Fandom

Sferopedia

Rok

4365stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

3288.PNG

Rok w D&D 5.0

Rok.jpg

Rok

Roki to wielkie drapieżne ptaki, żyjące w górach o gorącym klimacie. Są znane z porywania dużych ssaków (bydła, koni a nawet słoni), które stanowią ich pożywienie. Z wyglądu przypominają ogromne orły - ich ciała mają do 18 metrów długości, a skrzydła do 36 metrów rozpiętości. Upierzenie jest ciemnobrązowe lub złote; rzadziej spotyka się czarne, czerwone lub białe ptaki tego gatunku. Widok roka takiej barwy uznaje się za zły omen.

Roki polują, patrolując teren z wysokości około stu metrów i opadając z góry na upatrzoną ofiarę. Są ciche i często atakują z zaskoczenia, chwytając ją potężnymi szponami i unosząc do gniazda, gdzie następnie zostaje zabita i zjedzona. Roki dbają, by chwyt na ofierze był pewny - jeśli uda im się celnie uderzyć tylko jednym szponem, odlatują i ponawiają atak, starając się pochwycić ją w oba. Jeśli schwytana istota stawia opór, zostaje ogłuszona lub dobita ciosami dzioba. Ptak wypuszcza ofiarę, jeśli zostanie mocniej zraniony, najpierw jednak trzeba go dopaść w powietrzu.

Roki zamieszkują ogromne gniazda, zbudowane z małych drzewek, konarów i pni. Zazwyczaj zasiedlają szczyt najwyższego wzniesienia w okolicy. Rzadko osiadają bliżej niż 30 kilometrów od gniazda innego roka. W ich gniazdach można niekiedy znaleźć kilka jaj, które są chętnie kupowane przez handlarzy. Należy jednak uważać, gdyż dorosły ptak walczy w obronie jaj ze szczególną zaciekłością. Po gnieździe są też z reguły rozrzucone niejadalne pozostałości posiłków, wśród których można czasem znaleźć dość cenne przedmioty. Pióra roka znajdą z pewnością chętnych kupców w postaci alchemików z uwagi na swą przydatność do sporządzania mikstur i czarów związanych z lotem.

Roki polują trzy razy dziennie - w godzinę po świcie, w południe i godzinę przed zmierzchem. Jeśli w gnieździe są nielotne młode, samica poluje jeszcze czwarty raz, w porze popołudniowej. Służą jako regulatorzy populacji dużych drapieżników, chętnie polując nas ankhegi, purpurowe robaki i harpie.

Roki są niekiedy oswajane przez gigantów chmurowych i burzowych. Jeśli sobie tego życzą, potrafią oni oduczyć ptaki atakowania humanoidów i oswojonych zwierząt. Dla odmiany, jedną z ras, które darzą te wielkie ptaki szczególną niechęcią są krasnoludy, których górskie kopalnie często sąsiadują z łowieckimi terenami roków. Ponieważ krasnoludom nie udało się posiąść sztuki ich oswajania, tępią roki bezlitośnie, polując na dorosłe osobniki i niszcząc jaja.

Rok chaosuEdytuj

Roki chaosu to magiczne bestie.

ŹródłaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki