Fandom

Sferopedia

Gryf

4364strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Grif.jpg

Gryf

Gryfy są istotami przypominającymi skrzyżowanie orła i lwa, co pozwala mu zarówno zaciekle walczyć jak i doskonale latać. Ich upodobanie dla smaku końskiego mięsa i mięsa istot koniopodobnych (pegazów, hipogryfów, jednorożców) sprawia, że często wchodzą w konflikty z humanoidami. Dorosłe gryfy mierzą około 1,5 metra w ramionach i ważą około pół tony. Ich głowa, przednie łapy i tors ze skrzydłami o rozpiętości 7,5 metra przypominają ciało ogromnego orła, pokryte złotym upierzeniem. Potężne łapy zakończone są długimi, zakrzywionymi szponami. Dolna część ciała istoty, pokryta ciemnożółtym futrem przypomina zad lwa, z silnie umięśnionymi tylnymi łapami, zaopatrzonymi w pazury stopami i długim ogonem. Gryfy nie potrafią mówić, wyrażają jedynie proste emocje przy pomocy przenikliwego skrzeczenia. Gryfy polują sforami liczącymi po mniej więcej 12 osobników, patrolując niebo w promieniu 30 kilometrów od ich gniazda i wypatrując na ziemi koni lub innych zwierząt hodowlanych. Dzięki doskonałemu wzrokowi i węchowi są w stanie wypatrzyć ofiarę z odległości trzech kilometrów. Jeśli wypatrzą konia, atak jest praktycznie nieunikniony, jednak gryfy pozostawiają w spokoju jeźdźców, zadowalając się strąceniem ich z rumaków. Jeśli jednak właściciele próbują bronić swych zwierząt, latający myśliwi atakują ich z całą zajadłością. Gryfy atakują naziemne cele pikując na ofiarę z powietrza, aby wbić w nią swe pazury z cała siłą pędu. Następnie lądują i przystępują do walki naziemnej. Jeśli stawką jest końskie mięso, walczą do śmierci. Jeśli walka odbywa się w powietrzu, atak przeprowadzany jest przy pomocy dzioba i pazurów i jest nie mniej zaciekły.

Jako siedziby gryfy preferują skaliste tereny położone w pobliżu równin, najlepiej trawiastych. Kiedy osiądą w jednym miejscu, pozostają tam dopóki nie wyczerpie się pożywienie. żyją w sforach złożonych z kilku par, ich dzieci i jednego dominującego samca. Przywódca odpowiedzialny jest za rozwiązywanie sporów terytorialnych z innymi sforami i przewodzenie polowaniu. Każda z par zajmuje oddzielne, położone w niedostępnej jaskini gniazdo, leżące w niewielkiej odległości od pozostałych gniazd. Gniazda zbudowane są z liści, patyków i kości. Gryfy nie gromadzą skarbów, ale w ich siedzibach można niekiedy znaleźć szczątki głupców, którzy zginęli broniąc swoich koni. Wiosną samica gryfa składa jedno lub dwa jaja, z których późnym latem wylęgają się młode osobniki. Młode po trzech latach osiągają rozmiary pozwalające im na uczestniczenie w polowaniach. Dopóki są pod opieką rodziców, są zazdrośnie strzeżone a dorosłe gryfy zaciekle atakują intruzów, którzy nierozważnie zbliża się do gniazda.

Jeśli humanoidom uda się schwytać młodego gryfa, możliwe jest wytresowanie go na wierzchowca. Wymaga to jednak znacznych kosztów i specjalistycznego tresera, który pracuje ze zwierzęciem przez przynajmniej dwa lata. Nie można też zapominać, że pozyskanie młodych gryfów wiąże się z niemałym niebezpieczeństwem. Wytresowane gryfy stają się lojalnymi wierzchowcami, wiernymi właścicielowi do śmierci i nie wahającymi się oddać życie w jego obronie. Cena młodego gryfa na wolnym rynku wynosi około 5 tysięcy sztuk złota. Za jajo trzeba zapłacić 2 tysiące.

Poza Materialem gryfy można czasem spotkać na Planie Żywiołu Powietrza. Po skrzyżowania gryfa z koniem powstaje hipogryf.

ŹródłaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki