Fandom

Sferopedia

Gnilnik

4365stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

114854 CN GL.jpg

Gnilnik w D&D Next

Gnilnik.jpg

Gnilnik

Gnilnik.gif

Gnilnik w wizji Tony'ego Di Terlizzi

Gnilniki (w czwartej edycji gnilce, ang. shambling mound) to roślinne formy życia, przypominające humanoida zbudowanego z gnijącej masy roślinnej, którą kieruje mózgopodobna grzybnia ulokowana w klatce piersiowej. Dochodzą do 3 metrów wysokości i 60 cm grubości.

Gnilniki są spotykane w regionach o wysokiej wilgotności i obfitej wegetacji. Bagna, mokradła i mroczne lasy deszczowe są ich ulubionymi siedliskami, choć można je też napotkać w wilgotnych podziemiach. Są samotnikami i rzadko spotyka się więcej niż jednego na raz.

Gnilniki potrafią poruszać się bezszelestnie w swoim naturalnym środowisku, a naturalne podobieństwo do otoczenia sprawia, że bardzo trudno je zauważyć, jeśli sobie tego nie życzą. Często czatują, zanurzone w bagnie, tylko aby we właściwym momencie błyskawicznie wyskoczyć i pochwycić zaskoczoną ofiarę. Są też doskonałymi pływakami i nieraz zakradają się nocą do obozowisk nieświadomych zagrożenia podróżników.

W walce gnilniki posługują się swymi potężnymi, podobnymi do rąk mackami. Dążą do oplątania przeciwnika lepkimi i wijącymi się pnączami, z których składają się ich kończyny. Tak obezwładniona istota, jeśli nie zostanie w porę uwolniona, dusi się wskutek zatkania dróg oddechowych szlamem i zgnilizną. Rozkładająca się roślinność, chroniąca położone wewnątrz kluczowe organy sprawia, że gnilniki są odporne na broń obuchową i mało wrażliwe na inne rodzaje ataków fizycznych. Ogień również nie jest przeciw nim zbyt skuteczny, natomiast elektryczność wręcz pobudza ich wzrost. Istotę można zabić poprzez odcięcie dostatecznej ilości pnączy i zgniłej masy, nigdy jednak nie ma pewności, że została ostatecznie zabita. Jeśli obrażenia nie były zbyt poważne, gnilnik w ciągu kilkunastu godzin regeneruje swe ciało, korzystając z dostępnej wokoło masy gnijących roślin i powstaje, w pełni zdrowy i wściekły.

ŹródłaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki