FANDOM


636322786623213873

Quaggoth w piątej edycji D&D

Quaggoth

Quaggothy

Quaggothy to rasa prymitywnych humanoidów, zamieszkująca Podmrok. Muskularne, o głowach przypominających nieco niedźwiedzie łby, quaggothy są pokryte długim, kudłatym białym futrem i nie noszą odzienia. Wojownicze i agresywne, przemierzają podziemne korytarze w poszukiwaniu ofiar. Są odporne na wszelkie trucizny i doskonale widzą w ciemności. Drowy chwytają niekiedy młode osobniki do niewoli, gdzie służą jako strażnicy i opiekunowie pająków. Istoty te posługują się prymitywnym dialektem języka Podmroku i są w stanie pojąć tylko najprostsze abstrakcyjne pojęcia. Nieliczne bardziej pojętne osobniki znają czasem mowę drowów, duergarów lub wspólny.

Wolne plemiona quaggothów patrolują nieustanie swoje terytoria łowieckie, wszystkich obcych traktując jako intruzów i natychmiast ich atakując. Większość tych istot nie posiada broni i walczy za pomocą zębów i pazurów. Pozostali uzbrojeni są w kamienne maczugi i topory. Zbiegli niewolnicy drowów posiadają często bardziej wysublimowane bronie wytworzone przez swoich byłych panów. W każdym przypadku są nieustraszonymi i nieustępliwymi bojownikami.

Quaggothy poruszają się w dwunastoosobowych patrolach, dowodzonych przez najsilniejszego osobnika, noszącego tytuł jalda. Jako jedyny nosi on prymitywne odzienie ze skóry i kieruje przebiegiem bitwy. Część plemion oprócz jalda posiada też jednego lub dwóch tonotów - swego rodzaju szamanów, używających psioniki.

Quaggothy są wędrownymi myśliwymi - kanibalami. Po wygranej bitwie unoszą do swej siedziby martwe ciała wrogów i przyjaciół i pożerają je wszystkie. Regularnie zmieniają terytoria łowieckie. W nowo zasiedlonym miejscu wybierają sobie dogodną jaskinię na siedzibę, pozostawiając tam plemienne skarby pod strażą kilku osobników i regularnie powracając do niej na posiłki i odpoczynek. Samice dorównują sprawnością i liczebnością samcom. Dodatkowo na każdego dorosłego członka plemienia przypada jedno dziecko. Quaggothy wytwarzają przedmioty z kamienia, zwykle dość prymitywne, choć zdarzają się czasem rzemieślnicy z iskrą talentu. Wyrabiają oni naszyjniki z kości, drewna i kamyków.

Duchowe życie quaggothów kontrolują tonoci. Przewodzą oni rytualnym ceremoniom - modłami poprzedzającymi łowy, inicjacją młodych w dorosłość i pożegnanie zmarłych (polegające na pożegnaniu ducha gwizdami, a następnie zjedzeniu jego ciała). Quaggothy są bardzo płodnymi istotami, zdolnymi do rozrodu o każdej porze roku. Nie posiadają żadnych zwyczajów godowych. Ciąża trwa około dziesięciu miesięcy. Zazwyczaj rodzi się jedno młode, choć zdarzają się też bliźnięta.

Pochodzenie quaggothów jest nieznane. Niektórzy mędrcy utrzymują, że jest to pozostałość niegdyś potężnej rasy, która została pobita i zdegenerowana przez działania drowów i duergarów. Inni podejrzewają, że są to pozostałości jakiejś powierzchniowej cywilizacji, która była zmuszona skryć się w Podmroku. Nienawiść quaggothów do powierzchniowych krasnoludów i elfów zdaje się sprzyjać drugiej teorii.

ŹródłaEdytuj