FANDOM


636334289313689439

Nietoperze

Bats

Nietoperz złowrogi, nocny łowca i kościoperz

Bats2

Nietoperze desmodusów

Nietoperze to pospolicie występujące latające ssaki. Charakteryzują się myszopodobnym tułowiem i dużymi, skórzastymi skrzydłami rozpiętymi na szkielecie górnych kończyn. Choć ich wzrok nie jest najgorszy, podczas lotu posługują się zmysłem echolokacji. Istnieje ponad 2 tysiące gatunków tych istot, w większości owado bądź owocożernych, o bardzo różnych rozmiarach. Zdarzają się nietoperze drapieżne a nawet żywiące się krwią, jednak bardzo rzadko są w stanie zagrozić humanoidom. Większość pokryta jest futrem, choć występują też gatunki pokryte łuskami. Preferują ciepły klimat, zimą zapadając w sen. Prowadzą nocny tryb życia, często też zamieszkują jaskinie i podziemne tunele. W kawernach zamieszkanych przez wielkie stada nietoperzy gnieżdżą się niekiedy drążące w ich guanie pełzacze ścierwojady. Same nietoperze, choć irytujące, są raczej niegroźne ograniczając się do gaszenia wędrującym przez jaskinie podróżnikom pochodni i rozpraszaniu rzucających czary magów. Istnieje jednak kilka wyjątków.

Duży nietoperzEdytuj

Jest to popularna nazwa rodziny nietoperzy o ciałach metrowej długości i dwumetrowej rozpiętości skrzydeł. Zamieszkują podziemne jaskinie i prawie wcale nie widzą. Są świetnymi lotnikami i drapieżnikami, nie obawiającymi się atakować ludzi. Część z nich przenosi groźną chorobę wściekliznę.

Wielki nietoperz (Mobat)Edytuj

Te ogromne (do 6 metrów rozpiętości skrzydeł) nietoperze gustują w świeżej krwi. Z powodu swych rozmiarów potrzebują dużej przestrzeni do lotu. Bystrzejsze od psów, czasem kolekcjonują rozmaite błyskotki. Są bardzo ciche i lubią atakować ofiary z zaskoczenia, natomiast przy oporze używają przeszywającego i świdrującego uszy skrzeku, który ogłusza przeciwników.

AzmythEdytuj

Azmythy to średniej wielkości (metr rozpiętości skrzydeł) łagodne, żywiące się owadami i owocami nietoperze-wędrowcy. Z inteligencją czasem nawet większą od ludzkiej chętnie nawiązują współpracę z humanoidami, czasem zaprzyjaźniając się nawet z nimi. Ponieważ żyją około stu lat, zdarza im się towarzyszyć całym ludzkim rodzinom. Azmythy mają grzebieniaste głowy i brodate szczęki. Ich oczy są białe i pozbawione źrenic a skóra ma barwę szarą, fiołkową bądź szmaragdową. Choć wydają dźwięki wyrażające rozmaite emocje, komunikują się telepatycznie. Władają również prostą magią.

Nietoperze desmodusówEdytuj

BojowyEdytuj

MyśliwskiEdytuj

StrażniczyEdytuj

Nocny łowcaEdytuj

Zwane również dragazharami, nietoperze te polują nocą na mniejsze zwierzęta, w razie głodu atakując zwierzęta domowe a nawet drowy czy ludzi. Mają około 2 metrów rozpiętości skrzydeł a oprócz ostrych zębów i pazurów posiadają również kłujące spiczasto zakończone ogony. Ich furo jest aksamitne a oczy czerwone, pomarańczowe bądź fioletowe. Zwykle żyją w stadach liczących sobie około 30 sztuk. Zamieszkują duże pieczary albo korony drzew w wysokich, gęstych lasach.

KościoperzEdytuj

Ognisty nietoperzEdytuj

Złowrogi nietoperzEdytuj

Złowrogie nietoperze z wyglądu bardziej przypominają trzymetrowe, latające płaszczki. Nie mają wyraźnie wyodrębnionych głów i szyj a kości skrzydeł nie są widoczne przez grubą skórę. Właściwie nie latają, zamiast tego lewitując lub zawisając z bezruchu nad ziemią. Mimo "złowieszczego" zachowania te wszystkożerne, inteligentne istoty nie są agresywne. Dzięki doskonałej infrawizji polują nocą, w razie braku zwierzyny zadowalając się padliną bądź korzonkami. Są silnie uodpornione na magię a oprócz lewitacji nieustannie otacza ich ochronne pole przed pociskami. Dysponują także zdolnością magicznego unieruchomienia, używaną podczas polowania. Choć nie wydają żadnych dźwięków i porozumiewają się telepatycznie, złowrogie nietoperze uwielbiają śpiew muzykę. Znane są przypadki, kiedy śpiewających przy ognisku podróżnych otaczał nagle krąg zasłuchanych złowrogich nietoperzy, które po zakończeniu koncertu spokojnie odlatywały w mrok nocy.

Zobacz teżEdytuj

ŹródłaEdytuj