FANDOM


White pegasus

Pegaz

Pegasus

Pegaz

Pegazy (ang. Pegasus) to wspaniałe skrzydlate konie, które czasem służą dobru. Są cenionymi powietrznymi wierzchowcami, choć trudno je ujarzmić, należą bowiem do zwierząt dzikich i płochliwych. Służą jedynie istotom, o których prawości zdążyły się przekonać i do niej upewnić. Gdy już to nastąpi, między jeźdźcem a wierzchowcem tworzy się więź trwająca do końca życia pegaza, chyba że jeździec zboczy ze swej dobrej ścieżki.

Pegazy są większe od zwykłych koni i posiadają pierzaste skrzydła, których rozpiętość wynosi około 6 metrów. Ich sierść jest najczęściej biała, choć zdarzają się pegazy kasztanowate, a krążą też plotki o czarnych. Pegazy mierzą sobie w kłębie 1,5 metra i ważą około 700 kilogramów. Nie znoszą siodeł - ich jeźdźcy muszą dosiadać ich oklep. Istoty te mówią własnym językiem, rozumieją wspólny i potrafią komunikować się ze zwykłymi końmi.

W walce pegazy atakują przeciwników ostrymi kopytami oraz gryząc. Najgroźniejsze są ich szarże z powietrza, czyniące z przednich kopyt narzędzia śmierci i zniszczenia. Jeśli stają naprzeciw większego i potężniejszego przeciwnika (na przykład smoka), starają się go zwabić do ciaśniejszej przestrzeni, gdzie mogą wykorzystać swoją zwinność i utrudnić wrogowi koordynację ruchów. Przeciwko istotom ich rozmiarów korzystają głównie ze swej szybkości.

Pegazy są jajorodnymi ssakami, żywiącymi się trawą, owocami i innymi roślinami. Żyją w stadach składających się z par, zamieszkujących wspólne gniazda. Wspólnie też wychowują młode, których w jednym miocie wykluwa się jedno lub dwoje. Istoty te cechują się inteligencją nie ustępującą ludzkiej a dodatkowo posiadają naturalne zdolności wyczucia dobrego i złego usposobienia. Zdolności tych używają przede wszystkim w celu wyczucia intencji potencjalnego jeźdźca.

W celu obłaskawienia pegaza, dobra istota musi najpierw zlokalizować stado tych istot, a następnie zakraść się w nocy do upatrzonego wierzchowca tak, aby nie zostać zauważonym. Dosiadnięty znienacka pegaz usiłuje zrzucić jeźdźca i potrzeba niemałej zwinności i wytrwałości, aby uspokoić go i zdobyć jego zaufanie. Pomocne bywają w tym specjalne magiczne uzdy.

Naturalnymi wrogami pegazów są gryfy i hipogryfy, które aktywnie poszukują ich gniazd i zabijają młode. Ceny pegazich jaj i źrebiąt osiągają na czarnych rynkach zawrotne sumy. Pegazy żyją około 40 lat.

Wedle legendy, istnieją również pegazy większe, które bardzo rzadko wylęgają się z krwi meduz, którym odcięto głowę. Są one podobne do zwykłych pegazów, jednak silniejsze, mężniejsze i częściowo odporne na magię. Większe pegazy są często przywódcami pegazich stad, a dosiadać się pozwalają jedynie najszlachetniejszym i najdzielniejszym ze śmiertelników. żyją około stu lat.

ŹródłaEdytuj