Fandom

Sferopedia

Cyklop

4364strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Bcbfe349a12b5e1cc1a6d192bcc6f840.jpeg

Cyklop

Cyklop.jpg

Cyklop

Cyklop2.jpg

Cyklop

Cyclops.gif

Cyklop w wizji Tony'ego Di Terlizzi

Cyklopy (ang. cyclops) to dalecy krewni prawdziwych gigantów. Posiadają jedno oko czerwone położone pośrodku czoła i prowadzą prymitywny tryb życia, najczęściej żyjąc samotnie lub w małych grupach. Cyklopy mierzą sobie około trzech metrów wzrostu i ważą ponad 150 kilogramów. Choć często są łysi, zdarzają się osobniki o kudłatym, czarnym lub granatowym zaroście, spływającym w kołtunach z głowy i ramion. Skóra cyklopów ma odcienie od rudobrązowego do brudnożółtego a ich głosy są szorstkie i ostre. Ich ciała śmierdzą brudem i odchodami. Ubierają się w poszarpane skóry zwierzęce i sandały. Zazwyczaj łażą uzbrojone w maczugę lub berdysz, procę i włócznię. Nie używają zbroi, polegając na swej twardej i trudnej do przebicia skórze. Nie stosują wyrafinowanych taktyk, po prostu atakując najbliższego przeciwnika. Z powodu ograniczonej jednym okiem wizji nie są najlepszymi strzelcami.

Cyklopy trzymają się z dala od skupisk ludzkich. Jeśli zostawia się je w spokoju, nie atakują uzbrojonych grup, choć zdarza im się napaść na samotnego podróżnika. Cyklopy nie szanują niczyjego życia poza swoim, więc takich zbłąkanych wędrowców czeka zjedzenie lub, w najlepszym wypadku niewola. Z powodu upodobania tych istot do słabo zaludnionych rejonów nie zdarza się to jednak często. Cyklopy są słabymi myśliwymi. Większość klanów trzyma stada kóz i owiec, którymi się żywią. Część klanów wędruje, większość jednak osiada na stałe w pobliżu dogodnych pastwisk i jaskiń. Wodzem jest zawsze najsilniejszy osobnik, który wymusza swe decyzje siła pięści. To z kolei prowadzi do częstych bójek i walk, toczonych bez żadnych zasad. Każdej wiosny klany z danego regionu spotykają się w celu wymiany dóbr i niewolników oraz wyboru żon. Czasem bardziej charyzmatyczny cyklop jest w stanie zjednoczyć kilka klanów w większe plemię, które zaczyna łupić okoliczne wsie i miasteczka. Najliczniejsze z takich plemion liczyło jak dotąd 80 osobników.

Jaskinie cyklopów są zabezpieczone głazami i mają zawsze tylko jedno wejście. W środku znajdują się drewniane wybiegi dla trzody i niewolników. Wybiegi zawsze są zadaszone, albo dachem z gałęzi albo naturalnym sklepieniem jaskini. Na noc wejście jaskini blokowane jest głazem lub drewnianą osłoną, zabezpieczającą przed wtargnięciem drapieżników. W środku nie ma żadnych palenisk, gdyż cyklopy używają ognia rzadko i ostrożnie, jedynie na zewnątrz swej posiadłości.

Cyklopy są wszystkożerne, jednak preferują dietę mięsną. Pochodzenie i jakość najczęściej zjadanego na surowo mięsa nie ma większego znaczenia. Cyklopy nie przestrzegają zasad higieny i używają swej jaskini także jako wychodka. Nie żyją w harmonii z naturą, bez wahania niszcząc niewygodne dla nich środowisko, co czyni je stosunkowo łatwymi do wytropienia. Życie cyklopów bywa krótkie, gdyż są śmiałe i niezbyt ostrożne. Oprócz ludzi, padają również ofiarą tygrysów, innych gigantów, wyvern i trolli. Krasnoludy są jedyną rasą, która tępi je w sposób aktywny.

Istnieje również podgatunek tzw. cyklopów właściwych, osiągających wzrost prawdziwych gigantów. Są to istoty spotykane na odległych wyspach, gdzie wypasają stada ogromnych owiec.

Cyklopy słabsze i potężniejszeEdytuj

Te cyklopy są dwiema rasami związanymi z gigantami. Ich przedstawiciele występują w krainach, gdzie czczeni są bogowie Olimpu. Potężniejszych cyklopów stworzyła Hera, po czym oddała ich w prezencie synowi, Hefajstosowi. Słabsze wykreował (i otoczył ojcowską miłością) Posejdon, dlatego zwykle żyją one na wyspach. Przedstawiciele obu gatunków wyglądają na przerośniętych humanoidów z jednym okiem. Potężniejsze są wyższe (6 metrów wzrostu, w porównaniu ze słabszymi wysokimi na 3,6 metra), bardziej inteligentne i cywilizowane niż ich kuzyni. Słabsze cyklopy są niezwykle brutalne - lubią jeść ludzkie mózgi. Łatwo je oszukać, ale walczą zaciekle, aż do śmierci. Potężniejsze z kolei unikają starć, chyba że zmusi je do nich Hefajstos. Są zazwyczaj dobrze uzbrojone w magiczną broń i zbroje. Potrafią też stosować doskonałą taktykę.

Cyklop dziobatyEdytuj

Podgatunek wyposażony w dzioby zamiast nosów. Dzioby te nie są za bardzo przydatne w walce. Poza tym dziobate cyklopy mają wielkie szpony, którymi potrafią zadawać ciężkie obrażenia. Istoty te prawie nie występują. Są łagodną, niemal całkowicie roślino- i owocożerną odmianą cyklopów (wyjątek stanowi mięso kóz i owiec), jednak bardzo potężną, ponieważ dochodzą do 7,5 metrów wysokości. Z całej siły nienawidzą orków, oraz ognistych gigantów, z którymi toczą krwawe boje. Nie znoszą też psotnych magmowców. Wojny dziobatych cyklopów z ognistymi gigantami i orkami wywołały palącą nienawiść i chęć zemsty. Jej skutkiem jest niemal całkowite wyniszczenie tej rasy cyklopów.

ŹródłaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki