Fandom

Sferopedia

Półplan

4364strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja5 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Demences multiples.jpeg

Półplany

Półplan (ang. Demiplane) to pomniejszy plan. Większość z nich jest sztucznie stworzona, powszechnie przez półbogów i potężnych czarodziei czy psionów. Naturalnie powstające półplany są czymś rzadkim, większość półplanów jest właściwie fragmentami innych planów, które w jakiś sposób oderwały się od rodzinnego planu. Często są konstruowane w sposób by przypominać Plan Materialny, choć niektóre - głównie tworzone przez nie-ludzi - są dość obce. Podczas gdy plan jest nieograniczoną rzeczywistością, półplan ma określone granice.

Naprężenia i napięcie powstałe pomiędzy granicami planarnymi zmieniają się i dryfują w eterycznym medium - zgodnie z siwobrodymi. Eksperci ci utrzymują, iż to planarne napięcie czasem tworzy wielkie globy solidnego eteru. Kiedy dostateczna ilość tego materiału się zakumuluje, solidny eter wydobywa się z tkaniny Głębi, formując półplan kiedy to protomateria osiągnie stabilny stan. Powszechnie większe półplany takie jak Półplan Cienia czy Czasu powstały w ten sposób. Półplany mogą także powstać jako efekt działania mocy, tak jak i w wyniku działań potężnych czaromiotów tworzących swoje własne kieszonkowe wymiary.

Półplany bywają nazywane sferami kieszonkowymi (ang. pocket planes), zwłaszcza jeśli służą jako schronienie, skarbiec. Jako, iż półplany z reguły są tworami dryfującymi w Głębokim Eterze, nazywane są także poetycko wyspami we mgle. Z nazewnictwem "półplan" należy być ostrożnym odnośnie podobnych obiektów znajdujących się poza Planem Eterycznym. W eterycznej mgle każdy półplan można zauważyć z daleka, w postaci zasłony mglistego koloru, lecz jego obraz z zewnątrz jest wyjątkowo zniekształcony. Czasem półplan nie jest otoczony zasłoną Bliskiego Eteru i obieżysfer może wpaść do niego z zaskoczenia.

Znane półplanyEdytuj

Lista znanych z nazwy i istnienia półplanów w kolejności alfabetycznej:

Bezimienne półplanyEdytuj

Źródła Edytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki