Sferopedia
Advertisement

Payąko-czarty (ang. Spyder-fiends) są podrasą tanar'ri, która służy Królowej Chaosu. Mędrcy spekulują że oryginalne payąko-czarty były pomiotem Królowej Chaosu i Miska Pająkowilka, kochanka i generała królowej. Większość payąko-czartów łączy najgorsze cechy wilka i pająka. Najmniejsze mają pajęcze ciała rozmiarów kuca; większe czarty mogą mieć ciała wielkości ciężkich koni bojowych. Wszystkie payąko-czarty mają psie głowy i szyje wyrastające z przodu ciała. Usta są pełne żółtych, psich zębów, z parą pajęczych kłów obok przednich psich. Pajęcze ciało ma osiem nóg, każdą zakończoną poduszkami i pazurami które pozwalają stworzeniu wspinać się po pionowych powierzchniach. Głowa i szyja często są pokryte zmierzwionym, brudnym futrem. Pod całym brudem futro jest szare z jaśniejszymi plamami wokół oczu i pyska. Większość ciał payąko-czartów jest pokrytych chropowatymi, sztywnymi włosami, które są zazwyczaj ciemne lub piaskowo brązowe i pokryte kropami, liniami lub paskami innego koloru. Mniej inteligentne payąko-czarty są krwiożercze i zwierzęce; mają dyspozycje zaciekłych wilków. Wszystkie są okrutne i nikczemnie chytre.

Środowisko/Społeczność[]

Payąko-czarty są głównymi mieszkańcami Parującego Grzęzawiska, warstwy Otchłani która składa się z rozległych zasolonych moczarów i wzburzonego oceanu. Zarówno moczary jak i ocean są usiane wypiętrzeniami kamieni, część pokryta dżunglową roślinnością. Cały plan jest zatęchły i pachnie zgnilizną. Powietrze jest gęste od gryzących i kąsających insektów, i ziemia i woda kipią od wijących insektów i innego robactwa. Payąko-czarty oddają cześć Królowej Chaosu, która rządzi planem. Królowa wysyła payąko-czarty na posyłki poprzez uniwersum, więc mogą być spotkane niemal wszędzie. Mniej inteligentne czarty czasami przypadkowo potykają się przez bramę lub kanał do innego świata, gdzie natychmiast podejmują łowy. Bardziej inteligentne payąko-czarty czasem wędrują po planach na własne zlecenie.

Ekologia[]

Payąko-czarty jedzą każdą żywą rzecz którą mogą złapać, ale zawsze konsumują swoją ofiarę żywą i jedzą tylko to co złapią samodzielnie. Bardziej potężne i inteligentne payąko-czarty czerpią więcej pożywienia z energii życiowej i strachu ofiar, ale zachowują ochotę również na świeże mięso. Payąko-czarty nie mają się czego obawiać w swojej rodzimej warstwie Otchłani, za wyjątkiem okazjonalnych grup łowieckich yugolothów i balorów. Zwyczajem tanar'ri, słabsze payąko-czarty służą jako zwierzyna dla potężniejszych.

Kakkuu

Kakkuu

Kakkuu[]

Kakkuu są najsłabsze i najmniej inteligentne z payąko-czartów. Mają wzdęte pajęcze ciała i parszywe, paskudne wilcze głowy. Kakkuu są krwiożercze i zwierzęce; mogą porozumiewać się między sobą znaczącymi zajadłymi warknięciami, szczeknięciami i wyciem. Bardziej inteligentne tanar'ri mogą rozkazywać im swoimi telepatycznymi zdolnościami.

Środowisko/Społeczność[]

Kakkuu rzadko nękają siebie nawzajem, ale atakują wszystko co nie jest większe od ich samych. Są wystarczająco sprytne by unikać innych czartów, potężniejszych od nich. Jeśli są dowodzone przez bardziej inteligentnego tanar'ri, kakkuu są zdolne do polowania lub walki zespołowo, podobnie jak czynią wilki.

Spithrik

Spithriku

Spithriku[]

Te tanar'ri wyglądają niczym większe, straszniejsze kakkuu, czym są (choć będą miały pretensje jeśli ktoś im to wytknie). W dodatku do swoich ośmiu nóg, spithriku ma parę nogogłaszczek (nogopodobnych przydatków) rosnących z podstawy jego wilczej szyi. Żuwaczki nie mogą manipulować przedmiotami, ale są pokryte czułymi włoskami które potrafią wykryć nawet najsłabszą wibrację. Spithriku są równie krwiożerczy co ich mniejsi kuzyni , ale bardziej inteligentne i sprytne. Mogą porozumiewać się z każdym inteligentnym stworzeniem poprzez telepatię. Są niezdolne do mowy, ale mogą naśladować całą gamę warknięć, chrząknięć, szczeknięć i wycia. Spithriku mogą zrozumieć i komunikować w zwierzęcych warknięciach kakkuu.

Środowisko/Społeczność[]

Wiele spithriku preferuje nawiedzanie leż potężniejszych czartów, przymilając się do swoich panów i mając nadzieję na awans lub zwykłe wsparcie. Są równie chaotyczne i nie warte zaufania jak każdy inny tanar'ri i chociażby nigdy nie wahają się porzucić lub obrócić przeciw swoim władcom w momencie słabości. Inne spithriku wędrują po Parującym Grzęzawisku, dręcząc słabsze istoty i okazjonalnie zbierając sfory kakkuu by uformować grupy łowieckie przeznaczone na inne warstwy Otchłani i poza nie. Podczas gdy kakkuu formują oddziały i pionki armii Królowej Chaosu, spithriku służą jako jej podstawowi słudzy i posłańcy. W związku z ich inteligencją, jeden lub dwa spithriku są czasem wyznaczane by przewodzić sforze kakkuu na misji.

Phisaraz

Phisarazu

Phisarazu[]

W swojej naturalnej formie phisarazu jest odrażającą istotą, której obrzydliwe pajęcze ciało jest pokryte sztywnymi, szorstkimi włosami. Ma niechlujną wilczą głowę i szyję. Dwa blade, humanoidalne dłonie wyrastają z podstawy szyi i urwista linia guzowatych, bezwłosych grudek opada z tyłu szyi do końca okrągłego odwłoka stworzenia. Jego sierść jest w większości czarna, często z zielonymi lub zielonymi przebarwieniami, poskręcana, prążkowana lub nakrapiana wieloma odcieniami szarości, zieleni lub niebieskiego. Ręce są gładkie i jedwabiste, ale dosyć silne, zakończone pięciopalczastymi dłońmi z pazurzastymi palcami. Grudki są węgielnie czarne lub oliwnie niebieskie. Ramiona i ręce są w pełni funkcjonalne i zdolne do używania narzędzi lub broni. Phisarazu są zdolne do mowy w niemal każdym języku, choć ich rozmowa jest często przerywana dyszeniem i warczeniem. Mogą mówić i zrozumieć dziki język kakkuu i mogą telepatycznie komunikować się z każdym inteligentnym stworzeniem.

Środowisko/Społeczność[]

Phisarazu żywią urazę do wszystkiego mniej obrzydłego niż one same, co dotyczy po prostu wszystkiego, i żywią uciechę z dręczenia istot słabszych i mniej inteligentnych niż one. Pomiędzy ich okrucieństwem i żalem jest bardzo niewiele stworzeń w multiwersum, których phisarazu nie zaliczają zarówno jako wrogów lub potencjalnych ofiar. Pomimo że zazwyczaj grasują na lądowych obszarach Parującego Grzęzawiska, ich zdolność zmiany siebie pozwala polować im wszędzie. Królowa Chaosu często umieszcza phisarazu w miejsce grupy kakkuu, kiedy ich misja jest poza pojmowaniem mniej inteligentnych spithriku. Rzadkim wkładem Królowej Chaosu w Wojnę Krwi (wielowiekowego konfliktu pomiędzy tanar'ri i baatezu) zazwyczaj są błyskawiczne najazdy tłumów phisarazu. Inni władcy tanar'ri czasami negocjują z Królową Chaosu by zdobyć straże phisarazu, które są cenione za swoją zdolność wykrycia niewidzialnych wrogów.

Lycosidi

Lycosidilith

Lycosidilith[]

Lycosidilith ma gładkie, bezwłose pajęcze ciało. Chitynowe płyty pokrywają plecy i brzuch stworzenia. Wilcza głowa jest włochata, ale zakończona kostnymi płytami. Lycosidilith jest często ogólnie zielony lub niebieski z żółtymi, czarnymi lub pomarańczowymi plamami, kropkami lub pierścieniami. Kościane płyty na wilczej głowie są tego samego koloru co reszta ciała stworzenia, ale futro jest zazwyczaj czarne lub szare. Dwa krzepkie humanoidalne dłonie wyrastają z podstawy szyi. Lycosidilithy mają przyjemne głosy, które zaprzeczają ich potwornej aparycji. Mogą mówić elokwentnie w każdym języku. Mogą również zrozumieć i mówić w dzikim języku kakkuu, są również w stanie telepatycznie porozumiewać się z każdym inteligentnym stworzeniem.

Środowisko/Społeczność[]

Tak jak phisarazu, lycosidilithy używają zmiany siebie by grasować na całym Parującym Grzęzawisku, choć spędzają większość swojego czasu na lądzie. Oddziały lycosidilithów działają jako osobiste straże i słudzy Królowej Chaosu. Królowa zatrudnia ich również jako ambasadorów i na inne misje, które wymagają subtelności i taktu. Istnieje wielkie współzawodnictwo pomiędzy lycosidilithami i phisarazu. Te drugie żywią urazę do lycosidilithów za ich wyższy status i inteligencję (nie wspominając o ich bardziej wyrafinowanej aparycji). W odpowiedzi, lycosidilithy zyskują względy bardziej liczebnymi phisarazu jako groźbą. Lycosidilithy odpowiadają przez poszukiwanie ochrony u potężniejszych czartów lub przez otaczanie się pomniejszymi strażnikami tanar'ri. Lycosidilithy używają także swoich wpływów wobec Królowej Chaosu by mieć pewność że phisarazu nadal będą przekazywać siły na Wojnę Krwi.

Raklupis

Raklupis

Raklupis[]

Raklupis jest ostro wyglądającym stworzeniem. Pajęcze ciało jest zaokrąglone i pokryte twardą, gładką skorupą która bezboleśnie odbija większość uderzeń. Wilcza głowa stworzeń jest pokryta jedwabistym futrem i trzema rzędami ostro wyglądających kręgosłupów poczynając od dołu szyi do pajęczego ciała. Futro jest czarne lub szare, ale skorupa i kręgosłupy mogą być niemal każdego koloru i zawsze są dokładnie oznaczone spiralami, pasami lub plamami kontrastujących kolorów. Humanoidalne ręce raklupisa są zakończone grubymi splotami mięśni i pokryte kępkami włosów które są spójne z wilczą głową. Raklupisy mają nawet bardziej piękne i przykuwające uwagę głosy niż te których używają lycosidilithy.

Środowisko/Społeczność[]

Mimo że są zdolne występować niemal wszędzie, raklupisy często przesiadują. Garstka z nich zajmuje własne cytadele w Parującym Grzęzawisku. Inne dwa służą jako doradcy i generałowie Królowej Chaosu, w zastępstwie Miska Pająkowilka pod jego nieobecność. Tuzin więcej jest rozproszonych po multiwersum, albo zaangażowana w poszukiwanie Berła albo w zajmowanie cytadel na innych poziomach Otchłani. Brak ich zgody odnośnie Wojny Krwi czyni raklupisy często niesławnymi wśród większości prawdziwych tanar'ri, ale ich moc i status generalnie zapewniają że słabsze tanar'ri im ustępują.

Źródła[]

  • Monstrous Manual
  • Monstrous Compendium Annual Volume Four
Advertisement