Fandom

Sferopedia

Niedźwiedziołak

4364strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

3313.PNG

Niedźwiedziołak

Likantropy.jpg

Niedźwiedziołak po prawej

Niedźwiedziołaki (ang. werebears) to gatunek likantropów obdarzony zdolnością przemiany w niedźwiedzia. Są to najbardziej znane likantropy o dobrej naturze. Ich zwierzęca forma najczęściej przypomina niedźwiedzia brunatnego, choć spotykane są osobniki o futrze czarnym, rudym, jasnym a nawet białym, podobnym do niedźwiedzia polarnego. W ludzkiej postaci niedźwiedziołaki są wysokie, tęgie, muskularne i obficie owłosione. Kolor ich włosów odpowiada ubarwieniu futra zwierzęcej formy a mężczyźni najczęściej noszą również brody. Niedźwiedziołaki preferują proste i wygodne stroje, wykonane ze skóry.

Niedźwiedziołaki nie posiadają postaci hybrydy. Podczas dnia zazwyczaj przebywają i walczą w postaci humanoida, chyba że grozi im śmierć. W tej postaci jako broni używają najczęściej noży i toporów. W postaci niedźwiedzia używają kłów i pazurów. Ich najgroźniejszym atakiem jest uścisk twardych jak żelazo łap. Jeśli złapią w niego przeciwnika, potrafią bez trudu zgruchotać mu kości. W formie niedźwiedzia niedźwiedziołaki osiadają odporności typowe dla likantropów. Dodatkowo potrafią komunikować się z przebywającymi w okolicy niedźwiedziami i w razie potrzeby wzywać je na pomoc. Posiadają również zdolnośc regeneracji.

ZwyczajeEdytuj

Niedźwiedziołaki są z natury samotnikami. Preferują życie w dziczy, najczęściej budując sobie chaty położone w odległych zakątkach lasu, w pobliżu wody. Nie żenią się, choć większość z nich posiada partnerki, którym składa nieregularne wizyty. Kobiety rodzą jedno lub dwoje dzieci w ludzkiej postaci. Dzieci te od urodzenia są mocno zbudowane i rosną bardzo szybko. W wieku ośmiu lat osiągają dorosłość i zdolność zmiany kształtu. Niedługo po tym matka wyprasza potomstwo z domu i poszukuje nowego partnera, który da jej kolejne potomstwo. Ucząca się samodzielności młodzież jest dyskretnie doglądana i wspomagana przez starsze niedźwiedziołaki. Istoty te, pomimo swego indywidualizmu i pozornego izolacjonizmu, posiadają silne poczucie wspólnoty. Nigdy nie walczą ze sobą i zawsze wspomagają pobratymców w zagrożeniu, zwłaszcza jeśli pochodzi ono od innych likantropów.

Istoty te są wszystkożerne, preferują jednak mięso ryb i małych ssaków oraz specjalny rodzaj bardzo mocnego miodu, zwalającego z nóg większość humanoidów.

Niedźwiedziolaki utrzymują dobre stosunki z łowcami, druidami i kapłanami bóstw związanych z naturą. Rzadko zbliżają się do ludzkich osad, a do miast wchodzą tylko w ostateczności (jeśli zmusza ich do tego honor lub wyższa konieczność). Żarliwą nienawiścią darzą szczurołaki i wilkołaki. (Te ostanie często sąsiadują z nimi terytorialnie, co prowadzi do gwałtownych starć). Przeciętnie, dany niedźwiedziołak kontroluje terytorium o powierzchni od półtora do sześciu kilometrów kwadratowych. Łowiska pozostają przestrzenią otwartą dla wszystkich przedstawicieli gatunku. Niedźwiedziołaki traktują swój teren jako gospodarstwo i doglądają zamieszkujących go zwierząt, broniąc ich przez nienaturalnymi drapieżnikami i kłusownikami. Rzadko podróżują i raczej opierają się pokusie poszukiwania przygód. Czasem wynajmują się jako przewodnicy, pod warunkiem, że odpowiada im zapłata i towarzystwo.

Niedźwiedziołaki gromadzą tylko niewielki majątek złożony ze złota i klejnotów, oraz przedmiotów związanych z magią, które otrzymali jako zapłatę za rozmaity drobne usługi. Skarby te trzymają w swoich domach. Z pasją niszczą wszelkie przedmioty wykonane specjalnie przeciwko likantropom lub niedźwiedziom.

Bóstwem niedźwiedziołaków jest Balador.

ŹródłaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki