FANDOM


636284738793766992

Hełm cudowności w piątej edycji D&D

DMG35 PG259 WEB

Hełm cudowności

Z pozoru wygląda normalnie, ale – po założeniu i wypowiedzeniu słowa rozkazu – przyjmuje swą prawdziwą postać i manifestuje moce. Ten wysadzany brylantami (dziesięcioma), rubinami (dwunastoma), ognistymi opalami (trzydziestoma) i opalami (czterdziestoma) przedmiot wykonano z błyszczącego srebra i polerowanej stali. Każdy z klejnotów jest duży i zaczarowany. W jasnym świetle hełm rozbłyska i odbija promienie w różnych kierunkach. Oto jak działają kamienie.

  • Brylant: Pryzmatyczny deszcz;
  • Rubin: Ściana ognia;
  • Ognisty opal: Kula ognista (refleks zmniejsza o połowę);
  • Opal: Światło dnia.

Z hełmu można skorzystać tylko raz co chwilę. Ponadto każdy wykorzystany klejnot traci moc. A dopóki choć jeden kamień pozostaje zaczarowany, hełm cudowności posiada następujące moce.

  • Hełm jaśnieje niebieskawym światłem, gdy w promieniu 9 metrów od niego pojawi się jakiś nieumarły. Owo światło jest bolesne dla nieumarłych i zadaje im rany, dopóki znajdują się w promieniu 9 metrów).
  • Właściciel może przemienić każdą dzierżoną przez siebie broń w ognisty oręż, nadając jej dodatkowe właściwości (chyba że oręż już jest ognisty). Moc zaczyna działać chwilę po wypowiedzeniu słowa rozkazu.
  • Hełm zapewnia odporność na ogień, która nie kumuluje się z podobnymi efektami wynikającymi z innych źródeł.

Kiedy wszystkie klejnoty stracą magiczną moc, hełm staje się zwyczajnym przedmiotem, a kamieni przemieniają się w bezwartościowy pył. Usunięcie klejnotu niszczy go. Jeśli osoba nosząca hełm otrzyma obrażenia spowodowane przez magiczny ogień – mimo magicznej ochrony – i nie powiedzie jej się dodatkowy rzut obronny na wolę, niewykorzystane klejnoty ulegną przeładowaniu i wybuchną. Pozostałe brylanty przemienią się w pryzmatyczne deszcze, które zaatakują losowo wybrane ofiary w zasięgu (prawdopodobnie również właściciela hełmu). Rubiny eksplodują ścianami ognia biegnącymi w prostej linii w losowym kierunku od posiadacza hełmu. Ogniste opale zaś wybuchną kulami ognistymi o środku we właścicielu przedmiotu. Opale i hełm ulegną po prostu zniszczeniu.

ŹródłaEdytuj

  • Przewodnik Mistrza Podziemi