Kapłani z różnych społeczności kuo-toa zazwyczaj współpracują z sobą tylko po to, by utrzymywać i bronić tych świątyń.

Niektórzy kapłani (zwykle około 30 %, w zależności od społeczności), są kapłanami-złodziejami. Tylko oni mogą osiągnąć poziom wyższy niż 10. w klasie kapłana. Każdy kapłan, który chce osiągnąć poziom wyższy niż 8., musi posiadać biegłość w posługiwaniu się zakończonym szczypcami kosturem.

Fanatyzm kapłanów Blibdoolpoolp sprawia, że nie tolerują oni kleryków żadnej innej religii. W miarę możliwości chwytają ich i poświęcą swojej bogini, by pomścić jej upadek. Niektóre plemiona zdegenerowanych ludzi również czczą Blibdoolpoolp. Krążą plotki, że w ich żyłach płynie krew kuo-toa i że sami kuo-toa byli niegdyś niegodziwym odłamem ludzkiej rasy, który za swe przewiny został ukarany zesłaniem w morskie czeluście.

Aby pomodlić się o czary, każdy bicz musi odprawić w zbiorniku wodnym specjalny rytuał oczyszczenia. Inną ważną ceremonią jest poświęcanie bogini klejnotów, pereł oraz żywych istot (w tym ludzi, elfów itp.), które odbywa się na powierzchni Faerunu, gdy księżyc wchodzi w swą pierwszą fazę.

Klerycy Blibdoolpoolp zwykle okrywają swoje ciała sieciami rybackimi (przygotowanymi tak, by mogły być użyte w walce) oraz perłami, zaś ich głowy zdobią wykonane z muszli hełmy.

ŹródłaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki