FANDOM


Planetouched3

Choand i zenythri

Logo

Uwaga! Ten artykuł jest częścią projektu tłumaczeń Planescape Campaign Setting!

Sferopedia jest wolną encyklopedią, lecz z dnia 22 marca 2008 r. staje się miejscem pracy nad projektem tłumaczeń PSCS z decyzji osób nad nim pracujących. Jest to element ułatwiający pracę nad tłumaczeniami, udostępniający materiały również tłumaczom spoza Sfer.

Chaondy

Metoda zaszczepiana slaadzich jaj w celu reprodukcji jest dobrze znana i przerażająca, jednak niewielu obieżysferów zdaje sobie sprawę, że nawet, kiedy ofiara zostanie oczyszczona, szczątkowe ilości chaosu w niej pozostają. Te uporczywe elementy mogą zostać przeoczone, a osobnik niepodejrzewający niczego będzie żył dalej. Może to stać się widoczne u jego potomstwa, przypominającego bardziej slaadów niż ludzi. Te hybrydy są zazwyczaj mordowane, jednak czasem, w akcie łaski, porzuca się je w odległej dziczy. Niewielka ilość pozostaje przy życiu, jednak niektórym powodzi się całkiem dobrze i prokreują. Gdy pokolenie mija, slaadzia skaza słabnie i ludzka część staje się silniejsza, pozwalając im żyć niemal normalnie. Jednak znamię chaosu zawsze pozostaje w tych sferotkniętych, zwanych chaondami, oddzielając ich od ludzi, a nawet innych planarnych bestii.

Osobowość: Chaond jest krzykliwym, przykuwającym uwagę stworzeniem. Kapryśny i impulsywny, skory do zmian nastroju i przelotnych kaprysów, nie zawraca sobie głowy interesem innych osób. Niewiele obchodzi świat wykraczający poza chwilę obecną oraz ich własne potrzeby i ogólnie bawi ich skłonność innych ras do martwienia się przeszłością czy myślenia o przyszłości. Chociaż są dość towarzyskie, wielu ludzi odkrywa ich ignorancje wobec społecznych zwyczajów i podchodzi do nich z mieszanymi uczuciami. Chaondy nie przejmują się tym, gdyż nie spodziewają się niczego więcej i zupełnie nie dbają o to, jak będą postrzegani. Ich własne zainteresowania i gusta zmieniają się szybko, powodując, że chaondy żyją rozmaitymi trybami życia i zwyczajami. Nie oznacza to, że nie posiadają rozsądku, lecz szybko zmieniają postrzeganie spraw oraz są skorzy do impulsywnego działania.

Wygląd Fizyczny: Chaondy wyglądają jak prymitywni ludzie z grubymi torsami i członkami, kanciastą twarzą, powoli rozciągającą się skórą i kolorowymi włosami. Ich wzrost waha się w granicach półtora metra i zazwyczaj są dwukrotnie szersze w obwodzie od człowieka. Większa część istot ich ignoruje, mniejszą przestrasza dzikość i masywność ciała chaonda, która maskuje zręczność przekraczającą wszelkie normy. Chaondy noszą często połataną odzież, razem z ekwipunkiem, przywiązując małą uwagę do wyglądu i stylu. Kolor odzieży jest zazwyczaj krzykliwy i barwny, krój dopasowuje się do kształtu ciała. Mają także wiele cech przypominających o ich slaadzich przodkach, w tym mocne, przypominające jaszczurze, ręce i nogi. Za to ich żwirowaty głos jest podobny do skrzeku, kiedy są pobudzeni. Mają po prostu trochę anormalnych cech, jednak w następnym pokoleniu te mogą się jeszcze bardziej rozwinąć lub zaniknąć.

Relacje: Obojętność chaondów wobec opinii i zasad innych jest zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Chaondzi są milej widziani jako poszukiwacze przygód (zważywszy na ich choleryczne usposobienie), za to są mało pożądani w uporządkowanych społeczeństwach i organizacjach. Większość czasu spędzają w dzikich ostępach cywilizacji, mieszając się z innymi rasami, choć rzadko i na krótko zgadzają się na emocjonalne związki. Dobrze zdają sobie sprawę ze swego niezwykłego dziedzictwa i wyglądu, choć mają też tendencje do nawiązywania relacji z innymi rasami, traktując wszystkich na równi z otwartością, która zadziwia nawet najbardziej tolerancyjne osoby. Rozumieją się szczególnie dobrze z bariaurami, podzielając ich wolnego ducha oraz z diabelstwami, czując z nimi wspólną więź. Chaondy nieprzychylnie patrzą na istoty nakładające na siebie i innych rozmaite prawa, celowo je ignorując i wręcz przeszkadzając, nie mając przy tym żadnych wyrzutów sumienia względem tych tyranów.

Charakter: Chaondy są zawsze chaotyczne, dzięki krwi slaadów, ale bywa różnie z drugą częścią ich moralności. Niektórzy skupiają się wyłącznie na sobie, inni jednak mają potrzebę bronić wolności i życia innych istot. Bardzo nieliczne przekładają jednak prawo i zasady ponad wolność. Są to sporadyczne przypadki, jednak takie jednostki zdarzają się raz na tysiąc.

Ziemie: Chaondy nie zamieszkują żadnych określonych ziem, jednak zdarza im się żyć na rubieżach planarnych cywilizacji. Rzadko posiadają własne siedziby, uważając, że inni za wiele od nich wymagają, a sami nie mają ochoty siedzieć długo w jednym miejscu przez dłuższy czas.

Wiara: Ci sferotknięci rzadko wybierają ścieżki kapłańskie, czując wstręt do zmuszania żyjących do wiary i jej zasad. Jeśli jednak chaond z własnej woli wybierze role kapłana, to zazwyczaj oddaje cześć chaotycznej mocy, która zgadza się z upodobaniami osobnika i jego aktualnymi celami, co i tak może się zmienić, gdy ten znajdzie sobie coś ciekawszego. Największa ich liczba należy do Chaosytów, choć niektórych można też znaleźć w Rządach Niedoścignionego i Lidze Rewolucyjnej.

Języki: Najwięcej chaondów mówi w Planarnym Wspólnym, chociaż ich podróże dają im dostęp do szerokiej gamy języków.

Imiona: Imiona chaondów wiążą się z miejscami w których się urodzili, choć nie jest to nieprzekraczalna zasada. Chaotyczna natura chaondów sprawia, że nadają sobie coraz to nowe przezwiska.

Poszukiwacze Przygód: Głęboko zakorzeniona chęć podróżowania i odkrywania tworzy z nich naturalnych poszukiwaczy przygód i można ich znaleźć w każdym środowisku. Są zaznajomione z dzikimi terenami występującymi na Planach i często służą jako przewodnicy. Najczęściej można ich spotkać po chaotycznej stronie Wielkiego Koła, jednak niektórzy podróżują po praworządnych Planach, by zabezpieczyć istniejącą tam nikłą anarchię.

Odgrywanie: Żyjcie bez powściągliwości, odpowiedzialności i zmartwień. Inni mogą przygniatać się trywialnymi sprawami lub trzymać się praw, ale wy wiecie lepiej. Życie nie powinno składać się z ograniczeń, a z wolności i gotowości do badania jego aspektów. Dlatego wiele podróżujcie, nie zostawajcie w jednym miejscu zbyt długo, by nie tracić niektórych doświadczeń i przeżyć. Żyjecie naprawdę, gdy nie macie żadnego punktu który wiąże was z przeszłością i przyszłością. Pozostawajcie zawsze otwarci na nowe idee, nie pozwalajcie opiniom innych psuć wasze życie i je ograniczać.


Cechy rasowe: Edytuj

* +4 Zręczność, +2 Budowa, -2 Charyzma - chaondy są dobrze zbudowane i niesamowicie zręczne, jednak ich dziki wygląd odstrasza innych.
  * Humanoid średnich rozmiarów
  * Szybkość bazowa 9m
  * Odporność na kwas, chłód i dźwięk 5
  * Roztrzaskanie (zc): Raz dziennie można użyć zdolności Roztrzaskanie, analogicznie do zaklęcia Zaklinacza tego samego poziomu.
  * Rasowa premia +2 do Wyzwalania i Upadania
  * Widzenie w Ciemnościach do 18 metrów.
  * Języki: Planarny Wspólny, regionalny. Dodatkowe języki: dowolny (oprócz języków tajemnych, takich jak druidzki)
  * Plan Ojczysty: dowolny (zazwyczaj Plany Chaosu)
  * Ulubiona klasa: Dowolna preferowana przez chaonda. Klasa raz obrana nie może zostać zmieniona.
  * Modyfikacja poziomu +1: Chaondy są odrobinę potężniejsze od standardowych ras i wolniej zdobywają doświadczenie.Chaond Edytuj

The implantation method used by the slaadi to reproduce is well known and feared, but what few planewalkers realize is that even when a victim is cleansed of the infection the remnants of chaos often persist. These lingering elements are overlooked as the unsuspecting soul continues about their life, but can become painfully obvious when their descendants appear more slaad than human. These hybrids are usually killed, but some are simply abandoned in remote places of the wild. Few survive on their own for long, but a small number manage to thrive and even procreate. As the generations pass, the slaad taint weakens and the human side grows stronger, allowing them to live lives that are more normal. The mark of chaos always remains with these planetouched, known as chaonds, forever separating them from humans and even other planar creatures.

Personality: Chaonds are outgoing, flamboyant creatures. Whimsical and emotional, they are prone to sudden shifts in mood as well as flights of fancy, and feel no need to excuse their actions to others. Few look past the present moment or their own desires, and they are generally amused by the tendency of other races to trouble themselves with thoughts of the past and future. Though they are naturally very social, many people find insensitivity to social custom and fits of emotion unsettling. This does not bother the chaonds, however, as they expect nothing from those around them and couldn’t care less about the opinions of others. Their own interests and tastes change rapidly, causing them to live by a variety of different lifestyles and morals. They are not without reason for their actions, only quick to change their mind and even faster to act off it.

Physical Description: Chaonds normally appear as rudimentary humans with thick chests and limbs, blocky facial features, and slowly shifting skin and hair color. They range in height from 5’1 to 5’10, and are normally twice as wide as a typical human is. Many are repulsed and a little intimidated by the chaonds’ savage body shape and posture, which disguises an agility surpassing most. Chaonds wear virtually anything, even patching different assortments of clothing together and equipment, having little interest in appearance or style. The result is often a gaudy display of color and design matching the chaond’s own unorthodox form. They also possess a wide variety of unique physical features that link them to their slaad ancestor from patches of hardened scales to reptilian hands and feet. Most have a gravelly voice that sometimes resembles a croak when they are excited. These are just a few physical abnormalities; over the generations nearly any sort of alteration may develop among.

Relations: The chaonds’ indifference to the opinions and rules of others serves as both a blessing and a curse in their relationships. While most find chaonds pleasant companions (overlooking their frequent outbursts of emotion), the chaos planetouched are rarely welcome among structured societies or organizations. Chaonds instead choose to spend most of their time in the wild on the edge of civilization, mixing with others infrequently and only for short periods. Well aware of their unusual heritage and form, they tend to get along with any other race, treating everyone as equals with an openness that surprises the most liberal person. They get along particularly well with bariaur, who share their free spirited nature, and many tieflings feel some common ground with them. Chaonds view those who impose laws on themselves and others as misguided, and have no compunctions against ignoring or actively working against such tyrants.

Alignment: Chaonds are inherently chaotic due to their slaad blood, but can be of any moral alignment. They are often self-centered in their apathy for the concerns of those around them, but some feel a calling to protect the freedom and lives of others. With anything being capable for the chaos-touched, some chaond show a preference for order and structure over freedom. Such folk are the exception, however.

Chaond Lands: Chaonds have no organized culture or place to call home, but often live on the edge of planar civilizations. Rarely do they assume ownership of a particular area, believing others have as much claim as they do, and having no desire to sit in one location for long.

Belief: Firmly believing that they choose their own path, chaonds have little use for fates or powers, and abhor enforced religion. Some choose to ally themselves with chaotic deities, if they share a similar belief or goal, but are as likely to ignore dictates as they are to obey them if it doesn’t fit with the chaond’s current taste. Naturally, the Xaositects have the highest number of chaond members, though a few can be found among the Transcendent Order and Revolutionary League.

Language: Most chaond speak Planar Trade, though their travels give them access to a wide variety of languages.

Names: Chaond names are based on where they were born, and thus can be nearly anything. Suiting their chaotic nature, chaond like going by alternating nicknames before falling back on their given name.

Adventuring: With a deep-rooted need to travel and explore, chaond are natural adventurers and can be found in any sort of environment or among any party. They are comfortable with most of the terrain found on the planes, and many serve as guides. They are most at home on the chaotic side of the Great Ring, but some take bringing anarchy to order as a challenge.

Roleplaying a Chaond: You live without restraint, responsibility, or worry. Others may bury themselves with trivial concerns and chain their lives with rules, but you know better. Life isn’t meant to be with restrictions, but with the freedom and willingness to explore its many facets. To this end, you travel constantly, rarely remaining in one place for long, lest you miss some new experience and sensation. You live your life in the moment, for there is no point in being tied down by the past and future. While always open to new ideas, you do not let the opinions of others sway you to follow the trends or interfere with how you want to live your life.


Chaond Racial Traits Edytuj

•  +4 Dexterity, +2 Constitution, -2 Charisma: Chaond are sturdy and surprisingly agile, contributing to their feral appearance.
   •  Medium-size humanoid.
   •  Chaond base speed is 30 feet.
   •  Acid, cold, and sonic resistance 5.
   •  Shatter (Sp): Chaond can use shatter once per day as cast by a sorcerer of their character level.
   •  +2 racial bonus on Escape Artist and Tumble checks.
   •  Darkvision up to 60 feet.
   •  Automatic Languages: Planar Trade, home region. Bonus Languages: Any (other than secret languages, such as Druidic).
   •  Plane of Origin: Any (often one of the Planes of Chaos).
   •  Favored Class: The first class chosen by a chaond is their favored class. Once chosen it cannot be changed.
   •  Level adjustment +1.