FANDOM


Monster Manual 5e - Demilich - p48

Demilicz Acererak w D&D Next

Demilicz

Demilicz

Demilicze (ang. demilich) są starszą, wyższą i potężniejszą formą liczów, w którą przechodzą kiedy moc utrzymująca ich ciało w całości słabnie. Kiedy licz uznaje, że poznał już wszystkie tajemnice, jakie mógł dać mu świat materialny, kontynuuje swe poszukiwania w miejscach, w których nie potrzebuje materialnego ciała. Poprzez studia nad klejnotami duszy przechodzi przemianę w demilicza, co pozwala mu na swobodne podróże po Planie Astralnym i innych planach dostępnych za jego pośrednictwem. Podczas tych trwających całe eony podróży licze odkrywają zapomniane zakamarki planów, badają potężną magię i szukają sposobów na uwolnienie straszliwych aberracji. Niektóre z tych podróży prowadzą do boskości lub do miejsc, z których nie ma powrotu, jak Odległa Dziedzina.

Demilicze mają zwykle postać lewitującej czaszki o oczodołach i dziąsłach wypełnionych klejnotami. Rzadziej zamiast czaszki funkcjonują jako inna pokryta drogimi kamieniami kość, na przykład piszczel albo dłoń. Klejnoty błyszczą złowieszczo światłem uwięzionych w ich wnętrzu dusz. Uwięzienie duszy to najstraszliwsza z broni demilicza, aktywowana samym spojrzeniem. Jeśli trep ma szczęście, skończy się na wyssaniu energii życiowej. Jeśli nie, jego dusza zostaje wchłonięta przez klejnot a ciało w kilka chwil rozpada się w pył. Pełne strawienie duszy zajmuje demiliczowi około doby. Po upływie tego czasu jest bezpowrotnie stracona. Jeśli towarzyszom nieszczęśnika uda się zabić demilicza i robić klejnot, duch może ulecieć w zaświaty lub powrócić do życia dzięki użyciu potężnej magii. Zdarza się to rzadko, ponieważ demilicze dysponują zwykle przynajmniej ośmioma klejnotami dusz.

Oprócz uwięzienia demilicze dysponują właściwymi także dla zwykłych liczy mocami aury strachu i mroźnego dotyku oraz potężną magią. Potrafią między innymi do woli zmieniać postać, wędrować po Astralu, tworzyć nieumarłych, rozpraszać magię i używać telekinezy. Ponadto są odporne na większość ataków magicznych, poza miażdżeniem, rozproszeniem zła i świętym uderzeniem. Nietypową mocą jest absorbcja właściwości magicznych przedmiotów, które znajdują się w pobliżu filakterium demilicza. Aby ostatecznie zniszczyć tą plugawą istotę, konieczne jest nie tylko rozbicie filakterium ale również destrukcja wszystkich klejnotów duszy.

ŹródłaEdytuj