FANDOM


636322768843588552

Peryton w piątej edycji D&D

Peryton

Peryton

Perytony to drapieżne, bystrookie bestie, żyjące w rejonach górskich i wyżynnych. Są inteligentnymi, cierpliwymi i złowieszczymi myśliwymi, żywiącymi szczególne upodobanie do serc innych istot.

Z wyglądu perytony przypominają duże (wysokie na 1,5 metra) orły o czarno-zielonym upierzeniu, jednak zamiast ptasiej głowy mają łeb granatowo-czarnego jelenia z czarnymi, błyszczącymi rogami i świecącymi bladą czerwienią oczami. Samce różnią się od samic upierzeniem klatki piersiowej - samce mają tam pióra jasnoniebieskie, samice - brązowe. Cień rzucany przez perytona ma kształt przypominający człowieka. Zapach tych istot jest przedmiotem dyskusji. Niektóre istoty obdarzone dobrym węchem określają go jako podobny do ludzkiego, inne po wyczuciu tego zapachu reagują nienaturalnym strachem.

Perytony są znakomitymi myśliwymi, zainteresowanymi przede wszystkim wydarciem serca ofiary, a dopiero na drugim miejscu zaspokojeniem głodu. Atakują przy pomocy swych ostrych rogów. Jeśli mają przewagę zaskoczenia, lub chcą szybko zakończyć walkę, wzlatują na dużą wysokość i uderzają lotem nurkowym, zadając ogromne rany. Inną stosowaną taktyką jest porwanie przeciwnika w powietrze i zrzucenie go z dużej wysokości. Kiedy obiorą sobie cel, perytony atakują go dopóki on, lub one same nie padną. Również podczas walki z wieloma przeciwnikami konsekwentnie atakują tylko jednego, dopóki żyje. Wycofują się tylko w wyjątkowych sytuacjach, podążając jednak nadal śladem ofiary i szukając okazji na ponowne wyprowadzenie ataku. Istoty te są odporne na broń niemagiczną.

Perytony zamieszkują groty położone wśród górskich szczytów i urwisk. Wiją tam gniazda, które służą od dwóch do ośmiu istot, będących członkami stada. Dwa gniazda rzadko znajdują się bliżej niż kilka kilometrów od siebie, chyba że okolica obfituje w łup - na przykład w pobliżu krasnoludzkiej kopalni. Perytony czasem porywają humanoidów i trzymają ich w gniazdach jako zapasy pożywienia lub w celach reprodukcyjnych. Pożarcie serca humanoida jest dla nich konieczne, by rozpocząć cykl rozrodczy - po takim posiłku na kilka godzin stają się płodne, co można rozpoznać po zmianie wyglądu cienia istoty - z ludzkiego staje się on wówczas normalny.

ŹródłaEdytuj