FANDOM


Vacuous

Próżniowiec otwiera paszczę, by wchłonąć swoją ofiarę

Próżniowiec (ang. Vacuous) jest istotą zrodzoną dzięki przeciekowi żywiołów. Na Planach Wewnętrznych nieustannie dochodzi do mieszania się ze sobą sąsiadujących żywiołów - bańki powietrza dryfują przez kłęby dymu, ogniki z Planu Ognia płoną w trzewiach Planu Ziemi. Nie inaczej jest z pozostałymi sferami. Czasem dochodzi do erupcji Energii Negatywnej, która niesie ze sobą nieumarłych i inne zagubione dusze. Zwykle wyrzucone w ten sposób ze swego środowiska istoty jak najszybciej znajdują drogę powrotną. Czasami zdarza się jednak, że osiedlają się na nowym terenie a wtedy zaczynają przejmować jego cechy. Próżniowcy byli kiedyś takimi nieumarłymi, którzy zawędrowali na Plan Pseudożywiołu Próżni. Świadomie lub w wyniku pewnych okoliczności, które są już dzisiaj nie do odtworzenia, zatracili się w Nieskończonej Pustce i przystosowali do nie-życia pośród niej. Wiele lat przebywania w tym wrogim otoczeniu zmieniło ich. Przybrali kształt małych humanoidów o krótkich kończynach z czarnymi szponami, bladej, popękanej skórze i ogromnej paszczy, w głębi której zieje bezdenna pustka będąca okruchem esencji samej istoty planu.

Próżniowcy są niezwykle zachłanni, co nie powinno nikogo dziwić skoro noszą w sobie żywą próżnię. Ponieważ plan, który zamieszkują, bywa odwiedzany niezmiernie rzadko, zjadają swoje ofiary w całości, nie pozostawiając ani kawałka kości, ani kropli krwi. Zwykle rozszarpują zdobycz zakrzywionymi pazurami u rąk uprzednio przyssawszy ofiarę do siebie na tyle, by mogły ją dosięgnąć. Ich paszcza otwiera się szeroko, i zaczyna przyciągać namierzony cel niczym kosmiczna czarna dziura. Próżniowiec może się też zdecydować od razu połknąć ofiarę, jednak rzadko się na to decyduje. Z wypełnionym żołądkiem nie może bowiem się poruszać, co sprowadziłoby na niego klęskę w walce z wieloma przeciwnikami. Dlatego ci nieumarli używają swej specjalnej zdolności tylko, gdy walczą z pojedynczym przeciwnikiem, bądź gdy wszyscy inni zostali już pokonani w inny sposób. Istota wciągnięta do wnętrzności potwora ma nikłą szanse na ucieczkę i niemal natychmiast umiera z uduszenia i utraty ciepła.

Stając naprzeciw Próżniowcom należy też pamiętać, że wbrew pozorom nie są to bezrozumne istoty, lecz posiadają one znaczna inteligencję oraz instynkt drapieżcy. Zwykle stają do walki w dobrze dobranych grupach, zgrabnie koordynując atak. Często zdarza się, że podczas, gdy niektórzy Próżniowcy połykają ofiary, reszta osłania je i broni do nich dostępu. Lubią też urządzać zasadzki. Z powodu natury planu Próżni trudno jest im przeprowadzić podobne manewry, lecz jeśli uda im się wyrwać na jakiś Plan Zewnętrzny potrafią się dobrze ukryć i zaskoczyć planarnego podróżnika w najmniej oczekiwanym momencie. A lubią wybierać się do innych światów gdy tylko nadarzy się okazja, w końcu jest tam nieporównanie więcej rzeczy, które można zjeść.

Próżniowcy nie są całkowicie materialni. Ich ciała zostały splecione z niemal czystej negatywnej energii i próżni co oznacza że jakąś głęboką cześć ich jestestwa stanowi Nicość w najczystszej postaci.

ŹródłaEdytuj

  • Planescape Monstrous Compendium Appendix III

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki