Sferopedia
Advertisement
Nixie 3e

Rusałka

Rusałki (ang. Nixies) są wodną odmianą chochlików, które mieszkają i opiekują się czystymi strumieniami i jeziorkami. Są to opiekunowie wód, dbający o ich bezpieczeństwo i nieskalaną naturalność. Każdy przejaw niszczenia przyrody w takich miejscach spotyka się z ich zaciekłą wrogością.

Z wyglądu przypominają rusałki pięknych, smukłych elfów, jednakże efekt ten psuje jasnozielonkawa skóra pokryta gdzieniegdzie drobnymi łuskami, włosy o odcieniu ciemnej zieleni oraz wielkie, srebrzyste oczy. Między palcami rąk i stóp rusałki mają błonę pławną ułatwiającą poruszanie się w wodzie. Mierzą około 120 cm wzrostu. Z oczywistych przyczyn stworzenia te potrafią oddychać pod wodą. Kobiety tej rasy ubierają się jedynie w skąpe skrawki materiału, często udekorowane muszelkami lub kamykami i ledwo przysłaniające kobiece wdzięki. Mężczyźni noszą jedynie przepaski biodrowe.

W przeciwieństwie do innych istot baśniowych, rusałki są raczej skryte. Do nowo napotkanych istot podchodzą z nieufnością a częstokroć i z wrogością. Natrętów i intruzów neutralizują używając zauroczenia osoby i czyniąc z nich swoich niewolników. Są zmuszani do rocznej służby polegającej na wykonywaniu cięższych prac a następnie puszczani wolno.

W razie potrzeby męskie rusałki walczą z całą zażartością w obronie swoich siedzib, posługując się oszczepami i sztyletami. Świetnie działają zespołowo i bardzo sprawnie posługują się sieciami, których używają do obezwładniania napastników. Niekiedy używają też jako zwierzą obronnych oswojonych drapieżnych ryb. Rusałki są częściowo odporne na magię, ich słabym punktem jest natomiast wrodzony strach przed ogniem i jasnym światłem.

Siedziby rusałek są utkane z żywych wodorostów i trudne do wykrycia. Pilnują ich oswojone szczupaki i niszczuki, potrafiące wykonywać proste polecenia. Wraz z rusałkami mieszkają też ławice mniejszych, ozdobnych rybek, które są tresowane w celu zapewnienia rozrywki. Pstrągi, sumy i okonie są hodowane dla mięsa.

Plemiona rusałek liczą sobie od 20 do 80 członków, z których jedną trzecią stanowi młodzież. Składają się z kilkunastu rodzin, z których każda liczy 4-8 członków. Plemię kontroluje zwykle terytorium o promieniu kilku kilometrów. Jeżeli robi się im zbyt ciasno, dwie-trzy rodziny oddzielają się, by założyć na innym terenie nowe plemię. Rusałki żyją kilkaset lat.

Na czele plemienia stoi Aquar - wodna matka - potomkini najstarszego znanego przodka. Aquar rozsądza spory i wybiera S'oquara - najpotężniejszego wojownika odpowiedzialnego za łowy i obronę siedziby. Wodnej matce doradza rada mędrców, której przewodniczy L'uquar - strażnik przekazywanej ustnie historii plemienia. Zdobyte skarby i łupy są dzielone po równo między wszystkich członków plemienia. Plemiona rywalizują między sobą, często porywając żeńskie rusałki na nałożnice, praktykują bowiem wielożeństwo.

Źródła[]

Advertisement