Fandom

Sferopedia

Dziwo żywiołu

4365stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Dziwa.jpg

Dziwo powietrza i dziwo wody

Dziwa 2.jpg

Dziwo ognia i dziwo ziemi

Dziwa zywiolu 2.jpg

Dziwa żywiołu

Dziwa 3.jpg

Dziwo śniegu i dziwo lodu

Dziwa (ang. weirds) to neutralne żywiołaki o wyraźnym aspekcie żeńskim. Posiadają naturalny talent do wieszczenia, dzięki czemu często pełnią rolę wyroczni, wieszczek i astrolożek. Każde z dziw stworzone jest z jednego z żywiołów i posiada specjalną więź z aspektem losu odpowiednim do tego właśnie żywiołu. Istoty te dawno temu opuściły Plany Wewnętrzne, osiadając na Planie Materialnym, by służyć humanoidom jako przewodniczki i doradczynie. Mimo tego ich siedziby znajdują się w miejscach odległych i dobrze ukrytych. Ciała tych istot od pasa w górę mają kobiece kształty. Od pasa w dół mogą być również kobietami lub spiralnymi kolumnami. Każde dziwo podobnie jak driady posiada związane z nim miejsce - reprezentowany przez nie aspekt ich żywiołu, na przykład sadzawkę z wodą lub wiecznie płonący ogień - i nigdy go nie opuszcza. Obszar ten służy również jako portal do rodzimego planu dziwa i może służyć jako droga ucieczki. Niepożądane istoty wkraczające do zbiornika odnoszą obrażenia, spowodowane wysoką koncentracją żywiołu. Dziwa mają dostęp do wiedzy na temat przyszłości a udzielane przez nie informacje mogą zmienić bieg historii. Istoty te starają się trzymać rękę na pulsie i chronić świat przed nieszczęśliwym rozwojem wypadków. Jak większość wyroczni, ich odpowiedzi są zawoalowane, ukryte w aluzjach i metaforach. Choć mogą być mylnie zinterpretowane, dziwa nigdy celowo nie wprowadzają rozmówców w błąd. Ich rady rzadko są darmowe. Często uzyskanie odpowiedzi wymaga wykonania dla dziwa jakiegoś zadania, pozornie dziwacznego ale istotnego z punktu widzenia przyszłości. Dziwa potrafią porozumiewać się z wszystkimi inteligentnymi istotami. Wszystkie rodzaje dziwów są ze sobą połączone specyficzną więzią, która pozwala im na współpracę między sobą. Dziwo, które nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na zadane pytanie zazwyczaj kieruje śmiałka do swej krewniaczki innego rodzaju. Z tego powodu siedziby tych istot w danym rejonie znajdują się często blisko siebie.

Dziwa z reguły starają się unikać walki. Dla ochrony korzystają z przywoływanych żywiołaków, potrafią też przejmować kontrolę nad tymi przyzwanymi przez wrogów. Dzięki potężnym zdolnościom wieszczenia niemal zawsze potrafią przewidzieć nadchodzące ataki i odpowiednio wpływać na przebieg walki. Jest to kolejny rodzaj wiedzy, którą mogą się podzielić z przyjaznymi dla nich istotami.

Dziwo PowietrzaEdytuj

Dziwa powietrza oferują poszukiwaczom wskazówki dotyczące drogi i położenia rozmaitych osób i przedmiotów. Mogą wskazywać na nieznane ścieżki, ujawniać ukryte drzwi do innych światów i udzielać rad ułatwiających przetrwanie w nieprzyjaznych warunkach. Ich zbiorniki znajdują się zwykle na wolnym powietrzu, w wyróżniającym się punkcie, na przykład na szczycie góry. Istoty te wyglądają jak widmowe, przejrzyste kobiety zbudowane w przemieszczających się oparów. Ich oczy są głęboko niebieskie a włosy powiewają z wiatrem. Ich dolna część ciała wygląda jak słup mgły wyłaniającej się ze zbiornika. Zbiornik wypełniony jest kłębiącym się i wirującym powietrzem i mgłą. Może być osadzony zarówno horyzontalnie jak i wertykalnie (nawet do góry nogami).

Dziwo wodyEdytuj

Dziwa wody przynoszą słowa otuchy i zdrowie rannym i chorym. Posiadają wiedzę zdolną uleczyć targane niepokojem i cierpieniem krainy, a także pokazać nową drogę istotom, które ją zagubiły. Nawet, gdy wszystko wydaje się stracone, rada tej istoty może przechylić szalę w drugą stronę. Dziwa wody wyglądają jak przejrzyste, niebieskie kobiety zbudowane z wody. Ich stopy zawsze zanurzone są w bulgoczącej i wirującej wodzie zbiornika.

Dziwo ogniaEdytuj

Dziwa ognia to wieszczki nadziei, będące jej płomykiem w ciemnościach obawy i złego losu. Dostarczają także dawno zapomnianą wiedzę, prowadząc cierpiących i błądzących ku dobrobytowi. Górna część ich ciał przypomina zbudowaną z płomieni kobietę, zwieńczoną buchającym dymem. Dolna część przypomina ognisty ogon, niknący w wypełnionej tańczącym ogniem, dymiącej sadzawce.

Dziwo ziemiEdytuj

Dziwa ziemi to zwiastunki śmierci i zguby. Mogą przepowiedzieć nadchodzącą śmierć danej osoby albo nadciągającą apokalipsę. Wieszczą również biedę i bogactwo, przewidując kto osiągnie sukces w pogoni za dobrami materialnymi. Górna część ciała tych istot przypomina piękną ludzką kobietę z błyszczącymi jak klejnoty oczami i włosami koloru ziemi, przeplatanej żyłkami srebra i złota. Dola część ciała to wyłaniająca się ze zbiornika kolumna kamienia i błota. Ich zbiorniki znajdują się często u podnóża gór albo w głębokich podziemiach. Wypełnione są ziemią, błotem i kamieniami.

Dziwo szlamuEdytuj

Dziwo śnieguEdytuj

Jest powiązane z Planem Żywiołu Powietrza.

Dziwo loduEdytuj

Jest powiązane z Planem Żywiołu Wody.

Mniejsze dziwoEdytuj

ŹródłaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki