FANDOM


636334602449110996

Macka ogromnej ośmiornicy

Octogian

Ogromna ośmiornica

Ośmiornice (ang. octopus) to grupa morskich głowonogów zaliczająca się do najinteligentniejszych i najbardziej rozwiniętych zwierząt. Część ośmiornic bywa w dodatku bardzo niebezpieczna. Miękkie ciała tych istot składają się z bulwiastego korpusu, wyposażonego w duże, bystre oczy i osiem macek, otaczających otwór gębowy w kształcie dzioba. Macki ośmiornic zakończone są przyssawkami, przydatnymi zarówno w polowaniu jak i podczas poruszania się.

Ogromna ośmiornicaEdytuj

Ogromne ośmiornice są postrachem oceanów, koszmarnym snem marynarzy i rybaków. Złowrogie i diabelsko sprytne, zdolne są do atakowania statków, zatapiania mniejszych łodzi i porywania pod wodę członków ich załóg. Osiągają rozmiary do czterech metrów średnicy. Groźną bronią tych istot jest zdolność zmiany barwy, dzięki czemu trudno odróżnić je od otoczenia. Macki łatwo pomylić wtedy z dryfującymi wodorostami i jedynym sposobem rozpoznania ich jest dostrzeżenie łypiących, złowrogich oczu. Naturalny kolor ciała ogromnej ośmiornicy jest szary lub brązowy, dziób ma z zewnątrz barwę żółtą, w środku natomiast pomarańczową.

Ogromne ośmiornice są drapieżnikami, z równą łatwością atakującymi duże ryby i ssaki morskie, jak łodzie i okręty. Znane są przypadki współpracy kilku ośmiornic w celu zatrzymania i ogołocenia z jadalnej załogi większych jednostek. Atakują przy pomocy swych macek, owijając je wokół ciała ofiary i dusząc ją, bądź przyciągając do dzioba, którym ją zagryzają. Ogromne ośmiornice dysponują niezwykła siłą - pojedyncza macka jest w stanie obezwładnić słabszego humanoida i potrzeba wielkiej siły, by wyrwać się z tego uścisku. Jeśli ośmiornica zdecyduje się uciekać (najczęściej po stracie kilku macek), wypuszcza chmurę czarnej, atramentowatej substancji, która pozwala się jej wycofać w bezpieczne miejsce i ukryć za pomocą kamuflażu. Odcięte macki odrastają po kilku miesiącach.

Choć ogromne ośmiornice współpracują przy walce o pożywienie, poza tym są samotnikami, wygrzewając się w ciepłych powierzchniowych lub umiarkowanie głębokich wodach. Legowiska urządzają sobie we wrakach statków lub podwodnych grotach. Gromadzą się tam pozostałości po ich posiłkach, wśród których można niekiedy znaleźć cenne przedmioty. Jako wytrawni myśliwi, ośmiornice działają z wielką cierpliwością, patrolując nieduży obszar i czekając, aż ofiara sama wpadnie w ich macki. Na łowy wyruszają nocą. Jeśli są głodne lub osłabione ranami, ogromne ośmiornice zadowalają się konsumpcją małych ryb i skorupiaków, a nawet wodorostów.

Okres godowy przypada na wiosnę. Po godach, samice składają jaja na rafie koralowej i pozostawiają je samym sobie. Skóra ogromnych ośmiornic jest wodoodporna i służy do wyrobu płaszczy przeciwdeszczowych. Ich atrament, stosowany do zapisywania magicznych zwojów, jest towarem chodliwym wśród osób parających się magią.

ŹródłaEdytuj