Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Annam i Garyx
Annam i Garyx grający o losy wojny (Giantcraft; 1995, 2e)
Garyx
Tytuł(y) Władca Ognia, Niszczyciel Wszystkiego, Czyściciel Światów
Symbol Jaszczurze oko na tle płomieni
Plan Ojczysty Pandemonium
Ranga mocy Pomniejsze bóstwo
Charakter Chaotyczny zły
Dziedziny Ogień, zniszczenie, oczyszczenie, odnowienie
Domeny Chaos, Zniszczenie, Zło, Smok, Ogień [Odnowa]
Ulubiona broń Sierp (pazury)
Wrogowie Panteon gigantów
Zwierzchnik Io

Garyx to smoczy bóg ognia i zniszczenia. Symbolizuje on destrukcyjny - a czasem też oczyszczający - wpływ płomieni, dlatego tytułuje się go zarazem Niszczycielem Wszystkiego i Czyścicielem Światów.

Historia i związki[]

Garyx jest znany i aktywny na kilku różnych Planach Materialnych.

W Oerthu[]

Greyhawk Ten fragment dotyczy świata Greyhawk.

Garyx ma kilka cech wspólnych z Kordem i Erythnulem, ale nie interesuje się jakimikolwiek sojuszami.

W Eberronie[]

Eberron Ten fragment dotyczy świata Eberron.

W tym świecie, nad kontynentem Khorvaire, istnieje konstelacja gwiazd nosząca imię Garyxa. Kojarzona jest z chaosem i zniszczeniem, a niektóre powiązane ze smokami Znamienite Domy używają jej do odmierzania pór roku.

W Faerûnie[]

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy

Zgodnie z legendami gigantów, słońce jest domem ognistego smoczego boga, który poprowadził czerwone smoki do wojny z gigantami podczas Tysiącletniej Wojny (26-25 tys. lat temu). Z czasem do konfliktu wciągnięte zostały wszystkie gatunki smoków, a wojna rozgorzała na całe millenium. Według olbrzymów, konflikt zakończył się rozegraniem przez bogów obu stron, Garyxa i Annama, partii w grę wah-ree, mającą ustalić która strona wygra wojnę. Rozgrywka stanęła w martwym punkcie i nie została dokończona. Jednak do tego czasu imperium gigantów, Ostoria, zdążyła stać się cieniem swej dawnej wspaniałości. Z kolei między smokami zaczął się wewnętrzny spór, skutkujący później podziałem na chromatyczne i metaliczne.

Niektórzy wyznawcy Ashardalona twierdzą, że ów stary jaszczur jest aspektem Garyxa.

Dogmat[]

Garyx symbolizuje czystą potęgę i destrukcyjną zdolność smoczego rodzaju. Niektórzy twierdzą, że jest on całkiem szalony na wskutek swego długiego pobytu w Wietrznych Głębinach Pandemonium.

Garyx uczy na przykładach - od czasu do czasu wyrusza na Plan Materialny aby spowodować bezbożne zniszczenia w całym krajobrazie. Ci, co go wyznają, biorą z niego przykład i używają swej mocy aby sprowadzać zrujnowanie i dewastację.

Duchowni i świątynie[]

Wojny, bitwy i dzieła zniszczenia są najczęstszymi zajęciami kapłanów Garyxa. Nie poświęca on wiele uwagi swoim klerykom i wyznawcom, ale ich to nie obchodzi. Nadal wierzą, że ich bóg przyznaje im moc, by mogli dokonywać aktów destrukcji - i to im wystarczy. Ten niszczycielski aspekt często jest obiektem kultu czerwonych smoków, ale Garyxa ogólnie czczą władające ogniem smoki.

Inni osobnicy czczą go jako aspekt odnowienia. Przykładem są co bardziej buntownicze złote smoki, które trwają w bezwzględnym przekonaniu, że jedynym sposobem na pozbycie się zła ze świata jest spalić wszystko i zacząć od nowa. Niektórzy druidzi czczą Garyxa, bo wiedzą iż zniszczenie jest czasem niezbędne do odrodzenia w przyrodzie. Nie zdarza się jednak, by ktoś wyznawał go naraz w obydwu aspektach - niszczycielskim i odnawiającym.

Znanych jest kilka świątyń Garyxa na świecie; oprócz tego, wyznawcy Niszczyciela Wszystkiego często ryją jego symbol przy swoim rękodziele.

Obrzędy[]

Modlitwy do Garyxa są proste; przy rozpalaniu ognia, wyznawca może mamrotać błogosławieństwo "Przyznaj mi moc, bym mógł niszczyć". Jego duchowni odprawiają różne obrzędy, wyznaczane przez pory roku.

Przesilenie zimowe obchodzi się jako Wszechpochłaniającą Noc; rozpala się wtedy ogromne ognisko, a wierni przynoszą różne palne przedmioty do zniszczenia. Wszelkie roślinki, które później wykiełkują w popiołach dawnego ogniska, są starannie pielęgnowane.

W równonoc wiosenną obchodzi się Święto Odnowy, kiedy to popioły z ogniska Wszechpochłaniającej Nocy są przesiewane i badane. Wszystkie użyteczne pozostałości zostają zabrane, by można było ich jeszcze użyć. Dla przykładu, kawałki metalu zabiera się do przekucia w miecze, zbroje i inne narzędzia zniszczenia.

Unikalne moce[]

Kapłani Garyxa będący prawdziwymi smokami mogą korzystać z unikalnego czaru czystka Garyxa jaki ten zsyła. Wszyscy jego kapłani dziedziczący moc smoków, nie tylko prawdziwe smoki, mogą na poziomie 5. posiąść specjalny atut władania niszczącym ogniem oczyszczenia.

Wtajemniczony w nauki Garyxa kapłan może raz dziennie użyć metamagii by wzmocnić swoje następne ogniste zaklęcie. (Poziom zaklęcia i czas rzucania nie zostają zmienione.) Dodatkowo, taki kapłan zyskuje dostęp do kilku nietypowych czarów jakich zwykli kapłani nie są zdolni wpisywać do księgi zaklęć: płonąca sfera, wściekłość w krwawej furii, mniejszy kształt smoka i mgła z tlącego się kamienia.

Awatarowie[]

Garyx objawia się jako ogromny ognisty smok: czasem złoty, a czasem wielki czerwony jaszczur.

Posłańcy[]

Wysłannikami Garyxa zostają wszelkie chaotyczne istoty ze smoczego rodzaju oraz żywiołaki ognia każdego rozmiaru. Najczęściej posyłanym zwiastunem Niszczyciela Wszystkiego jest dorosły czerwony smok.

Różnice między źródłami[]

  • W drugiej edycji, wobec Zapomnianych Krain, boska kraina Garyxa znajduje się w Otchłani, a nie na Pandemonium.
  • W drugiej edycji zmieniał się jego status - początkowo był bóstwem większym, a później pośrednim. W trzeciej edycji dostał status pomniejszego bóstwa.

Galeria[]

Źródła[]

  • Draconomicon (1990; 2e)
  • Giantcraft (1995; 2e)
  • Cult of the Dragon (1998; 2e)
  • Dragon Magazine #248 (1998; 2e)
  • Draconomicon: The Book of Dragons (2003; 3e)
  • Eberron Campaign Setting (2004; 3e)
  • Races of the Dragon (2006; 3e)
  • Dragon Magic (2006; 3e)
  • The Grand History of the Realms (2007; 3e)


Panteon smoczy
Aasterinian | Astilabor | Bahamut | Chronepsis | Faluzure | Garyx | Hlal | Io | Lendys | Sardior | Tamara | Tiamat
Advertisement