Sferopedia
Advertisement
78868

Demrona ostrza zguby

Sześć potężnych mieczy znanych jako Demrona ostrza zguby stworzono w ciągu 300 lat. Za ich twórcę uważa się arcymaga Demrona, ale w istocie była to praca zbiorowa - wspólne dzieło wszystkich ras zamieszkujących Myth Drannor przed upadkiem. Każde ostrze dostrojone do jednego szczególnego typu użytkownika (w mechanice gry oznacza to, że tylko członkowie konkretnej rady lub klasy mogą władać danym ostrzem zguby). Ostrze zguby w rękach osoby z nieodpowiedniej klasy/rady staje się mistrzowsko wykonaną, ale niemagiczną bronią. Wszystkie ostrza zguby to święte miecze zguby złych przybyszów i nieumarłych +4. Każdy rzuca światło o natężeniu równym pochodni, ale posiadacz może je stłumić mentalnym rozkazem. Poszczególne ostrza mają też własne, unikalne moce, co opisano dalej. Jeśli nie podano inaczej, każda moc ostrza zguby jest aktywowana słowem rozkazu.

Evaelathil: Krótki miecz dopasowany do użytkownika małego rozmiaru, do użytku wyłącznie niziołków. Dobyty z pochwy jaśnieje miłym, zielonym blaskiem. Oprócz standardowych mocy ostrza zguby, obdarza posiadacza odpornością na ogień i pozwala rzucać zauroczenie osoby i zlokalizowanie stworzenia - każde raz dziennie.

Mhaorathil: Krótki miecz dla stworzeń średniego rozmiaru, do użytku wyłącznie krasnoludów. Stworzyli go krasnoludzcy obrońcy Myth Drannor. Po dobyciu rzuca jasnopomarańczowe światło. Oprócz standardowych mocy ostrza zguby, pozwala posiadaczowi używać leczenia lekkich ran, oręża nieumarłych i przełamania choroby - każdego raz dziennie.

Morvian: Imponujący dwuręczny miecz przeznaczony dla postaci średnich. W przeciwieństwie dla poprzednio opisywanych oręży, Morvianem mogą posługiwać się przedstawiciele różnych ras. Jedyne ograniczenie dotyczy charakteru - musi być praworządny dobry. Po dobyciu z pochwy Morvian jaśnieje jasnoróżowym blaskiem, niczym światło słońca. Morvian ma wszelkie standardowe moce ostrzy zguby, a przy tym jest orężem aksjomatycznym i pozwala posiadaczowi raz dziennie rzucać światło dnia.

Faervian: Długi miecz przeznaczony dla średnich stworzeń, do użytku tylko przez osoby rzucające czary wtajemniczeń. Wygląda na wykuty z jednego kawałka wypolerowanej stali, a po dobyciu jarzy się soczystą purpurą. Ostrze wyróżnia spośród innych ewidentnie elfie wykonanie. Faervian ma standardowe moce opisane wcześniej, a ponadto jest orężem czaru. Dodatkowo pozwala posiadaczowi rzucać do trzech zaklęć dziennie jak gdyby ten korzystał z atutu unieruchomienie czaru.

Dragathil: Lekko zakrzywiony rapier dla stworzeń średniego rozmiaru. Środkiem ostrza biegnie rząd malutkich rubinów, a dużą rękojeść koszowa ma kształt róż oplecionych wokół trzech harf. Dobyty Dragathil jarzy się jasnoczerwonym światłem, ale mimo złowrogiego wyglądu nie jest przeznaczony do rażenia wrogów tajemnym ogniem czy ostrą stalą, lecz do zwyciężania w sposób humanitarny. Dragathil ma standardowe moce ostrza zguby, a ponadto jest orężem miłosierdzia, które pozwala posiadaczowi raz dziennie rzucać unieruchomienie osoby. Może nim władać tylko osoba biegła w perswazji i negocjacji.

Keryvian: Ostatnie z ostrzy zguby jest najpotężniejszym z oręży Demrona. Klinga tego miecza półtoraręcznego ma lekko niebieskawy odcień, a rękojeść ukształtowano na podobieństwo wielkiego niebieskiego smoka ściskającego brzeszczot w "zębach". W bitwie Keryvian jaśnieje i trzaska niebieską energią, ale działa w rękach tylko wojownika, paladyna lub tropiciela o dobrym charakterze. Broń posiada standardowe moce ostrzy zguby, a ponadto jest orężem ostrości i pozwala posiadaczowi rzucać na życzenie rzucać na życzenie następujące zaklęcia: skok, spadające piórko, alarm. Alarm zawsze jest słyszalny, a włącza się tylko wtedy, gdy Keryviana dotknie ktoś inny niż właściciel. Ponadto, gdy tylko oręż spowoduje trafienie krytyczne, nakłada na ofiarę osłabienie. Zależnie od stopnia osłabienia posiadacz otrzymuje tymczasową wytrzymałość, która utrzymuje się przez 24 godziny. Następnego dnia po zranieniu musi wykonać test wytrwałości - porażka oznacza trwałe osłabienie.


Źródła[]

  • Przewodnik Gracza po Faerunie
Advertisement