FANDOM


Bóg
Semuanya
Semuanya
Semuanya
Tytuł(y) Pan Jaszczuroludzi, Król Bagien, Łuskowy Ojciec
Symbol jaszczurze jajo
Plan Ojczysty Smocze Gniazdo
Ranga mocy Pomniejsze bóstwo
Charakter neutralny
Dziedziny bagna, jaszczuroludzie, przetrwanie, rozmnażanie
Domeny los, łuskowaci, ochrona, odnowa, rośliny, woda, wojna, zwierzęta
Ulubiona broń Ogon Jaszczura (wielka maczuga)
Sojusznicy brak
Wrogowie Sess'innek, Sseth (aspekt Seta)
Zwierzchnik brak
Semuanya02

Symbol Semuanyi

Semuanya jest bóstwem opiekuńczym jaszczuroludzi, jednak nie odpowiada za ich stworzenie. Jego filozofia naucza, że przetrwanie rasy jest najważniejsze i powinno się korzystać z każdej okazji, która może to zapewnić. Sam Król Bagien jest najlepszym przykładem oddania się tejże nauce. Również jego wyznawcy robią wszystko, aby osiągnąć wyznaczony im przez niego cel.

Semuanya jest amoralnym i nieczułym bóstwem. Rzadko angażuje się w sprawy dotyczące swoich wyznawców. Uznaje ważność walk toczonych przez jego lud w Faerunie, zarazem jednak uważa ich trudne położenie w Krainach za zupełnie nieistotne. Jego jedynym zauważalnym działaniem jest stałe popychanie swych wyznawców do poszukiwania środków mogących ułatwić im przetrwanie. Wszystkiemu przygląda się z daleka, interweniując tylko wtedy, gdy liczna grupa jaszczuroludzi jest zagrożona zniszczeniem. Właśnie ta dość bierna postawa pozwoliła Sess'innekowi - Demonicznemu Księciu Jaszczurów - przejąć część wyznawców Łuskowego Ojca. Filozofia Semuanyi pod wieloma względami zbliżona jest do praw rządzących dżunglą i naturą, co tłumaczy dużą liczbę druidów wśród jaszczuroludzi.

Semuanya przedstawiany jest jako niezwykle wysoki jaszczuroczłek z długimi, ostrymi zębami. Jest niezwykle umięśniony, a jego ciało zakrywa tylko zwykła przepaska biodrowa.

Łuskowemu Ojcu służą czarne smoki, wszelkie jaszczury, żywiołaki wody oraz rilmani.

Historia/związkiEdytuj

Wiele tysięcy lat temu, kiedy sarrukhowie tworzyli jaszczuroludzi, Wąż Świata stworzył dla nich swój aspekt, aby czcili go jako swe bóstwo. Był nim Essylliss, spokojny bóg, który z czasem został wyparty przez kolejny aspekt Węża -Semuanyę - i obecnie czczony jest tylko przez garstkę wiernych.

Semuanyi nie zależy na pozostawaniu w bliższych kontaktach z innymi bóstwami. Wyniośle zamknięty w sobie, utrzymuje z pozostałymi bogami dość oschłe stosunki. Największą wadą Króla Bagien w kontaktach z innymi bóstwami jest jego lekceważąca, pozbawiona szacunku postawa. Z tego właśnie powodu nawet pozostałe Moce związane z naturą nie są do niego pozytywnie nastawione.

Jego jedynym prawdziwym wrogiem jest oczywiście Demoniczny Książę Jaszczuroludzi, Sess'innek. Według pewnej teorii, Sess'innek został stworzony przez Łuskowego Ojca i obdarzony przez niego wielką mocą, która miała posłużyć mu za oręż w walce o przeżycie. Jednakże Sess'innek postanowił zmienić plany swego twórcy i rozpoczął działania na rzecz zwiększenia swojej potęgi. Po upadku do Otchłani, gdzie stał się demonem, rozpoczął realizację swojego planu, którego celem stało się obalenie Semuanyi. Łuskowego Ojca martwią poczynania Sess'innka oraz stworzonych przez niego Jaszczurzych Królów, którzy nie baczą ani na bezpieczeństwo własne, ani innych jaszczuroludzi, których traktują niczym mięso armatnie w prowadzonych przez siebie wojnach. Konfrontacja obu Mocy wydaje się być tylko kwestią czasu.

Nienajlepsze stosunki łączą Pana Jaszczuroludzi także z innym aspektem Węża Świata, czczonym przez yuan-ti nowym wcieleniem Merrshaulka - Ssethem. Jego wyznawcy powoli i systematycznie nawracają jaszczuroludzi na swą wiarę, uszczuplając szeregi wiernych Króla Bagien. Szczególnie wyraźne jest to w Surkh, niedaleko Twierdzy Wielkiego Węża w Hlondeth. Co jednak ciekawe, Semuanya nie uważa, aby był to wystarczający powód do obaw.

DogmatEdytuj

Jaszczuroludzie są prawowitymi dziedzicami bagien Faerunu. Stawcie opór pokusom cywilizacji, gdyż jest ona drogą do słabości. Silni powinni rządzić, a słabi - służyć im. Jaszczuroludzie muszą prowadzić sami siebie w samotności. Szanujcie bagna i żyjcie z nim w zgodzie, a one będą wam życzliwe.

Kler i świątynieEdytuj

Kler Łuskowego Ojca jest niezwykle popularny w społeczeństwie jaszczuroludzi. W zdecydowanej większości składa się on z przedstawicieli tej właśnie rasy, jednak zdarzają się wyjątki. Asabi z Anauroch, którzy po ucieczce od faerimmów trafili pod opiekę kapłanów Semuanyi, przyjęli od nich wiarę, a niektórzy stali się nawet członkami ich kleru. Kapłanami często zostają plemienni przywódcy bądź też szare eminencje, kierujący wodzami, których wykorzystują w celach religijnych. Jaszczuroludzie szanują swego boga i odczuwają przed nim strach, a wyuczone doktryny i nauki o przetrwaniu sprawiają, że nie kwestionują decyzji kleru.

Osady rządzone przez wyznawców Semuanyi nie są z natury złe, nie oznacza to jednak, że obcy mogą czuć się w nich zupełnie bezpiecznie. W rzeczywistości każdy, kto w jakiś sposób naruszy niepisane - i bliżej nieznane - plemienne prawa może skończyć w wielkim garze i posłużyć za posiłek dla miejscowych. Jedynie tam, gdzie znajdą się również poddani Sess'inneka, władza wiernych Łuskowemu Ojcu wystawiana jest na próbę. Jednak bez względu na to, czy kler rządzi otwarcie czy z ukrycia, trzyma on władzę żelazną pięścią i jest odpowiedzialny za wszystkie ważniejsze decyzje dotyczące życia jaszczuroludzi.

Kler decyduje o tym, kto może z kim się parzyć, wypełniając wolę swego boga, który jest również bóstwem płodności. Zazwyczaj nakazy te są wykonywane, lecz niezwykle rzadko zdarzają się próby sprzeciwu. Osoby niezgadzające się z postanowieniami kleru najczęściej są wydalane z plemion, choć w ekstremalnych wypadkach mogą nawet zostać pożarte.

Kler Łuskowego Ojca składa się z druidów, szamanów oraz wyspecjalizowanych kapłanów, zwanych m'ssnek, co znaczy mniej więcej "ten, który przeżył". Najczęściej spotykani są szamani, których można znaleźć w prawie każdej wiosce. Natomiast obecnością kapłanów mogą pochwalić się jedynie większe osady. Pragnący żyć na uboczu druidzi utrzymują kontakty tylko z plemiennymi przywódcami. Od czasu gdy poszczególne plemiona podjęły kroki w celu oddzielenia się od innych, tytuły kleru zmieniały się i w zależności od szczepu nosiły nazwy Łuskowych Panów, Płodnych czy też Panów Jaj. Jednak niezależnie od wszystkiego, stosunki pomiędzy poszczególnymi częściami kleru można uznać za dość dobre. Jedynie druidzi wydają się być bardziej odizolowani od innych, unikając wszelkich głębszych kontaktów.

Najważniejszym zadaniem kleru jest zapewnić przetrwanie sobie, plemieniu i całej rasie. Wielu jego członków aktywnie wypełnia swoje obowiązki organizując polowania mające zapewnić pożywienie lub prowadząc wyprawy wojenne przeciwko sąsiednim społecznościom, które w jakiś sposób zagrażają ich własnym. Duchowni o mniej wojowniczym nastawieniu zostają najczęściej swego rodzaju "doradcami politycznymi" plemiennych przywódców. Niezwykle ważne dla członków kleru jest także utrzymanie zdolności do rozmnażania. Każdy kleryk, który w ciągu roku nie będzie zdolny do spłodzenia potomstwa, traci jeden poziom klasy. Jeśli poziom postaci zostanie przez to obniżony do zera, natychmiast ponosi ona śmierć. Zdecydowana większość jaszczuroludzi woli jednak popełnić rytualne samobójstwo niż umrzeć w taki sposób.

Społeczeństwo jaszczuroludzi jest zdominowane przez przedstawicieli płci męskiej i nie słyszano o potężnych jaszczuroludzkich kobietach. Semuanya naucza jednak, że na szacunek zasługuje każdy zdolny zapewnić przetrwanie innym, niezależnie od swojej płci.

Wyznawcy Łuskowego Ojca obchodzą w roku trzy ważne święta. Pierwsze z nich nazywane jest Ucztowaniem i przypada na środek zimy. Święto to ma pokazać znaczenie pożywienia, niezbędnego do przetrwania. Większość szczepów uznaje, że przypada ono na środek Młota. Członkowie plemion zbierają się wówczas na wspólnych ucztach, podczas których spożywają "specjalne mięso". Zazwyczaj tym "specjalnym" pożywieniem bywają ludzie lub inne humanoidy, specjalnie trzymane na tę okazję.

Inną ważną uroczystością jest Składanie Jaj. Obchodzone jest ono wczesną wiosną. Święto to można nazwać Festiwalem Płodności i jest to najlepszy dzień na związanie się z kimś naprawdę potężnym.

Ostatnim ważnym świętem czcicieli Semuanyi jest Wykluwanie. Odbywa się ono niecałe cztery miesiące po Składaniu Jaj. Świętuje się wtedy nad nowo wyklutymi młodymi, ucztując oraz organizując festiwale. Pierwszy wykluty w czasie święta jaszczuroczłek obdarzany jest łaską Łuskowego Ojca, wróżona jest mu przyszłość wojownika lub potężnego kapłana. Zazwyczaj rodzice nowo wyklutego również otaczani są chwałą i przysługują im specjalne przywileje.

Najbardziej znanym miejscem kultu Semuanyi jest świątynia w Surkh, największym mieście jaszczurzej rasy, nazywana Halą Łusek. Położona jest ona w olbrzymich jaskiniach w Głębokim Przesmyku. Groty te w całości wypełnione są rzeźbami oraz malowidłami przedstawiającymi Łuskowego Ojca. Jaskiniami i samą świątynią opiekują się druidzi i szamani, którym przewodzi Ssrissnak, jeden z głównych poddanych Króla Griss'toka - prawdopodobnie najbardziej wpływowego jaszczuroczłeka w Krainach.

Jedynym znanym zakonem powiązanym z Semuanyą jest Łuska i Pazur - grupa elitarnych wojowników i kapłanów, którzy patrolują tereny Surkh i tamtejszą świątynię. Od roku 1361, na kiedy to datuje się powstanie grupy, wielu jaszczuroludzi lękających się zorganizowanej grupy próbowało doprowadzić do jej zniszczenia. Mimo to jeszcze nikomu dotychczas nie udało się poważnie zagrozić tej organizacji.

Klerycy Semuanyi zazwyczaj wdziewają na siebie jedynie przepaski biodrowe, najczęściej wykonane ze skór jaszczurów i różnych roślinożernych zwierząt. Białe kamienie reprezentujące święty symbol Semuanyi - jaszczurze jaja - są przez nich noszone na grubych łańcuchach. Wielkość kamienia odzwierciedla pozycję zajmowaną w kościelnej hierarchii - największe kamienie noszą Najwyżsi Kapłani, najmniejsze - szeregowi członkowie kleru.

AwatarowieEdytuj

Semuanya z braku wystarczającej mocy nie potrafi tworzyć awatarów. Jednakże, nie mając wielu obowiązków, często osobiście odwiedza jaszczuroludzką społeczność pod postacią silnego jaszczuroczłeka. Z rzadka uczestniczy też w bitwach, wpierając swych poddanych.

ŹródłaEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki