FANDOM


Bone golem

Golem kościany

Golemy kościane (ang. bone golems) to rodzaj golemów zbudowanych z ożywionych kości szkieletowych nieumarłych. Te potworności mierzą około 1,8 metra wzrostu i ważą między 25 a 30 kilo. Rzadko są opancerzone i można je łatwo pomylić ze słabymi nieumarłymi, co wiele nierozważnych istot przypłaciło życiem.

Kościane golemy nie wyróżniają się inteligencja większą od innych golemów, jednak ich znaczącym atutem jest element zaskoczenia. Ogromne podobieństwo do szkieletów sprawia, że bardzo często są z nimi mylone. Dopiero, kiedy atakują swoimi zadziwiająco silnymi, podobnymi do kościanych szczypców palcami, można dostrzec różnicę. Choć nie potrafią używać broni, zadawane obrażenia są potężne. Ponadto golemy te posiadają znaczną odporność na sieczne i kłute obrażenia. Kościane golemy są niewrażliwe na magię, za wyjątkiem czaru miażdżenie, który czyni je bardziej podatnymi na obrażenia zadawane bronią. Najniebezpieczniejszą bronią tych istot jest zdolność do wydawania z siebie straszliwego śmiechu (ich głowa jest wtedy nienaturalnie odrzucana do tyłu), który wywołuje paraliżujący strach, a słabsze istoty przyprawia nawet o śmierć.

Ciała kościanych golemów montowane są z kości ożywionych szkieletów, które zostały pokonane w walce. Rodzaj szkieleta stanowiącego surowiec nie jest istotny, wymogiem (bardzo trudnym do osiągnięcia w większości miejsc Wieloświata) jest tylko aby został stworzony i pokonany na Półplanie Grozy. Zwykle najwyżej 10% kości surowca nadaje się do użytku, więc końcowy efekt stanowi zbieraninę kości wielu stworzeń. Połączenie kości humanoidów, zwierząt i potworów daje często upiorny efekt końcowy. Czary wplatane w korpus golema to animacja martwego, symbol strachu, związanie i ograniczone życzenie.

ŹródłaEdytuj