FANDOM


Osquip

Osquip

Osquipy to bezwłose, wielonogie gryzonie o przerośniętych szczękach i zębach. Te istoty są mniej więcej wielkości psów i mierzą około 60 centymetrów w kłębie. Nie mają owłosienia, a ich nienaturalnie wielka głowa zaopatrzona jest w pokaźne zęby. Większość osquipów posiada sześć nóg, ale niektóre osobniki miewają osiem, a czasami zdarzają się i dziesięcionogie. Jedne mają normalne szczurze ogony, inne krótkie kikuty, a niektóre nie posiadają żadnych. Skórzaste ciało tych stworów jest bladożółtego koloru.

Osquipy budują pod ziemią małe, starannie ukryte tunele. Ich zęby są tak ostre, że przegryzają się nawet przez kamień. Poszczególne terytoria zamieszkują całe stada tych istot, które bezlitośnie atakują intruzów. Z uwagi na ich szybkość, zwykle udaje się im zaskoczyć ofiarę, na którą wyskakują jednocześnie z kilku nor. W przeciwieństwie do szczurów, osquipy nie boją się ognia, za to kiepsko pływają.

Osquipy nie gromadzą rzeczy ze względu na ich materialną wartość, ale czasami trzymają w legowiskach błyszczące przedmioty. Ich skóra ze względu na miękkość i wodoodporność jest ceniona przez garbarzy, a zęby są cennym składnikiem dla alchemików. Jermlaine i nieliczni czarodzieje czasem udomawiają osquipy, zaskarbiając sobie ich względy poprzez wręczanie im rozmaitych błyskotek.

ŹródłaEdytuj