Sferopedia
Advertisement
636252775714332067

Ifryt

EfreetMale

Męski ifryt

Efreet

Ifryt

EfreetFemale

Żeński ifryt

Ifryty (ang. Efreeti) to dżinni zamieszkujący Plan Żywiołu Ognia. Nienawidzą dżinnów, z którymi pozostają w odwiecznym konflikcie. Schwytane lub prawidłowo przyzwane ifryty służą swemu panu do 1001 dni lub do czasu wypełnienia dla niego trzech życzeń. Służą niechętnie, z ochotą przekręcając życzenia mistrza poprzez wykonywanie rozkazów co do joty.

Morfologia[]

Ciała ifrytów zbudowane są z bazaltu, spiżu i skupionych płomieni. Ich sylwetka jest postawna i muskularna. Posiadają magiczne moce niewidzialności, gazowej formy, powiększenia, polimorfii, iluzji a także wytwarzania płomieni o rozmaitych kształtach. Są całkowicie odporne na zwykły ogień i częściowo na magiczny, a ich gorące ciało zadaje oparzenia istotom na tyle nierozważnym, że zdecydowały się ich dotknąć.

Społeczeństwo[]

Ifryty są znane ze swej nienawiści do służby, żądzy zemsty, okrucieństwa i skłonności do krętactw i oszustw. Większość rozumnych istot traktują jako wrogów lub służących, co nie zaskarbia im miłości wśród planów. Na Planie Żywiołu Ognia znajduje się wiele posterunków tych istot, zorganizowanych na modłę wojskową i przystosowanych do obserwacji i nadzorowania planu. Każdy posterunek zamieszkuje do 40 ifrytów, dowodzonych przez malika albo walego. Czasami można tam spotkać również kilku dao lub dżannów, jedynych dżinów których ifryty tolerują. Posterunki odpierają najczęściej ataki dżinnów z Planu Żywiołu Powietrza, choć bez wahania zwracają się też przeciw zabłąkanym wędrowcom, których można obrabować i zniewolić. Na czele społeczeństwa ifrytów stoi Sułtan Marrake, istota o niemal boskiej mocy, zasiadająca w osławionym Spiżowym Mieście. Otacza go rada, złożona z malików, bejów i amirów doradzających w sprawach rodzimego planu i sześciu wielkich paszów, nadzorujących interesy ifrytów na Planie Materialnym. Mosiężne Miasto jest gigantyczną cytadelą, zamieszkiwaną przez ogromną ilość tych istot. Znajduje się w najgorętszym rejonie planu, otoczone rzekami lawy i morzami magmy. Zamieszkujące plan żywiołaki ognia unikają ifrytów, których uważają za oportunistycznych tyranów.

Szlachetne ifryty[]

Ci muskularni watażkowie z Zakhary są okrutnymi przywódcami ifrytów, chociaż teoretycznie podlegają Sułtanowi ze Spiżowego Miasta. Knują i spiskują sobie nawzajem, zaś stopień ich przebiegłości i sprytu jest godny Planów Niższych. Nie obchodzą ich ludzie i zwykle starają się skorumpować sza'irów którzy są dość potężni by im się przydać. Przez ich arogancję i żądzę władzy nie miewają wielu przyjaciół - zarówno na Planach Żywiołów, jak i na Planie Materialnym.

Szlachetny ifryt jest jeszcze bardziej masywny i twardy niż standardowy, choć ich wygląd jest identyczny: skóra koloru bazaltu, włosy jak z mosiądzu i oczy z płomienia. Noszą workowate pantalony, pas z pochwą na miecze i sztylety, oraz masywną biżuterię (głównie bransolety i kolczyki). Mężczyźni lubią eksponować swe umięśnione klaty i bicepsy; noszą więc tuniki i peleryny tylko kiedy zmusza ich do tego chłód. Jest to raczej popisywanie się siłą i statusem niż czyste samouwielbienie.

Szlachetne ifryty nie są aż tak próżne jak inne szlachetne dżiny. Zamiast na rozumie, umiejętnościach i popisach polegają na zdradzie i własnej sile, starając się przekonać inne szlachetne ifryty do służenia im. Wybierając broń, ubrania i biżuterię kierują się nie tylko zastraszaniem innych, ale i ozdabianiem siebie.

Organizacja[]

Szlachetne ifryty dzielą się na dwa obozy: mieszkańców Mosiężnego Miasta oraz tych które rządzą zwykłymi ifrytami na Planie Materialnym. Kobiece szlachetne ifryty przebywają w odosobnieniu od mężczyzn, a w domach mają własną hierarchię. Nie uczestniczą we władzy sułtana swego dworu, ale podstępna natura ifrytów powoduje że niejedna ifrytka skutecznie rządzi poprzez zmanipulowanych mężczyzn.

Na Planie Materialnym, wszystkie szlachetne ifryty służą sześciu wielkim paszom, którzy rządzą nimi w imieniu sułtana. Ich obozy znajdują się przeważnie w głębi pustyń, często w zrujnowanych lub opuszczonych miastach. Odkryci, przenoszą się po nocy do nowej lokacji, przenosząc dobra zarówno fizycznie jak i magicznie, w mgnieniu oka.

Pałace[]

Pałace szlachetnych ifrytów w Spiżowym Mieście są wielkie i imponujące, a od służby się w ich roi. Typowy pałac zamieszkany jest przez:

  • 1-6 szlachetnych ifrytów,
  • 4-40 zwyczajnych ifrytów (służących za nadzorców i ochroniarzy),
  • 10-100 sprowadzonych niewolników (np. dżanny),
  • 10 inteligentnych żywiołaków przyzwanych do zadań specjalnych,
  • 2-4 koszmary,
  • 3-18 żywiołaków służących za łowcze sokoły i ogary.

Niewolnicy szlachetnych ifrytów są magicznie chronieni przed ogniami miasta, ale ta ochrona musi być co tydzień odnawiana. W związku z tym, niewolnicy rzadko kiedy dają radę uciec. Wszystkie pałace są w równym stopniu fortecami i gniazdami niewolnictwa. Utrzymują się one z dala od szpiegów, skrytobójców, wrogich szlachciców i ciekawskich. Zarazem zapewniają przestronne kwatery dla rządzącej rodziny.

Większość szlachetnych ifrytów napełnia swoje pałace bogatymi dziełami ze złota, bezcenną ceramiką oraz mistrzowsko tkanymi dywanami i gobelinami. Inne zaś tworzą po prostu tymczasowe iluzje przeróżnych skarbów, by zadać szyku przed przybyszami.

Posterunki[]

Bejowie i emirowie w mieście są odpowiedzialni za od 1 do 4 posterunków ifrytów, rozrzuconych po Planie Żywiołu ognia. Każdy taki posterunek obsadzony jest ifrytami w liczbie od 4 do 40, zaś dowodzi nimi szczególnie twardy malik czy wali. Posterunki te są czysto militarne i mają spartańskie wyposażenie. Jedyną komnatą w której panuje jakikolwiek komfort jest pokój w którym szlachetny ifryt przebywa podczas swojej wizyty (którą zwykle odbywają tak rzadko jak się da).

Każdy posterunek ma miejsca na od 10 do 100 jeńców, których zmusza się do życia w służbie ifrytom.

Zachowanie[]

Szlachetne ifryty widzą wszystkie inne istoty albo jako swe sługi, albo jako swoich wrogów - i nie słuchają nikogo poza swoimi kalifami i paszami. Zatem spotkawszy przedstawiciela innej rasy próbują go od razu zniewolić, albo zabić (jeśli ten nie daje się podporządkować). Uczyniło je to istnym postrachem dla istot z Planu Żywiołu Ognia, ale też narobiło im wielu wrogów. Prawie wszystkie salamandry, żywiołaki ognia i inni mieszkańcy tego planu wesprą każdego kto zamierza obalić takiego ifryta.

Wchodząc między ludzi, szlachetny ifryt przeważnie przybiera postać kolorowego koguta albo pięknego młodzieńca o wspaniałych cechach.

Zdarzały się przypadki lepszego zachowania szlachetnego ifryta, kiedy ten zalecał się do ludzkiej damy. Ale nawet wtedy ifryt starannie ukrywa swoją prawdziwą postać przed innymi ludźmi. Nie wiadomo czy jest to spowodowane prawami magii, ukrywaniem się przed innymi dżinami, czy jakimś innym powodem. W każdym razie, zaloty są dla szlachetnych ifrytów tylko inną wersją polowania.

Rozrywki[]

Szlachetne ifryty są wielkimi wielbicielami polowania. Często spędzają całe dnie ze swymi żywiołowymi "sokołami" i "ogarami", tropiąc dziwną zwierzynę na Planie Żywiołu Ognia. Chętnie używają też spiżowych rydwanów, w które zaprzęgnięte są koszmary. Sokoły i ogary są posyłane na czoło, zaś zwykłe ifryty mają wypłoszyć ofiary.

Takie polowanie wlicza zwykle 1-6 szlachetnych ifrytów (każdy ma swój rydwan), 5-30 zwykłych ifrytów, oraz 2-20 ogarów i sokołów.

Podczas polowań, szlachetny ifryt cieszy się z zabijania, ale woli nie męczyć się samodzielnym sprowadzaniem ofiary na kolana. Preferują obserwować swoich zwykłych ifrytów-łowczych, oraz przyzwane istoty (jak piekielne ogary) gdy ci ścigają zdobycz, a potem dołączać w ostatniej chwili by samemu dokonać zabójstwa. Zabawianie się z jedną z ofiar jest uważane za sztukę wśród ifrytów, a gra w kotka i myszkę jest bardzo staranna. Zdarza im się też "zatrudniać" latające istoty z Planu Żywiołu Ognia jako sokoły łowieckie.

Walka i moce[]

Szlachetne ifryty są potężnymi wojownikami, od małego trenowanymi w sztuce walki magicznej i fizycznej. Choć są mistrzami strategii i oszustwa, lubują się w czystej potędze która powoduje rozlew krwi - a swoich podwładnych prowadzą osobiście zamiast z ukrycia.

Szlachetny ifryt potrafi podnieść obiekty o wadze do 1360 kilogramów - zarówno pieszo jak i w locie. Ale robią to tylko kiedy zostają zmuszone zaklęciem lub gdy grozi im śmierć - normalnie każą pracować za siebie zwyczajnym ifrytom.

Szlachetne ifryty mają wiele zdolności czaro-podobnych:

  • Spełnianie życzeń istot z Planu Materialnego;
  • Stawanie się niewidzialnymi;
  • Przyjmowanie formy gazowej, w której wyglądają jak kolumna dymu;
  • Wykrywanie magii:
  • Powiększanie postaci;
  • Zmienianie swego kształtu;
  • Tworzenie iluzji wliczającej dźwięki, zapachy i dotyk (trwa ona bez koncentrowania się na niej, aż do dotknięcia lub magicznego rozproszenia);
  • Palenie lub oślepianie słonecznym blaskiem;
  • Zakłócanie lub zmylanie wykrywania przez obcych;
  • Tworzenie ściany ognia.
  • Wytwarzanie ognia i korzystanie z wszelkiej pirotechniki;
  • Wytwarzanie ognistych pocisków;
  • Osłanianie się ognistą tarczą (raz dziennie);
  • Sprowadzanie pożogi (raz na miesiąc);
  • Rzucanie zaklęć jak czaromiot poziomu 16.

Źródła[]

  • Monstrous Manual
  • "Al-Qadim - TSR2146 - The Complete Sha'ir's handbook"
  • "Al-Qadim - Secrets of the Lamp"
  • Księga Planów
  • Księga Potworów 3.5 - Monster Manual 3.5
  • "Planescape - The Inner Planes"
  • Monstrous Compendium: Al-Qadim Appendix (1992)
Advertisement