FANDOM


Nic'epona

Galopujące stado nic'Epona

Nic'Epona zwane inaczej Córkami Epony to jedne z niewielu istot, mogących dowolnie przekraczać bariery oddzielające plany. Ponoć są bezpośrednimi potomkami bogini koni Epony i po niej odziedziczyły tę moc. Nic'Epona stoją na straży krainy zamieszkiwanej przez swą boginię, Tir na Og w Zewnętrzu, atakując całymi falami tych, którzy ośmielili się ją najechać. Oprócz tego można je spotkać praktycznie na każdym planie, gdyż dzięki swej zdolności zawędrowały chyba do każdego zakątka Wieloświata.

Nic'Epona są bardzo podobne do zwykłych koni, jednak w ich oczach można dostrzec iskierki inteligencji, nieobecne u zwierząt. Ich sierść może przybrać barwę każdego z kolorów tęczy, zgodnie z życzeniem istoty. Zazwyczaj dany osobnik pozostaje przy ulubionej barwie i wzorze sierści, ale zmieniają się one nieraz w zależności od nastroju bądź potrzeby chwili.

Stworzenia te są potężnymi wojownikami, walczącymi głównie przy pomocy swych kopyt i zębów. Cenią sobie prywatność i gryzą każdego intruza, który podejdzie do nich bez pozwolenia. W poważnych bitwach preferują grupowy atak zwany szarżą, który tratuje wszystko na drodze stada. Są odporne na magię zauroczeń i zawsze wiedzą, kiedy ktoś próbuje je w ten sposób omamić. Niekiedy lubią zabawić się kosztem nieświadomego czarownika i udawać, że poddają się jego woli aby opuścić go w krytycznej sytuacji. Ich moc podróży planarnych pozwala przedostać się do każdego miejsca, które kiedyś widziały. Wyjątkiem są krainy nieprzyjaznych bogów, do których mają wstęp tylko za pozwoleniem ich władcy. Nic'Epona często ewakuują się z opresji przy pomocy swej zdolności, markując dziki skok na przeciwnika i znikając tuż przed zetknięciem się z nim. Zostaje po nich tylko tęczowa poświata. Kiedy aktywują moc teleportacji, ich podkowy rozbłyskują purpurowym ogniem.

Inną ciekawą umiejętnością tych istot jest zdolność tworzenia unoszących się podpór, które pojawiają się pod ich kopytami, umożliwiając poruszanie się po wodzie, piasku, powietrzu a także po pionowych ścianach. Z podpór tych korzystać mogą tylko nic'Epona; znikają one natychmiast po przejściu istoty. Kiedy ta moc jest aktywowana, podkowy stworzenia buchają niebieskim ogniem.

Wszystkie nic'Epona są samicami. Rozmnażają się wchodząc w związki z samcami koni, pegazów i jednorożców. Dzieci płci żeńskiej są rodzaju matki, płci męskiej przejmują rasę ojca. Stada nic'Epona są bardzo zaborcze jeśli chodzi o źrebięta i w obliczu zagrożenia bronią ich za wszelką cenę, ścigając tego kto je uprowadził przez wszystkie plany.

Córki Epony są bardzo towarzyskie i lubią obecność innych istot. Chętnie rozmawiają z obieżysferami, ciekawe plotek i wieści o interesujących miejscach, które mogłyby zwiedzić. Traktowane uprzejmie i z klasą, chętnie zgadzają się służyć podróżnikom w przekraczaniu planarnych granic. Obieżysfer musi jednak uważać na słowa i umiejętnie zaspokajać ich próżność. Urażone, często wysadzają swych jeźdźców w miejscach takich jak Baator i pozostawiają ich tam na pastwę losu. Czasem obieżysferom zdarza się nawiązać z nic'Epona wyjątkową więź, i ta pozwala mu nadać sobie imię. Zyskuje on wtedy możliwość kilkukrotnego przyzwania jej, aby przeniosła go przez plany.

Nic'Epona gromadzą się w wielkich stadach w Tir na Og, które traktują jak dom, gdyż zamieszkuje tam ich pani, Epona. Nakłonienie ich w tym miejscu do podróży przez plany graniczy z niemożliwością, chyba że proszący jest ich przyjacielem albo mają u niego jakieś honorowe zobowiązanie.

Zobacz teżEdytuj

ŹródłaEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki