FANDOM


GreaterMummy

Większa mumia

Mummy

Większa mumia

Większa Mumia (ang. greater mummy), zwane też Dziećmi Ankhtepota to potężni nieumarli, powstali ze zmumifikowanych ciał kapłanów niektórych złych bóstw i obdarzeni zaszczytem strzeżenia świętego miejsca pochówku. Trwają tak przez setki lat, niezłomnie broniąc swej domeny i zabijając bez litości wszelkich intruzów.

Większe mumie wyglądają podobnie do zwykłych mumii. Można je odróżnić po noszonym zwykle w widocznym miejscu symbolu ich bóstwa oraz po ozdobnych szatach religijnego obrządku, któremu przewodzili. Również one wydzielają charakterystyczny, ziołowy zapach.

Większe mumie posiadają błyskotliwą inteligencję i, jeśli tego chcą, mogą porozumiewać się równie swobodnie jak to czyniły za życia. Posiadają również zdolność telepatycznego wydawania rozkazów wszystkim zwykłym mumiom, znajdującym się w pobliżu. Otacza je stała aura strachu, zmuszająca słabsze istoty do ucieczki. Dotyk większej mumii, oprócz ran, zakaża trądem znacznie silniejszym, niż w przypadku zwykłych mumii. Śmierć w wyniku rozkładu następuje już po kilku dniach. Szybkość działania choroby zależy od wieku mumii - u najstarszych działa w ciągu godzin. Po śmierci ciało nieszczęśnika natychmiast rozpada się w pył.

Najsilniejszą bronią większych mumii jest ich zdolność do rzucania czarów kapłańskich, w tym tych najpotężniejszych. Same posiadają rozliczne odporności, w tym na większość broni, w tym niektórych magicznych, i niektóre formy magii. Są dość wrażliwe na elektryczność, co jest efektem ubocznym magicznego procesu tworzenia większej mumii.

Zwyczaje i historiaEdytuj

Podczas gdy zwykłe mumie nigdy nie opuszczają grobowców, które strzegą, większe mumie robią to dość często, realizując swoje mroczne cele i siejąc postrach w okolicy. W razie potrzeby potrafią też tworzyć sobie służących, mumifikując ciała istot zarażonych gnilną chorobą. Rytuał zajmuje kilkanaście godzin i wymaga pełnego skupienia. Ofiary zostają zauroczone i skrępowane bandażami. Po zakończeniu, ich ciała rozkładają się w dalszym ciągu, jednak po śmierci zamiast rozsypać się w pył, powstają jako mumie.

Większa mumia czerpie swą moc z mocy boga, któremu służyła za życia. Zdarzają się bardzo rzadkie przypadki większych mumii kapłanów dobrych i neutralnych bóstw. Istoty te po śmierci zachowują swój dawny charakter.

Pierwsze wielkie mumie zostały stworzone przez Ankhtepota, Pana Har'akir, zanim jeszcze sam stał się nieumarłym. Kiedy został zesłany na Półplan Grozy, większość jego kreacji została tam wciągnięta razem z nim. Część z nich nadal służy mu jako agenci i szpiedzy, donoszący o wydarzeniach w innych domenach Mgieł.

Proces tworzenia większych mumii jest znany tylko kilku osobom w Wieloświecie. Jedyną o której wiadomo to z pewnością jest Ankhtepot. Mówi się, że proces wymaga wielkiej ofiary złożonej opiekuńczemu bóstwo kapłana i przysięgi lojalności Panu Har'akir. Jeśli to drugie jest prawdą, potwierdza to przypuszczenia mędrców, że każda większa mumia jest na usługach Ankhtepota, co czyniłoby go osobistością o wiele potężniejszą, niż się uważa.

Zobacz teżEdytuj

ŹródłaEdytuj