Sferopedia
Advertisement
Egyptian

Egipcjanie

Na spalonych słońcem pustyniach w głębi kraju, w parujących dżunglach wzdłuż rzeki oraz w jałowych, ledwo zdających się do uprawy równinach, gdzie każdy fragment żyznej ziemi jest skarbem, o który się walczy, tam dominują Egipcjanie. Ich cywilizacja jest krokiem pomiędzy Sumerami, a Babilończykami. Niektórzy nawet mówią, iż egipski panteon urósł do władzy jako śmiertelnicy pod Sumerami i odwrócili się od swoich byłych władców, kiedy odkryli prawdę boskości.

Oczywiście, częściej spotykana śpiewka jest taka, iż są wynikiem naturalnej kolei wydarzeń. Kiedy słońce się wznosiło, kiedy krokodyle grzały się w jego blasku na mulistych korytach rzecznych, kiedy pachnący podmuch wiał znad pustyni, niosąc woń i odgłosy szakali i wielbłądów, wtedy także powstał egipski panteon. Byli świadkami pierwszych chwiejnych kroków ludzkich imperiów, prowadząc rasę w nowe formy i drogi myśli. Wciąż, nie mają władzy, którą niegdyś mieli, choć wspomnienia o ich wpływach wciąż odbijają się echem pośród planów. W każdym razie, egipskie moce nie dbają tak bardzo o dobro i zło tak jak o prawo i chaos. Jako jeden z najwcześniejszych znanych panteonów, bogowie byli odpowiedzialni za pomaganie w niesieniu światła cywilizacji anarchii pierwszych ludzi; zazwyczaj budują zamiast niszczyć, tworzą miast zabijać. Wrogami tego panteonu były te stworzenia, które dążyły do powrotu ludzkości do jej prymitywnych korzeni, takie jak wąż Apopis, który nieustannie próbował połknąć słońce. To prawo i organizacja dzielą ludzkość, bądź tak wierzy panteon. Pewnie, mogą popierać wolność wyboru i indywidualność, lecz ich prawdziwymi wrogami są niszczyciele, niekoniecznie ci źli.

Panteon

Prawdziwe początki egipskiego panteonu są niejasne, a historia ukryta. Niektórzy utrzymują iż Ra dał życie innym mocom. Inni oznaczają Ptaha jako przywódcę, a wciąż jeszcze niektórzy głoszą, iż tajemniczych Ośmioro Ojców i Matek Światła i Życia było prawdziwymi stwórcami. Można wierzyć temu, czemu się chce, lecz Ósemka (jeśli w ogóle istnieli) zanikła we mgłach czasu, a Ptah spadł do pozycji pomniejszego bóstwa, z zamknięciem jego serca i języka (bądź przynajmniej wyciszeniem).

Prawdopodobnie ludzie czczący Ptaha utracili swoją wiarę, a może nie miał on nigdy żadnej najwyższej władzy. Bez względu na prawdę, historie zwą dziś Ra – zwanego czasem Atumem – ojcem panteonu i utrzymują, iż ci nie zrodzeni z jego linii, przybyli skądinąd – odrzuceni przez inne panteonu bądź utworzeni z tkaniny wieloświata. I tylko osiem mocy pochodzi od Ra. Jego pierwszym aktem było wydanie na świat jego dzieci, Szu i Tefnut, którzy z kolei zrodzili Geba oraz Nut. Ci z kolei wydali na świat pary Ozyrysa i Izydy oraz Seta i Neftydy.

Ra i jego rodzina są znani jako Enneada lub Psedjet i byli jednymi spośród pierwszych, którzy zrozumieli Regułę Trójek. Panteon ten był, jakby nie patrzeć, złożony z dziewięciu bogów – trzech trójek. A Enneada poczęła tworzyć i władać światem. Czyniąc tak, ustanowili jedno ze swoich dzieci ponad ludnością ziemi, tak by śmiertelnicy mogli spoglądać na boskie przewodnictwo we władaniu swoim światem. Dziecię to, faraon, stało się głową kościoła i kraju, a było ubóstwiane i wyznawane przez wiernych.

Cieniem egipskiej religii jest to, iż wszyscy bogowie nie będący częścią Enneady są ludźmi – faraonami przeważnie, lecz także szlachcicami, kapłanami i pospólstwem – wzniesionymi do boskiego statusu, z ich pozostałościami i talentami czczonymi po ich śmierci. Albo takimi pozostają, albo są duchami poszczególnych mocy, symbolizowanych w postaciach zwierzęcych i wyniesionymi, by mogli przewodzić śmiertelnikom poprzez poświęcenie i ciężką, ciężką pracę.

Bogowie egipscy

Egipt

Egipscy bogowie

Mówi się, iż egipskie moce otrzymują postać kształtowaną przez wyobrażenia wyznawców. Wierni uznają poszczególne zwierzęta za najlepsze by reprezentować przymioty, które podziwiają i przypisują kształty tych zwierząt bogom - co pomaga zrozumieć ich lepiej, jeśli nie więcej. Nie jest niczym nowym iż wyznawcy egipskiego panteonu właściwie czynią swoje moce antropomorficznymi: osoby z ludzkimi ciałami i głowami swoich totemicznych bestii.

Oczywiście zwierzęce głowy są zazwyczaj dobrym przejawem siły każdego boga. Nie ma szans na moc obarczoną głową osła w panteonie. Wciąż, niektóre z pomniejszych bóstw nauczyły się z czasem tajników powolnego zmieniania swoich aspektów i stoją w kolejce by zostać przywódcami, kiedy obecna gromada spadnie w dół bądź ruszy dalej - o ile w ogóle. Śpiewka niesie iż Ra kieruje się ku większym i lepszym rzeczom za całkiem niedługo i ustawił za sobą Ozyrysa w kolejce, by przejął po nim władzę. Nikt jednak nie zna pełnej prawdy. Ra jest ostrożnym bogiem i nie zrobi kroku, póki nie jest gotowy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PANTEON EGIPSKI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Część rodzinna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Niespokrewnieni
 
 
 
 
 
 
Re
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tot
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Szu
 
 
Tefnut
 
Anhur
 
 
 
 
 
 
Apopis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Geb
 
 
Nut
 
 
 
 
 
 
 
 
Imhotep
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izyda
 
Ozyrys
 
 
Neftyda
 
Set
 
 
 
 
 
 
Seker
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Horus
 
Anubis
 
Sebek
 
 
 
 
 
Apshai
 
 
Zjednoczenie z Re
 
Odejście do Astralu
 
 
 
Re-Horachty
 
Strażnik Martwych Bogów
 
 
 
Hathor
 
 
 
 
 
 
Bes
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bastet
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ptah
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Imię Tytuł Symbol Boska kraina Charakter Dziedzina Symbol (ilustracja)
Ra Faraon Bogów ankh na tarczy słońca Arkadia/Buksenus/Heliopolis (Thekele-Re) praworządny dobry słońce, królowie Ra symbol
Anhur Sokół Wojny ptak łowów Ysgard/Ysgard/Netaf chaotyczny dobry wojna, konflikt, sprawność fizyczna, grzmot, deszcz Anhursymbol
Anubis Ogar Śmierci czarny szakal Astral/wędrowny praworządny dobry strażnik martwych bogów Anubis symbol
Apshai Wielka Modliszka modląca się modliszka Zewnętrze/Ul neutralny insekty
Bastet Matka Kotów kot Ysgard/Ysgard/Merratet chaotyczny dobry koty, przyjemność Bastet symbol
Bes Mały Ojciec krasnolud w skórze pantery Zewnętrze/wędrowny neutralny szczęście Bes symbol
Geb Ojciec Pod Niebiosami i Piaskami góra Plan Żywiołu Ziemi/Jaskinie Pod Gwiazdami neutralny dobry ziemia Gebsymbol
Horus Mściciel głowa sokoła Arkadia/Buksenus/Heliopolis chaotyczny dobry niebo, słońce, wojna, zemsta Horus symbol
Izyda Pani Wiedzy oko i łza Arkadia/Buksenus/Heliopolis (Gizekhet); Elizjum/Amoria/Spoczynek praworządny dobry małżeństwo, magia, macierzyństwo IsisSymbol2
Neftyda Pani Piasków księżyc i ankh Arborea/Pelion/Amun-thys chaotyczny dobry bogactwo, zmarli NephetysSymbol
Nut Matka Noc gwiazdy na nocnym niebie Elizjum/Belierin/Zasłona Nocy neutralny dobry niebo, pary mające zakaz małżeństwa Nut symbol
Ozyrys Biała Korona korbacz Arkadia/Buksenus/Heliopolis (Memfiria) praworządny dobry wegetacja, zmarli Osiris symbol
Ptah Otwieracz Drogi zmumifikowana dłoń Eter/wędrowny praworządny neutralny artyści, rzemieślnicy, podróżnicy PtahSymbol
Seker Niosący Światło jastrzębiogłowa mumia Elizjum/Amoria i Talazja/Ro Stau neutralny dobry światło
Set Pan Zła, Plugawiciel Zmarłych zwinięta kobra Baator/Stygia/Ankhwugaht praworządny zły zło, susza, pustynne burze Set symbol
Szu Podtrzymujący strusie pióro Plan Żywiołu Powietrza/Pustynny Wiatr praworządny dobry wiatr, atmosfera Shu symbol
Tefnut Furia Burzy piramida i słońce Bytopia/Shurrok/Gniew Wichru neutralny dobry burza, deszcz, bieżąca woda Tefnut symbol
Tot Strażnik Wiedzy ibis Zewnętrze/Pałac Tota neutralny wiedza Thoth symbol

Boskie krainy

Heliopolis znajduje się na Arkadii. Niektóre bóstwa żyją jednak na innych planach zgodnych z ich charakterem jak Ysgard, Zewnętrze, Arborea, Elizjum, Baator, Bytopia, czy nawet na Astralu i Eterycznym czy też domeną jak plan ziemi i plan powietrza.

Heliopolis

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Heliopolis.
Heliopolis

Ilustracja Heliopolis z "On Hallowed Ground"

Heliopolis to najważniejsza boska kraina panteonu, gdzie zasiadają najpotężniejsze i najważniejsza bóstwa egipskie. Pozostali członkowie zaś mają w swoich krainach przejścia i portale do niej, by zachować ścisły kontakt.

Heliopolis dzieli się na trzy równe części zarządzane przez trzy bóstwa, Ra, Izydę i Ozyrysa.

  • Gizekhtet - kraina Izydy to podmokła kraina pokryta cienką trawą, a cień dają rosnące figowe drzewa. Przezeń płynie Rzeka Izydy pełna świętej wody, nawadniająca krainę
  • Memfiria - kraina Ozyrysa to Memfiria, wielka nekropolia znajdująca się po środku srogiej pustyni.
  • Thekele-Re - pierwsza kraina Helipolis należąca do Ra to miejsce parzącego światła i lśniącego piasku, gdzie blask słońca trwa tak długo, jak Ra prowadzi na swoją barkę na niebiosach. Kiedy Ra chowa się za horyzont, na powierzchnię pustyni wychodzą jej istoty polując na jedzenie i ludzi, aż będą musiały się schować z następnym porankiem. Choć Ra jest praworządnym dobrym bóstwem, wymaga baczenia na świat naturalny. Nieszczęście spada na każdego, kto zapomina o niebezpieczeństwach pustyni.
  • Horus wędruje po Heliopolis nie mając stałego domu. Mści się na Secie za śmierć swojego ojca Ozyrysa. Wysyła często agentów mających krzyżować mu plany.

Plany przechodnie

Plany wewnętrzne

Plany zewnętrzne

W Zapomnianych Krainach

Na Torilu panteon Egipski nazywany jest Mulhorandzkim od państwa Mulhorand. Ma on tam nieco zmienioną formę, ponieważ bóg Ra zginął w Faerunie podczas Wojen Orkowej Bramy. Jego aspekt został wchłonięty przez Horusa, który od tej pory nazywa się Horus-Re. Nie jest oficjalnie powiedziane, czy prawdziwy Ra nie żyje. Na Toril trafił cały panteon egipski wraz z przyzwanymi przez Imaskarczyków niewolnikami z innego świata. Możliwe, że był to tylko aspekt Ra wysłany na Toril tak samo jak mogła to zrobić Lolth, która egzystuje zarówno na świecie Oerth i Toril.

W kosmologii Zapomnianych Krain w trzeciej edycji D&D cały ten panteon również zamieszkuje Heliopolis, które nie jest jednak krainą, a osobnym planem.

W dodatku w Faerunie występują bogowie Hathor i Sobek, którzy są nieobecni w Planescape. Na Torilu za to panteon nie ma wielu egipskich bóstw. Nawet 3-edyjny niezwiązany z Faerunem podręcznik "Bóstwa i Półbogowie" nie wprowadza nowości do 3-edycyjnego panteonu. Nie ma tam Anubisa, Apshai, Besa, Sekera, Nut, Szu.

Bastet istniała na Torilu i w Mulhorandzie wciąż czczona jest pod tym imieniem i zsyła czary wyznawcom, lecz obecnie jest również znana jako bogini kotów i miłości o imieniu Sharess. Teraz zaś jest łagodniejsza, niż była kiedyś, choć pozostają tacy, którzy czczą jej dawną waleczną i drapieżną naturę, a niektórzy z nich stają się celebrantami Sharess, którzy łączą oba aspekty bogini.

Źródła

  • "Planescape - On Hallowed Ground"
  • "Forgotten Realms - Campaign Setting" ("Zapomnaine Krainy - Opis Świata")
  • "Forgotten Realms - Faith and Pantheons" ("Zapomniane Krainy - Wyznania i Panteony")


Panteon egipski
Przywódca
Dawny: Re | Nowy: Re-Horachty
Rodzina
Anhur | Anubis | Bastet | Geb | Hathor | Horus | Izyda | Neftyda | Nut | Ozyrys | Sobek | Set | Szu | Tefnut | Strażnik Martwych Bogów (opuścił panteon)
Pozostała część
Apshai | Apopis | Bes | Imhotep | Ptah | Seker | Tot
Advertisement