Sferopedia
Advertisement
636252765553048566

Mumia

Jak łatwo się domyśleć, mumie to ciała poddane procesowi konserwacji, zwanemu mumifikacją. Z pewnych powodów część z nich, zamiast spać snem umarłych, ożywa. Mumie można spotkać w ogromnych starożytnych grobowcach lub świątyniach, gdzie pozostają w stanie spoczynku, jednak w razie czyjegoś wtargnięcia, bez wahania mordują wszystkich niedoszłych rabusiów. Z pasją nienawidzą wszelkiego życia. W przeciwieństwie do innych nieumarłych, których otacza trupi odór, zioła oraz substancje użyte podczas mumifikacji sprawiają, że wokół mumii roznosi się ostra, przenikliwa woń przypraw, zabijająca zapach gnijących bandaży, którymi owinięte są ich ciała. Mumie osiągają rozmaitą wysokość, wszystkie jednak są nadnaturalnie silne.

Mumie są groźnymi przeciwnikami. Ich ciosy, nie dość że bardzo silne, zarażają też ofiary chorobą podobną do trądu, która w ciągu kilku miesięcy zamienia zdrowego mężczyznę w rozpadające się zwłoki. Sam widok mumii ściąga strach na słabszych duchem. Istoty te można zranić tylko magiczną bronią lub czarami, są jednak bardzo wrażliwe na ogień. Ciała istot zabitych przez mumię gniją i rozpadają się w ciągu kilku minut.

Większość mumii to zabalsamowane ciała osób pełniących za życia ważne funkcje lub posiadające duży majątek. Nieznane są dokładne przyczyny przekształcania się niektórych zabalsamowanych zwłok w nieumarłych, wiąże się je jednak z działaniem złej magii lub z nadzwyczajną chciwością zmarłego, która nie pozwala mu spokojnie odejść do krain umarłych. Wiadome jest, że mumie są w jakiś sposób połączone z Planem Energii Pozytywnej i w wyniku jego działania utrzymują się w swym nieumarłym stanie. Ich duch jest nieustannie połączony i w zasadzie przebywa na tym planie wewnętrznym.

Pył z ciała zabitej mumii służy jako komponent do sporządzania magicznych przedmiotów wywołujących gnicie i chorobę.

Mumifikacja[]

W celu zabalsamowania mumii, zwłoki należy zanurzyć w roztworze konserwującym (najczęściej w węglanie sodu) na kilka tygodni, a następnie pokryć je przyprawami i żywicą. Narządy takie jak serce, mózg i wątroba są usuwane z ciała i konserwowane w osobnych słojach. Czasem w odzienie zmarłego wszywane są klejnoty. Już zabalsamowane ciało owijane jest bandażem pogrzebowym i składane w grobowcu.

Najczęściej legowisko mumii znajduje się w głównej komnacie pochówku, położonej w samym centrum grobowca lub piramidy. Same grobowce są zwykle bardzo rozbudowane i pełne rozmaitych ozdób i przedmiotów pochowanych razem z właścicielem. Bywają to jego przybory codziennego użytku, zasuszone resztki pożywienia a nawet zmumifikowane ciała zwierząt domowych, służby i rodziny, pochowanych razem ze zmarłym.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement