Fandom

Sferopedia

Ptak

4365stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Istnieje wiele fascynujących gatunków ptaków, z których przeważająca większość opanowała zdolność lotu. Poniżej opisano pokrótce te, które są opisane w podręcznikach.

BoobrieEdytuj

Boobrie to wysoki na 4 metry krewniak pospolitego nura. Boobrie żywią się głównie wielkimi sumami i innymi mieszkańcami wód, w razie głodu polując na gady i wielkie pająki. Dzięki temu suplementowi diety boobrie są niewrażliwe na wszelkie trucizny. Ich ulubionym sposobem polowania jest ukrycie się w szuwarach lub wodnych zaroślach i czatowanie w bezruchu na ofiarę.

Drozd ElizejskiEdytuj

EblisEdytuj

Eblisy to szaro-białe ptaki o budowie podobnej do bocianów. Mają czarne szyje a ich głowy zaopatrzone są w długie, czarne, igłowate dzioby. Eblisy są inteligentne i porozumiewają się językiem złożonym z ćwierków, gwizdów i głębokich pohukiwań. Niektóre potrafią też mówić łamanym wspólnym. Eblisy żyją w stadach, na czele których stoją osobniki potrafiące rzucać proste czary iluzji. Zamieszkują położone na bagnach wioski złożone z 2-8 chat, zbudowanych z trawy i słomy. Wioski budowane są w ustronnych i trudno dostępnych miejscach a chaty kamuflowane tak, że osoba nie będąca tropicielem może przejść przez wioskę, w ogóle jej nie zauważając. Ciała eblisów wydzielają specyficzny łój, który wsiąkając w ich pióra zapewnia pewną dozę ochrony przed ogniem.

Eblisy są istotami złowieszczymi i nikczemnymi. Lubują się w zastawianiu zasadzek, polowaniu i zabijaniu zabłąkanych wędrowców. Ich słabością są zwłaszcza klejnoty i błyszczące obiekty, dla których zdobycia nie wahają się przed niczym.

KondorEdytuj

Te majestatyczne ptaki osiągają wysokość do dwóch metrów. Większość życia, w tym sen, spędzają w locie, lądując tylko w celu spożycia posiłku. Wytrawni treserzy poszukują kondorzych piskląt, które można wytresować na ptaki do polowań. Ponieważ kondor jest w stanie swobodnie latać obciążony nawet blisko 40 kilogramami bagażu, mniejsze istoty używają ich czasem jako latających wierzchowców.

NielotEdytuj

Do ptaków nielatających należą pingwiny, strusie, emu i nandu. Mimo wielu przystosowań fizjologicznych, są one zbyt ciężkie by oderwać się od ziemi, wykształcił za to potężne i wyposażone w ostre pazury nogi, których używają do grzebania w ziemi i obrony. Największym nielotem jest struś, osiągający trzy metry wysokości. Strusie mają długie, pierzaste szyje na szczycie których znajduje się mała głowa i krótki, płaski dziób. Są bardzo szybkie a w walce używają silnie umięśnionych nóg. Emu osiąga wysokość do dwóch metrów a jego skrzydła są właściwie niewielkimi wyrostkami, ukrytymi w piórach po bokach zwierzęcia. Nandu mierzą do metra wzrostu i przypominają małego strusia. Różni je budowa ogona, znacznie skromniejszego u nandu, oraz ułożenie palców nóg.

OrzełEdytuj

Orły to drapieżniki, spadające na ofiary z dużej wysokości i rozdzierające ją swymi pazurami. Dzięki doskonałemu wzrokowi i słuchowi trudno je zaskoczyć. Zwykle polują na ryby, gryzonie i inne małe zwierzęta, choć nie gardzą też świeżą padliną i małymi humanoidami (na przykład brownie). Istot wielkości gnomów czy ludzi nie atakują. Orły łączą się w pary na całe życie i zwykle zamieszkują stale w tym samym gnieździe. Ogromne orły to olbrzymi, inteligentni krewniacy zwykłych orłów.

Złowieszczy orzełEdytuj

Legendarny orzełEdytuj

Ten opierzony na biało i żółto zwierz uchodzi za zwiastuna dobrej pogody oraz szczęścia. Jak wszystkie ptaki drapieżne jest mięsożercą żywiącym się innymi ptakami, niewielkimi gadami, wężami i ssakami.

SokółEdytuj

Sokoły są niedużymi ptakami drapieżnymi. Są znane ze swej zwinności, gracji lotu i umiejętności tropienia. Wskutek tego często są tresowane na pomocników myśliwych. Dobrze wytrenowany sokół ma wartość równą wierzchowcowi.

JastrząbEdytuj

Jastrzębie mają rozpiętość skrzydeł sięgająca 1,5 metra. Swe ofiary atakują w sposób podobny do orłów, pikując na nie z dużej wysokości, co podwaja zadane obrażenia. Często celują w oczy ofiary, próbując ją oślepić. Ze szczególną zaciekłością bronią swego gniazda, jeśli są w nim młode. Jastrzębie mają doskonały wzrok i słuch. Młode jastrzębie można wytresować i przysposobić do polowań. Ceny za nie są jeszcze wyższe niż ceny sokołów.

Złowieszczy jastrząbEdytuj

Drapieżny ptak, który poluje na świnie, owce, a czasem nawet na niewielkie konie. Zakłada gniazda w wysoko położonych, odległych miejscach. Typowy złowieszczy jastrząb ma półtora metra długości i rozpiętość skrzydeł przekraczającą trzy metry.

SowaEdytuj

Sowy to nocne drapieżniki, polujące na gryzonie, jaszczurki i owady. Humanoidów atakują tylko w razie zagrożenia. Sowy świetnie widzą w ciemności i mają niesamowity słuch. W dodatku ich lot jest bezszelestny, co umożliwia niespodziewane dopadnięcie przeciwnika w mroku nocy. w dzień wzrok sów pogarsza się znacznie, mają więc w zwyczaju kryć się wtedy w swych dziuplach. Istnieje gatunek gadających sów, niezwykle mądrych ptaków-poliglotów, które chętnie pomagają paladynom i innym bojownikom dobra, wcześniej sprawdzając czystość ich intencji. Ogromne sowy to podgatunek mieszkający w dziczy. Polują na większe gryzonie i ptaki. Z natury są podejrzliwe, choć mają dobry charakter.

Kruki i wronyEdytuj

Kruki i wrony z powodu swego czarnego upierzenia uważane są często za złe omeny, przynoszące nieszczęście. Są to inteligentne zwierzęta stadne, potrafiące przewidywać i planować swe działania. Stada kruków i wron zawsze wysyłają w różnych kierunkach zwiadowców, co uniemożliwia zaskoczenie tych ptaków. W walce zawsze celują w oczy, próbując oślepić przeciwnika. Ogromne kruki to odmiana pozwalająca się tresować i używana przez małych humanoidów jako wierzchowce. Nieco od nich mniejsze wielkie kruki to gatunek złośliwy i chętnie służący jako chowańce magom i nekromantom.

IbisEdytuj

ŁabędźEdytuj

Te biało upierzone ptaki są uosobieniem wdzięku i gracji. Zamieszkują spokojne rzeki, stawy, jeziora i mokradła. Cechują się wyostrzonymi zmysłami i nieufnością. Często występują w towarzystwie łabędzich panien.

Ptaszysko grozyEdytuj

SępEdytuj

Sępy to padlinożercy, przemierzający nieba w poszukiwaniu martwych lub rannych istot do pożarcia. Ich tułów i skrzydła pokrywają tłuste, niebiesko-czarne pióra. Głowy są łyse i pokryte różową skórą. Sępy są tchórzliwe i tylko większą grupą odważają się atakować poruszające się, osłabione istoty. Jeśli ofiary bronią się, sępy odstępują, obserwując istotę z daleka w oczekiwaniu na jej śmierć. Nie wahają się natomiast atakować ofiar nieprzytomnych, pogrążonych w magicznym śnie lub skrępowanych. Z uwagi na swą dietę sępy są odporne na większość chorób i toksyn. Większe sępy posiadają inteligencję, pozwalającą na trenowanie ich do tropienia określonych gatunków stworzeń.

ToporodzióbEdytuj

ŹródłaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki