Fandom

Sferopedia

Próżniowiec

4434strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij
Vacuous.jpg

Próżniowiec otwiera paszczę, by wchłonąć swoją ofiarę

Próżniowiec (ang. Vacuous) jest istotą zrodzoną dzięki przeciekowi żywiołów. Na Planach Wewnętrznych nieustannie dochodzi do mieszania się ze sobą sąsiadujących żywiołów - bańki powietrza dryfują przez kłęby dymu, ogniki z Planu Ognia płoną w trzewiach Planu Ziemi. Nie inaczej jest z pozostałymi sferami. Czasem dochodzi do erupcji Energii Negatywnej, która niesie ze sobą nieumarłych i inne zagubione dusze. Zwykle wyrzucone w ten sposób ze swego środowiska istoty jak najszybciej znajdują drogę powrotną. Czasami zdarza się jednak, że osiedlają się na nowym terenie a wtedy zaczynają przejmować jego cechy. Próżniowcy byli kiedyś takimi nieumarłymi, którzy zawędrowali na Plan Pseudożywiołu Próżni. Świadomie lub w wyniku pewnych okoliczności, które są już dzisiaj nie do odtworzenia, zatracili się w Nieskończonej Pustce i przystosowali do nie-życia pośród niej. Wiele lat przebywania w tym wrogim otoczeniu zmieniło ich. Przybrali kształt małych humanoidów o krótkich kończynach z czarnymi szponami, bladej, popękanej skórze i ogromnej paszczy, w głębi której zieje bezdenna pustka będąca okruchem esencji samej istoty planu.

Próżniowcy są niezwykle zachłanni, co nie powinno nikogo dziwić skoro noszą w sobie żywą próżnię. Ponieważ plan, który zamieszkują, bywa odwiedzany niezmiernie rzadko, zjadają swoje ofiary w całości, nie pozostawiając ani kawałka kości, ani kropli krwi. Zwykle rozszarpują zdobycz zakrzywionymi pazurami u rąk uprzednio przyssawszy ofiarę do siebie na tyle, by mogły ją dosięgnąć. Ich paszcza otwiera się szeroko, i zaczyna przyciągać namierzony cel niczym kosmiczna czarna dziura. Próżniowiec może się też zdecydować od razu połknąć ofiarę, jednak rzadko się na to decyduje. Z wypełnionym żołądkiem nie może bowiem się poruszać, co sprowadziłoby na niego klęskę w walce z wieloma przeciwnikami. Dlatego ci nieumarli używają swej specjalnej zdolności tylko, gdy walczą z pojedynczym przeciwnikiem, bądź gdy wszyscy inni zostali już pokonani w inny sposób. Istota wciągnięta do wnętrzności potwora ma nikłą szanse na ucieczkę i niemal natychmiast umiera z uduszenia i utraty ciepła.

Stając naprzeciw Próżniowcom należy też pamiętać, że wbrew pozorom nie są to bezrozumne istoty, lecz posiadają one znaczna inteligencję oraz instynkt drapieżcy. Zwykle stają do walki w dobrze dobranych grupach, zgrabnie koordynując atak. Często zdarza się, że podczas, gdy niektórzy Próżniowcy połykają ofiary, reszta osłania je i broni do nich dostępu. Lubią też urządzać zasadzki. Z powodu natury planu Próżni trudno jest im przeprowadzić podobne manewry, lecz jeśli uda im się wyrwać na jakiś Plan Zewnętrzny potrafią się dobrze ukryć i zaskoczyć planarnego podróżnika w najmniej oczekiwanym momencie. A lubią wybierać się do innych światów gdy tylko nadarzy się okazja, w końcu jest tam nieporównanie więcej rzeczy, które można zjeść.

Próżniowcy nie są całkowicie materialni. Ich ciała zostały splecione z niemal czystej negatywnej energii i próżni co oznacza że jakąś głęboką cześć ich jestestwa stanowi Nicość w najczystszej postaci.

ŹródłaEdytuj

  • Planescape Monstrous Compendium Appendix III

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki