Sferopedia
Advertisement
Asgard

Mapa Asgardu, domu nordyckich bogów.

Asgard to położona na Ysgardzie rozległa boska kraina grupy nordyckich bóstw Asów. Należą do niej Odyn, Aegir, Baldur, Forseti, Frigga, Heimdall, Idun, Sif, Thor. Jest to także drugorzędna kraina pozostałych dwóch nordyckich bóstw, Tyra i Lokiego, a Frej i Freja spędzają tu część roku na mocy traktatu pokojowego między Asami a Wanami. W Asgardzie znajdują się posiadłości wszystkich tych bóstw.

Asgard jest zimną krainą z dużymi różnicami temperatur między latem a zimą. Jego teren ograniczony jest murem o grubości 15 metrów i wysokości 30. Kilka potężnych bram prowadzi na zewnątrz w różne strony świata. Największą rzeką jest Ifing, stanowiąca naturalną granicę między dziedzinami Asgardu i Jottunheimu. Jej wody są ciepłe nawet zimą, a nie można ich zamrozić nawet za pomocą magii. W Asgardzie nie ma miast, są natomiast otoczone mniejszymi posiadłościami olbrzymie hale, wykorzystywane jako siedziby bóstw, miejsca do ucztowania i świętowania. Mieszkańcy Asgardu to jedni z najtwardszych krwawników na planach, skorzy do bitki i pogardzający słabością. Wielu z nich jest członkami frakcji Przeznaczonych. Na terenie Asgardu nawet sferowcy i pierwszacy mają szansę odrodzić się, jeżeli padli na polu bitwy a ich śmierć była wystarczająco heroiczna. Takie istoty stają się bohaterami krainy, a ich czyny opiewane są w pieśniach skaldów.

Breidablik zwany też Obszernym Splendorem to boska kraina boga piękna Baldura. Tutejsi oczekujący są wyjątkowo urodziwi i bardzo wyczuleni na punkcie wyglądu. Sam Baldur przebywa tu rzadko, uganiając się przez większość czasu za pięknymi boginiami, lub czuwając nad swymi wyznawcami. W jego imieniu rządzi trzech Mądrych Doradców, reprezentujących jego trzy aspekty - wojownika, mędrca i pięknego mężczyzny. Obecnie funkcję tą pełnią Jarnskeggi Śnieżnowłosy, Nauma i Toki Melnirson. Kolumny podtrzymujące stropy Breidabliku pokryte są płaskorzeźbami świetnych i zasłużonych wyznawców, a na ścianach wiszą wysadzane klejnotami gobeliny. Wschodnie skrzydło krainy służy jako stajnia i stadnina dla wspaniałej, białej rasy koni, które Baldur wypożycza lub ofiaruje swoim przyjaciołom. W południowej części znajduje się Komnata Krasnoludów, które handlują klejnotami, gobelinami, pięknymi strojami i innymi błyskotkami. Oczekujący Breidabliku noszą mundury (każdy jedyny w swoim rodzaju) i są uzbrojeni w błyszczące włócznie. Często posługują się magią bojową.

Breidablik

Breidablik, siedziba boga urody Baldura.

Fensalir to siedziba Friggi, bogini nieba i żony Odyna. Jest to czysta, dobrze zorganizowana hala, położona wysoko w górach. Frigga przebywa tu dość rzadko i tylko jej najbardziej żarliwi wyznawcy zapuszczają się do Fensaliru. Jest to też jedna z bardziej pokojowo nastawionych siedzib w Asgardzie.

Błyszczek boska kraina boga pokoju Forseti. Filary są tu zrobione ze złota a dach pokryty jest srebrem. Wstęp mają tylko najbardziej majętni i najhojniejsi z wojowników. Szczególnie częstymi gośćmi są Pierścieniodawcy.

Thrudheim to siedziba Thora i Sif, surowe miejsce, targane burzami, powodziami i osunięciami ziemi. Zbudowana z dębiny i żelaza hala Thora nazywa się Bilskirnir i, podobnie jak Fensalir, jest raczej rzadko odwiedzana.

Gladsheim i Walaskialf to hale Odyna. Gladsheim służy jako miejsce spotkań całego panteonu, miejsce uczt, narad i kłótni Asów. Oczekujący unikają tego miejsca, obawiając się gniewu krewkich bogów. Walaskialf to hala o srebrnym dachu, filarach pokrytych runami i stadach kruków, mieszkających między krokwiami i żerujących na pozostałościach z boskich uczt. Hlidskialf to stojący w głębi hali tron, z którego Odyn może spojrzeć w każdy zakątek krain. Strzeże go zawsze gestor i gwardia oczekujących.

Walhalla zwana też Halą Poległych jest ogromnym budynkiem potrafiącym pomieścić setki tysięcy wojowników. Jej dach zrobiony jest z tarcz a mury z włóczni. Tutaj gromadzą się einheriar, duchy najmężniejszych wyznawców nordyckich bóstw, poległych na polu bitwy i sprowadzonych tu przez Walkirie. Ich przeznaczeniem jest stanąć do bitwy z gigantami podczas Ragnaroku. Obecnie przywódcą einheriarów jest Harald Leworęki, jeden ze sławniejszych wojowników Asgardu. Walhalla ma 540 wejść i wyjść. Wzdłuż hali płynie rzeka Thund, którą trzeba przekroczyć, by dostać się do głównej bramy. Znajdują się tu też stajnie i kwatery Walkirii, których przywódczynią jest Reginleif.

Widi, boska kraina boga siły i ciszy Widara. Jest to teren pokryty wysoką trawą i młodymi drzewkami, pośród których żyje mnóstwo łownej zwierzyny. Asowie lubują się w polowaniach w rejonie Widi.

Jezioro Amsvartnir znajduje się tuż poza Asgardem. Mędrcy mawiają, że po jego środku na Wyspie Lyngvi jest uwięziony zakuty w kajdany potworny wilk Fenris. Jego ślina tworzy zaś Rzekę Von, która wpływa do jeziora. Na wyspie nie ma nic prócz piasku, łajna i piżmowego psiego odoru.

Bifrost znany jako Drżący Most jest też zwany Tęczowym Mostem, gdyż sam wygląda jak tęcza. Jest to przejście nordyckich bóstw na Pierwszą i z powrotem dla ich wyznawców. Przy moście leży miasto Himinborg.

Źródła[]

Advertisement