FANDOM


08221eba59e4593014995455620aee75

Golem żelazny

Golems

Golem żelazny po lewej

Iron & stone golems

Żelazny golem po prawej

Żelazne golemy (ang. iron golems) to jeden z najpopularniejszych rodzajów golemów. Ich wzrost wynosi około 3,5 metra a waga 2,2 tony. Dokładny wygląd żelaznego golema zależy od woli jego twórcy, choć musi być humanoidalny. Zazwyczaj nadaje im się postać zakutego w zbroję człowieka. Żelazne ciało jest dość gładkie a wykończenia bardziej wysublimowane niż u kamiennych golemów. Istoty te uzbrojone są czasem w miecze, również magiczne. Nie posiadają zdolności mówienia czy wydawania dźwięków a ich mechaniczne ciała pozbawione są zapachu. Poruszają się dość zgrabnie, jednak ich ciężar sprawia, że czynią to znacznie wolniej od ludzi a grunt pod ich ciężarem trzęsie się.

Żelazne golemy są straszliwymi przeciwnikami o olbrzymiej sile i niesłychanej odporności. Dodatkowo dysponują bronią oddechową w postaci chmury trującego gazu. Ich słabością jest elektryczność, która je spowalnia, oraz wrażliwość na rdzę (w walce ze stadem rdzewiaczy nie mają najmniejszych szans).

Do budowy ciała żelaznego golema potrzeba 2,5 tony czystego żelaza, które musi być obrobione przez wprawnego kowala. Podczas rytuału ożywienia w korpus konstruktu implementuje się czary polimorfowania przedmiotu, geas, ograniczonego życzenia i zabójczej chmury. Jeżeli golem ma używać broni, potrzebny jest także zdobiony miecz, który jest magicznie łączony z ciałem.

ŹródłaEdytuj