FANDOM


Mudman

Mułowiec

Mułowce (ang. mudmen) to odmiana żywiołaków, tworzących się w zbiornikach mułu, powstałych w wyschniętych łożyskach zaklętych rzek - miejscach gdzie najsilniej odkłada się przenoszona przez wodę energia magiczna, zwana dweomerem. Stąd inna nazwa tych istot - dweomerowce. Mułowce są pozbawionymi inteligencji istotami żywiołu, posiadającymi tylko jeden cel - chronić swój zbiornik przed intruzami. Żyją w takich miejscach w grupach od kilku do kilkunastu osobników. Mułowe zbiorniki pełne dweomeru nie są może lokacjami pospolitymi w Wieloświecie, jednakże nie są wcale tak rzadkie, jak można by przypuszczać. Najczęściej położone są w pobliżu wodospadów.

Mułowce posiadają dwie postacie. W stanie spoczynku wyglądają jak kałuża mułu, nieodróżnialna od błotnego otoczenia. W razie potrzeby skupiają swe ciało w z grubsza humanoidalną postać, mierzącą nieco ponad metr wzrostu. Kolor ciała waha się pomiędzy brudno-brązowym a smolistym. Każda z błotnych dłoni wyposażona jest w cztery grube paluchy. Nogi istoty pozostają pod powierzchnią mułu. Oczy tych istot przypominają czarne studnie cienia. Mułowce nie mówią i nie posiadają zdolności komunikacji.

Nie niepokojone, mułowce wyczekują w stanie spoczynku pod powierzchnią zbiornika, i, oparte o dno, konsumują magiczną energię. W tym sanie są odporne na wszelkie ataki fizyczne i silnie odporne na magię. Jeśli do zbiornika wejdzie intruz, mułowiec błyskawicznie wyczuwa jego obecność i w ciągu kilku sekund formują ciało, ruszając do ataku. W humanoidalnej postaci można je zranić magiczną bronią.

Mułowce atakują poprzez miotanie w przeciwnika specjalnym rodzajem mułu. Błoto błyskawicznie zastyga na ciele wroga, krepując i spowalniając jego ruchy. Jeśli mułowcowi uda się znaleźć dostatecznie blisko wroga, rzuca się na niego całym ciałem i, jeśli trafia, ginie, oblepiając go przy tym błotną skorupą i ułatwiając zadanie swoim towarzyszom. Całkowicie oblepione i unieruchomione przy pomocy twardego błota istoty giną poprzez uduszenie, pod warunkiem że ich nos i usta nie zostaną szybko oczyszczone przez inną osobę.

Mułowce nie ścigają intruzów poza obszarem swego zbiornika mułu. Nie mają nawet takiej możliwości, gdyż ich prymitywne zmysły nie sięgają poza jego granice. Ich zbiorniki rzadko zawierają jakieś szczątki ofiar. Fizjologia mułowców powoli rozkłada wszystko - ciało, kości, metal i drewno, absorbując przy tym wszelkie pozostałości magii, tkwiące w tych szczątkach.

ŹródłaEdytuj