FANDOM


Glour

Glour

Rzadko spotykane, delikatne gloury (ang. glouros) to istoty baśniowe Podmroku. Władają potężną magią, wystarczającą do obrony. Tak naprawdę są to jednak nieśmiałe, skryte istotki, których śpiew czy grę na harfach słychać czasami z oddali - lubią i potrafią snuć piękne, chwytające za serce pieśni. Gloury mają miłą naturę i obyczaje. Starają się leczyć wszystkie ranne zwierzęta, humanoidy i czy potworne humanoidy Podmroku, do których mogą się bezpiecznie zbliżyć. 

Rzeczone istoty mają wygląd srebrnoskórzych ludzi o czarnych oczach, jak gdyby nieco za dużych w proporcji do twarzy oraz  długich, gęstych włosach. Z pleców wyrasta im para szarych skrzydeł, podobnych do skrzydeł ćmy. Gloury preferują proste odzienie, a większość nosi instrumenty muzyczne, często jaskiniowe harfy. 

Gloury cieszą się sympatią niemal wszystkich mieszkańców Podmroku, wyjąwszy tych najnikczemniejszych i złych. Pośród takich niechlubnych ras skrzydła glourów są cenioną ozdobą. Ludy takie jak svirfnebliny czy chytraki budują kapliczki, w których składają dary w postaci żywności, napitku i innych dowodów szacunku dla żyjących w pobliżu podziemnych istot baśniowych. Mieszkańcy społeczności pozbawionych biegłych uzdrowicieli często zanoszą do tych kapliczek chorych lub umierających w nadziei, że gloury zlitują się nad nimi i ich uleczą. Dzięki swojemu wyglądowi i zachowaniu nazywane są one czasem "jednorożcami głębin". Pośród wyznawców Elistraee gloury czczone są jako jej posłańcy jej woli. Częściej można usłyszeć ich chichot i śpiew niż mowę, lecz porozumiewają się leśnym, podwspólnym i wspólnym.

W czasie nowiu gloury wylatują z podziemi pośród chmar nietoperzy, krążą pośród drzew i łąk poszukując innych istot baśniowych z którymi świętują aż do nastania świtu. Biada tym którzy przerwą szaleńczy taniec tych istot podczas tego święta.

Gloury nie lubią walczyć, wolą ratować się ucieczką. Uważają poszukiwaczy przygód z powierzchni za istoty mniej okrutne czy gwałtowne od wielu mieszkańców Podmroku więc często zbliżają się do bohaterów ze świata powierzchni by uzyskać wieści i zaoferować pomoc.

Złe gloury Edytuj

Większość glourów jest dobra, niemniej niektóre zwróciły się ku złu. Złe istoty tego rodzaju nie różnią się od dobrych wyglądem, a podobieństwo wykorzystują jako środek zapewniający bezpieczeństwo i służący zwodzeniu ofiar. Złe gloury są kapryśne, chciwe, podłe i nikczemne do szpiku kości. Dążą do bogactwa  wszelkimi środkami, ale wolą oszustwo od przemocy.

Złe gloury przeważnie prowadzą wędrowny tryb życia, bowiem nawet wymyślne kłamstwa  nie przetrwają zbyt długo. Niebezpiecznie dla nich osiadać w jednym miejscu na dłużej niż kilka dekadni, bowiem  miejscowi prędzej czy później poznają, z kim mają do czynienia.

Złe gloury nie obawiają się tak walki, wykorzystują swoją magię do omamiania innych i napuszczania ich na pozostałych wrogów lub eliminacji przeciwników za pomocą zaklęć umysłu. 

Źródła Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki