FANDOM


Logo

Uwaga! Ten artykuł jest częścią projektu tłumaczeń Planescape Campaign Setting!

Sferopedia jest wolną encyklopedią, lecz z dnia 22 marca 2008 r. staje się miejscem pracy nad projektem tłumaczeń PSCS z decyzji osób nad nim pracujących. Jest to element ułatwiający pracę nad tłumaczeniami, udostępniający materiały również tłumaczom spoza Sfer.

W świecie tak ogromnym jak Planescape niemożliwe jest spisanie wszystkich języków, które postać może znać. Na kosmopolitycznych ulicach Sigil, będącego centrum planarnego handlu, mówi się dziesiątkami różnych języków. Rozwiązaniem problemu tej bariery językowej był rozwój planarnego handlowego, który jest odpowiednikiem wspólnego w Planescape; wszystkie postacie ze sfer zaczynają znając ten język, chyba że istnieją powody, aby tak nie było. Z drugiej strony, postacie pochodzące z Pierwszej mogą uświadomić sobie, że wspólny język którego używają jest tu całkowicie bezużyteczny. W wielu przypadkach wspólny może nie nadawać się nawet do komunikacji z pierwszakami z innych światów. Jednak, nawet biorąc pod uwagę istnienie planarnego handlowego, obyci sferowcy widzą potrzebę nauki paru innych języków i wielu przewodników zarabia na życie oferując wiedzę takim przybyszom. Niektóre z planarnych języków są opisane poniżej, a spis najbardziej popularnych języków używanych na sferach jest zamieszczony w Tabeli 2-3.

Niebiański, czy też wyższy planarny handlowy wydaje się być rdzennym językiem rozmaitych niebian ze Sfer Wyższych i jest powszechnie używany do komunikacji między różnymi rasami wchodzącymi w ich skład. Jest to język, z którym pierwszacy są najbardziej osłuchani, często bowiem używa się go podczas ceremonii religijnych. Niebianie przez wieki używali własnych języków, lecz nie mają nic przeciwko mówieniu do innych po niebiańsku.

Czarci, czy też niższy planarny handlowy, to surowy język, który rozwinął się przed pojawieniem się aktualnie używanego planarnego handlowego, używany wśród kupców na Sferach Niższych. W przeciwieństwie do niebiańskiego, czarci został stworzony z uproszczonej formy piekielnego przez poszukujących wspólnego sposobu porozumiewania się. Rzadko jest używany gdzie indziej w wieloświecie i jedynie tematy takie jak powiązane z chciwością czy nienawiścią dają się nim łatwo wyrazić. Jednak ograniczone użycie tego języka sprawia, że jest doskonałym sposobem na tajną komunikację

Modroński jest dziwną mieszanką rozmaitych dźwięków i informacji przekazywanych szybko i w matematycznym porządku. Większość istot ma wielką trudność z jego zrozumieniem, a tym bardziej z mówieniem nim. Nie-modrony muszą mieć Int 17+ aby uczyć się tego języka.

Rebusowy to dziwny, obrazkowy sposób porozumiewania się używany tylko i wyłącznie przez dabusy z Sigil. Język ten składa się z dużej ilości rysunków, liter i innych symbolicznych obrazków porozrzucanych obok siebie aby imitować planarny handlowy. Nie istnieje mówiona wersja języka, a niewielu jest w stanie naśladować symboliczny zapis. Każdy może próbować zrozumieć wiadomość bez znajomości języka wykonując test Odcyfrowywania Zapisów (ST 20 dla podstawowych wiadomości), choć zwyczajna postać raczej nie wykona tego testu niewyszkolona.

Według pewnych informacji szeroko rozpowszechniony jest slang wywodzący się z planarnego handlowego znany jako Kmina. Kmina często jest używana przez sferowców w przypadkowych rozmowach, lecz może być uznawana za niewyszukaną przez intelektualistów czy członków klasy wyższej.

Tabela 2-3: Planarne języki Edytuj

Język Używany w Używany przez Alfabet
Otchłanny Otchłań, Carceri, Szare Pustkowia, Pandemonium Tanar'ri Piekielny
Wodny Plan Żywiołu Wody Maridy, Żywiołaki Wody Smoczy
Archoński Arkadia, Góra Celestia Archoni Niebiański
Asurski Arborea, Arkadia, Ziemie Bestii, Bytopia, Góra Celesta, Ysgard Asury Niebiański
Powietrzny Plan Żywiołu Powietrza Żywiołaki Powietrza, Dżinni Smoczy
Bariaurski Arborea, Zewnętrze, Ysgard Bariaury Elfi
Niebiański Arborea, Arkadia, Ziemie Bestii, Bytopia, Góra Celesta, Ysgard Aasimony, Archoni, Azury, Eladriny, Guardinale, Quesary Niebiański
Rebusowy Sigil Dabusy Rebusowy
Daemoniczny Gehenna, Szare Pustkowia Yugolothy Piekielny
Demodandzki Tartar Gehrelethy Piekielny
Eladriński Arborea Eladriny Niebiański
Czarci Otchłań, Acheron, Baator, Tartar, Gehenna, Szare Pustkowia Baatezu, Gehrelethy, Tanar'ri, Yugolothy Piekielny
Formiański Arkadia, Mechanus Formianie Formiański
Githyanki Plan Astralny Githyanki Githjad
Githzerai Limbo Githzerai Githjad
Guardinalski Elizjum Guardinale Niebiański
Płomienny Plan Żywiołu Ognia Ifryty, Żywiołaki Ognia Smoczy
Piekielny Acheron, Baator, Gehenna, Szare Pustkowia Baatezu Piekielny
Khaasta Zewnętrze Khaasta Khaasta
Modroński Mechanus Modrony Modroński
Nathri Plan Eteryczny Nathri Nathri
Planarny handlowy Dowolny (oprócz Pierwszej Sfery Materialnej) Wszystkich Planarny handlowy
Graffiti shadów Plan Żywiołu Ziemi Shadowie Druidzki
Slaadzi Limbo Slaady Slaadzi
Leśny Arborea, Pandemonium, Ysgard Istoty baśniowe Elfi
Ziemny Plan Żywiołu Ziemi Dao, Żywiołaki Ziemi, Xorny Krasnoludzki
Xillski Plan Eteryczny Xille Piekielny

Wariant: Wspólny jako powszechny język Edytuj

Wobec braku zasad rozróżniających planarny handlowy i wspólny w celu zwiększenia realizmu, możesz chcieć postawić między nimi znak równości dla ułatwienia. Jest to dobrym rozwiązaniem zwłaszcza jeśli prowadzisz rozgrywkę z grupą Pierwszaków, albo jedynie odwiedzasz sfery nie planując tu długiego pobytu. Wprowadzenie tej zmiany nie pociąga za sobą większej pracy; po prostu zastąp wspólnym każdą wzmiankę o planarnym handlowym. Najłatwiej wyjaśnić to egzystencją mocy, z których wiele istniało przez wieki na wielu światach i sferach. Te bóstwa mogły uznać za właściwe pokierowanie różnorodnymi kulturami, aby rozwinąć powszechny język dla ich oczywistych korzyści, a zatem czyniąc porozumiewanie się o wiele łatwiejszym.