FANDOM


04 ToD02.jpeg

Dinozaury: diplodok, allozaur, ankylozaur, parazaurolof, dimetrodon, pteranodon

Dinozaury to neutralne zwierzęta będące wielkimi gadami. W odróżnieniu od większości gadów wykształciły częściową stałocieplność, co uniezależniło je od temperatury otoczenia, umożliwiło większą ruchliwość i mobilność. Choć w większości światów materialnych są gatunkiem wymarłym, istnieją rejony, gdzie występują w wielkiej obfitości i różnorodności. Istnieją gatunki przystosowane do wszystkich możliwych rodzajów środowisk.

Bóstwem którego dziedziną są dinozaury jest Ubtao.

Ponieważ dinozaury istniały w rzeczywistości, można uznać że istnieją ich niezliczone rodzaje, najpowszechniejsze wymieniono jednak w podręcznikach.

AllozaurEdytuj

Dinozaury.jpg

Allozaur i ankylozaur w Księdze Potworów II

Dinozaury3.jpg

Dinozaury: allozaur, pterodon i stegozaur

Dinozaury5.jpg

Dinozaury

Diprotodon.jpg

Diprotodon

Dinozaury6.jpg

Rój igłozębów

Dinozaury7.jpg

Ichtiozaur

B8ae9387e4ed11e888a2a40918aa0f99.jpg

Plezjozaur

Dinozaury8.jpg

Protoceratops

[1] Zobacz też: Allozaur w Wikipedii.

AnkylozaurEdytuj

[1]Ankylozaury to ważący około pięciu ton gatunek, pokryty płytkowym pancerzem i wyposażony w ogon zakończony twardą, kostną naroślą w kształcie maczugi. Zobacz też: Ankylozaur w Wikipedii.

ArchelonEdytuj

Zobacz też: Archelon w Wikipedii.

Bitewny tytanEdytuj

Dinozaury4.jpg

Bitewny tytan

Bitewny tytan to krzyżówka innych dinozaurów.

BrontozaurEdytuj

CryptoclidusEdytuj

Zobacz też: Cryptoclidus w Wikipedii.

CeratozaurEdytuj

Zobacz też: Ceratozaur w Wikipedii.

DeinonychusEdytuj

[2]Deinochynusy to nieduże dinozaury drapieżne, których atutem jest duża szybkość na poruszanie się na dwóch kończynach i silne nogi, wyposażone w ostre szpony. Ich taktyką polowania jest pościg za ofiarą, skok i atak z góry za pomocą zębów i pazurów. Deinochynusy posiadają duży jak na dinozaury spryt, który pozwala im na skuteczne polowania w stadach. Zobacz też: Deinonychus w Wikipedii.

DimetrodonEdytuj

Zobacz też: Dimetrodon w Wikipedii.

DiplodokEdytuj

Olbrzymi (długość do 35 metrów, waga do 20 ton) ziemnowodny roślinożerca z potężnym ciałem i małą głową na długiej szyi. Diplodoki zamieszkują głównie mokradła i okolice zbiorników wodnych. Nie są agresywne, jednak ich wielkość i siła czyni z nich niebezpiecznych przeciwników, jeśli zostaną zaatakowane. Zobacz też: Diplodok w Wikipedii.

DiprotodonEdytuj

Zobacz też: Diprotodon w Wikipedii.

ElasmozaurEdytuj

Elasmozaury to dinozaury wodne o małej głowie i długiej szyi, przypominających wyglądem ciało węża. Szyja wyrasta z potężnego korpusu, wyposażonego w płetwy. Elasmozaury to zręczni pływacy i świetni myśliwi. Giętka i długa szyja pozwala im na swobodne chwytanie zarówno istot wodnych jak i przelatujących nad wodą ptaków czy istot spacerujących po brzegu. Zobacz też: Elasmozaur w Wikipedii.

GigantozaurEdytuj

Zobacz też: Gigantozaur w Wikipedii.

HelikoprionEdytuj

Zobacz też: Heliokoprion w Wikipedii.

HydrozaurEdytuj

IchtiozaurEdytuj

Zobacz też: Ichtiozaur w Wikipedii.

KompsognatEdytuj

Zobacz też: Kompsognat w Wikipedii.

LambeozaurEdytuj

Lambeozaury to przedstawiciele dinozaurów dziobatych. Są to duże gady o nogach tylnych znacznie większych od przednich i głowie wyposażonej w kaczy dziób, szeregi zębów policzkowych i kostny grzebień. Charakteryzują się roślinożernością, wyczulonymi zmysłami i tchórzostwem. Zobacz też: Lambeozaur w Wikipedii.

LiopleurodonEdytuj

Zobacz też: Liopleurodon w Wikipedii.

MegaraptorEdytuj

[2] Zobacz też: Megaraptor w Wikipedii.

MozazaurEdytuj

Zobacz też: Mozazaur w Wikipedii.

PachycefalozaurEdytuj

Zobacz też: Pachycefalozaur w Wikipedii.

ParazaurolofEdytuj

Zobacz też: Parazaurolof w Wikipedii.

PlezjozaurEdytuj

Zobacz też: Plezjozaur w Wikipedii.

PteranodonEdytuj

Pteranodony to dinozaury latające, wyposażone w rogowe dzioby i skórzaste skrzydła. Choć ich pokryte futrem ciało nie przekracza rozmiarów indyka, rozpiętość skrzydeł dochodzi do siedmiu metrów. Pteranodony są bardzo silne, zdolne do uniesienia zdobyczy o wadze czterokrotnie większej od nich. Zobacz też: Pteranodon w Wikipedii.

ProtoceratopsEdytuj

Zobacz też: Protoceratops w Wikipedii.

RhamphorhynchusEdytuj

Zobacz też: Rhamphorhynchus w Wikipedii.

Dinozaury2.jpg

Sejsmozaur i spinozaur w Księdze Potworów II

SejsmozaurEdytuj

[1]Zobacz też: Sejsmozaur w Wikipedii.

SpinozaurEdytuj

[1]Zobacz też: Spinozaur w Wikipedii.

StegozaurEdytuj

Stegozaury to duże, roślinożerne dinozaury o małych głowach i równie małej inteligencji. Występują w okolicach obfitych w roślinność. Na ich grzbietach, wzdłuż kręgosłupów występują duże kostne narośla w kształcie płytek, które pozwalają dinozaurom absorbować i wydalać ciepło. Ogony wyposażone są w ostre kolce. Zaatakowane stegozaury starają się ukryć głowę, obrócić do napastnika tyłem i atakować za pomocą ogona. Zobacz też: Stegozaur w Wikipedii.

TriceratopsEdytuj

[2]Triceratopsy to tak zwane dinozaury rogate - roślinożerne, agresywne kolosy o dziobatych pyskach. Głowę triceratopsa chroni kostny kołnierz, z którego wyrastają dwa długie rogi. Trzeci, krótszy wyrasta z przodu pyska. Triceratopsy są czułe na punkcie swego terytorium, z którego przeganiają gniewnie wszelkich intruzów. Często też walczą między sobą o dominację w stadzie.

Tyranozaur.jpg

Tyranozaur w Księdze Potworów

Zobacz też: Triceratops w Wikipedii.

TyranozaurEdytuj

[2]Tyranozaury to jedne z najstraszniejszych drapieżców w świecie zwierząt. Ważące około 10 ton i mierzące do 13 metrów długości i 4 wysokości, poruszają się z wielką szybkością na dwóch potężnych nogach. Ich ogromna głowa wyposażona jest w potężną, zębatą paszczę i duży mózg, dzięki któremu dinozaury te charakteryzują się wysoką przebiegłością, tłumioną tylko przez ich żarłoczność. Nie wahają się atakować żadnej istoty mniejszej od siebie, czasem porywając się też na większe, roślinożerne kolosy. Zobacz też: Tyranozaur w Wikipedii.

WelociraptorEdytuj

Zobacz też: Welociraptor w Wikipedii.

QuetzalcoatlusEdytuj

Zobacz też: Qietzalcoatlus w Wikipedii.

PrzypisyEdytuj

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Księga Potworów II
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Księga Potworów

Zobacz teżEdytuj

ŹródłaEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki