FANDOM


Miasto
Elemental Plane of Earth03
Żywiołak ziemi na tle charakterystycznej architektury dżinów dao w pieczarach Wielkiego Przytłaczającego Zagłębia
Siedmiokrotny Labirynt
Lokalizacja Plan Żywiołu Ziemi/Wielkie Przytłaczające Zagłębie
Rząd Kabril Ali al-Sara al-Zalazil
Mieszkańcy gnomy, krasnoludy, minotaury, dao, gargulce, piaskuni, xorny, żywiołaki ziemi, inne rasy Planu Żywiołu Ziemi (często zniewolone), niewolnicy
Charaktery neutralny zły
Religia Abbathor, Dżauhar, Dżisan, Grumbar, Khurgorbaeyag, Leira, Vergadain, Waukeen
Organizacje brak

Siedmiokrotny Labirynt (ang. Sevenfold Mazework) to znajdująca się na Planie Żywiołu Ziemi stolica Wielkiego Chanatu Dao.

Labirynt jest handlowym centrum, dworem i pałacem w centrum Wielkiego Przytłaczającego Zagłębia. Większość jego holi i skrzydeł zarezerwowana jest dla interesów i wygód bogatych kupieckich książąt oraz szlachetnych dao. Goście obejmują szeroki wachlarz władców dao, od niższych atamanów i hetmanów (ci którzy zatrzymują w Siedmiokrotnym Labiryncie dość krótko) po uwielbianych seneszali zajmujących całe skrzydła labiryntu kiedy przybywają zdać swoje sprawozdania.

Siedmiokrotny Labirynt jest wielką plątaniną, co czyni go bezpiecznym od inwazji czy nawet podglądania przez kogokolwiek niezaznajomionego z jego krętymi tunelami. Obsiany jest bramami prowadzącymi do odległych regionów oraz ukrytymi wyjściami, schowanymi przejściami, komnatami szpiegowskimi i przechowalniami. Najwyższe pasaże należą do Chana; wszyscy dworzanie żyją pod nim.

Mile trójwymiarowych segmentów mieszkalnych i magiczne zniekształcenia Siedmiokrotnego Labiryntu wprawiają w zakłopotanie nawet minotaury (niewolników), lecz szlachetne dao rozumieją jego meandry, zakręty i spirale instynktownie – szlachcice utrzymują, iż jest to oznaka ich wrodzonej wyższości nad pozostałymi mieszkańcami.

Każdy szlachcic otrzymuje okazjonalnie nieunikniony zaszczyt rozwijania labiryntu, a takoż Chan jest w stanie rozszerzać swoje siedlisko niewielkim kosztem siebie. Rzadziej, niemodne, przestarzała czy mało uczęszczana sekcja jest zamknięta i wypełniona gruzem z nowego wykopaliska. Labirynt łączy się z kieszeniami wszelkich żywiołów, a magiczne bramy i wiry łączą go z innymi planami żywiołów.

Siedem labiryntówEdytuj

Siedem sekcji labiryntu obejmuje najbardziej zewnętrzny labirynt przeplatających się łuków, balkonów i przepaści, gdzie nawet zwykli dao mogą dokonywać transakcji i wnosić petycje do funkcjonariuszy Chana. Ten region jest domem tysięcy dao oraz dziesiątek tysięcy niewolników. Wielkie lśniące klejnoty umocowane wysoko na kolumnach każdego sklepionego przejścia zapewniają światło. Kradzież pojedynczego kamienia skądkolwiek z labiryntu karana jest śmiercią, a każdy klejnot oznaczony jest niewidzialną pieczęcią deklarującą go jako własność Wielkiego Chana (wykrycie magii czyni pieczęć widoczną).

Wszystko co jest znane na temat cudowności poza pierwszym regionem opiera się na pogłoskach, jedynie szlachetne dżiny i ich słudzy posiadają pewną wiedzę.

O drugim regionie mówi się, iż jest zbiorem tuneli i komnat zablokowanych przez wielkie kamienie, które muszą być przesunięte w odpowiedniej sekwencji by przejść; niewolnicy stoją za tymi kamieniami, gotowi do ich przesuwania. Nie wiedzą oni jednak, jak przesunąć kamienie by dostać się do jakiegokolwiek skrzydła szlacheckiego czy dworu Wielkiego Chana; słuchają jedynie rozkazów. Każdy ruchomy blok oznaczony jest przez centralny klejnot z każdej strony, które odbija promienie światła w różnych wzorach zależnie od tego jak rozmieszczone są bloki. Pozwala to strażom bliżej centrum określić gdzie znajdują się goście w każdej chwili.

Wielu pomniejszych hetmanów i atamanów mieszka za kamieniami w narożach tej strefy; całe szeregi apartamentów rozgałęziają się za czymś wyglądającym jak wyjścia z labiryntu, choć tylko jedno z nich prowadzi do jego pozostałej części. Pomniejsi szlachcice mogą działać jako przewodnicy dla niewprowadzonych w zamian za przysługi i bogactwa.

Trzeci obszar ma za zadanie zaimponować specjalnym odwiedzającym. Mówi się, że jest zestawem wielkich identycznych auli odzwierciedlanych przez wypolerowane metale. Każde lustro odbija wiele innych. Każda aula wypełniona jest tuzinami balkonów, tuneli, drzwi i innych przejść. A skoro każda aula ma dokładnie tę samą wielkość, kształt i wygląd jak każda inna, osoba musi zapamiętać odpowiednią ścieżkę z auli do auli. Niektóre z wielkich, błękitnych, stalowych zwierciadeł są ponoć portalami do skrzydeł, gdzie mieszkają więksi szlachcice, choć nikt nie może rzec, któreż to z tych luster.

O czwartym obszarze krążą pogłoski iż jest odwróconym labiryntem: można go rozwiązać jedynie przechodząc przez jego ściany, nie wzdłuż korytarzy, z których każde prowadzi do skrzydeł i kwater seneszali Chana. Jednakże przechodzenie przez niepoprawne ściany prowadzi z powrotem na początek labiryntu.

O piątym labiryncie uważa się, iż jest wykonany całkowicie ze szkła oraz ścian mocy. Wyjście jest zawsze widoczne, lecz nie ściany. W dodatku szklane ściany odbijają światło w subtelne wzorce: ktokolwiek stający w labiryncie zatrzymuje na sobie promienie światła, odkrywając swoje położenie dla osób z zewnątrz. Wiele z minotaurów sług Chana żyje ponoć poniżej tego labiryntu.

Szósty region jest obszarem wielu domysłów i niewielu faktów, gdyż niewiele o nim wiadomo. Ponoć sami bogowie ziemi przyłożyli dłoń do jego konstrukcji w zamian za wielkie bogactwo. Ściany i podłogi zdają się przesuwać; przestrzenne rebusy niczym tesserakty wprawiają odwiedzającego w zakłopotanie. Nawet najszlachetniejsi z dao są przeprowadzani z zawiązanymi oczami, gdyż spoglądanie na ten labirynt miałoby rzekomo wywoływać szaleństwo czy petryfikację, a nawet możliwie oba. Światło tu się wykrzywia i wiruje miast padać w prostych liniach, a niektórzy utrzymują iż geometria tego regionu może doprowadzić ludzi do szaleństwa. Mówi się, iż jedynie Wielki Chan lubuje się w fałdowaniach i magii tego regionu, choć nawet on tutaj nie mieszka.

O siódmym labiryncie raportowano jako o regionie malutkich pokręconych tuneli, które przemierzać mogą istoty niższe niż stopa bądź przez dao w gazowej postaci. Wiele pęknięć i szczelin oszałamia nieproszonych, a małe klejnoty prześwitują przytłumionym światłem. Niektóre plotki mówią, iż pałac Chana sam w sobie jest cudem w miniaturze, a jego słudzy i dworzanie to myszy, szczury, jermlaine, roztocza i gnomy. Biorąc pod uwagę wiele historii o uwielbieniu eksponowania przez Chana własnego majestatu, jest to prawdopodobnie kolejna zwykła próba zmylenia wrogów Chana.

WładcaEdytuj

Wielki Chan Dao włada w ukrytym splendorze Siedmiokrotnym Labiryntem.

DwórEdytuj

Dao nadworni knują i spiskują by zdobyć więcej wpływów z Chanem, choć także się targują, wymieniają i ubijają interesy ze sobą. Interesami dworu są interesy, odkrywanie i wynalazki.

Atamani i hetmani Chana działają jako doradcy patronującego seneszala. Są wątpliwej lojalności, lecz seneszale są wybierani przez samego Wielkiego Chana Dao i pozostają wierni tylko jemu.

Szlachcice dworu Wielkiego Chana mieszkają w samo utrzymujących się sekcjach Siedmiokrotnego Labiryntu znanych jako hole lub skrzydła. Typowa rezydencja seneszala może zawierać garść męskich szlachciców dao, dwukrotnie tyle żeńskich szlachcianek dao, około tuzin zwykłych dao, pół tuzina minotaurów i do 100 żywiołaczych jak i nieżywiołaczych niewolników. Przywołane stworzenia żywiołu mogą być specjalnymi sługami, nadzorcami niewolników bądź zwierzętami domowymi.

Rezydencja tutaj pomniejszych szlachetnych dao, który utrzymuje główną posiadłość z dala, w prowincjonalnych sekcjach Wielkiego Przytłaczającego Zagłębia może być domem prawdopodobnie połowy tylu mieszkańców.

Żeńskie szlachetne dao odpowiedzialne są za troskę o gospodarczych niewolników i za nadzorowanie nowych wykopów, choć mogą nie wybierać gdzie i jak intensywnie mają kopać. Daje to im znaczne wpływy, choć są zależne przez zwyczaj od swoich mężów we wszystkich innych sprawach. Niektóre żeńskie dao zostają atamanami i hetmanami, lecz są surowo wykluczone ze świata targowania i komercji (włączając w to zakup i sprzedaż niewolników). Dao uważają handel za rzecz zbyt wulgarną i niebezpieczną dla szlachcianek. Niektóre żeńskie dao mają pozwolenie, poprzez specjalną dyspensę od chana, by używać swoich prywatnych udziałów na lukratywne przedsięwzięcia pożyczkowe.

Seneszale dao wyciągają ze swoich atamanów i hetmanów tyle pracy, ile tylko mogą, a podobnież atamani i hetmani uciskają swoich niewolników tak srogo jak tylko się odważą. Są bystrymi handlowcami, zawsze potrafiącymi obrócić interes na własną korzyść; dowiedli bycia notorycznie dobrymi targującymi się, zwłaszcza z istotami nierodzimymi dla planu żywiołu Ziemi. Zawsze są chętni sprawdzić, jak daleko mogą uciskać najemnika nim ten ich nie zdradzi. Szlachetni dao mają tendencję patrzenia na innych jedynie pod względem profitu jaki im oni przyniosą, bądź też jak wiele władzy można nad nimi uzyskać.

Niektóre dao odnoszą perwersyjną przyjemność w niszczeniu własności innych podczas powiększania swojego własnego bogactwa i prestiżu. Jest to rzadkie, gdyż większość szlachetnych dao raczej kupiłaby czy ukradła własność dla samych siebie miast ją zniszczyć. Radość z nieszczęścia innych jest jednakże zakorzenioną częścią kultury dao pośród najwyższych rangą szlachciców (tych mieszkających w samym labiryncie). Budowanie nowego skrzydła w Siedmiokrotnym Labiryncie jest podwójnie trudne jeśli szlachetny dao w pobliskich skrzydłach sprzeciwi się projektowi. Jako że atakowanie wroga bezpośrednio jest wbrew naturze dao tak jak i rozkazowi Chana, większość takich ataków wykonuje się za pomocą obcych czy zbytecznych niewolników. Słudzy, których nie można wytropić co do ich właściciela są szczególnie przydatni dla tego celu, a nowo przybyli do Wielkiego Przytłaczającego Zagłębia mogą napotkać agentów dao chcących wykorzystać ich do sabotowania ich rywali. Jest to niepowszechne, lecz nie takie nieznane, by odnoszący korzyści ludzcy handlarze nie byli sabotowani przez zazdrosnego dao.

PopulacjaEdytuj

Większość niedawnych rejestrów podatkowych podaje całkowitą populację Wielkiego Przytłaczającego Zagłębia blisko 100 000 dżinów i 1 miliona niewolników. Te liczby uważa się za wyolbrzymione by odstraszyć ifryty i inne wrogie nacje. Siedmiokrotny Labirynt zawiera w górę 10 000 dżinów i 100 000 niewolników, głównie dżann i minotaurów.

Charakterystyczne cechyEdytuj

Dao są rozerwani przez skonfliktowane impulsy dotyczące prac publicznych: z jednej strony lubią imponować tym, których uważają za swoich podwładnych, ale z drugiej strony często są tajemniczy i wolą nie upubliczniać widoku swojego rządu. Rezultatem jest zestaw publicznych prac niesamowitych jedynie w ich forteco-podobnej dobrotliwości.

Światło w labiryncie jest utrzymywane rozmyślnie przytłumione. Każda powierzchnia przecinana jest miką, pirytem, hematytem i starannie przyciętymi odblaskowymi kamieniami półszlachetnymi. W efekcie, nawet słabe światło odbija się wielokrotnie w korytarzach. Dao i ich słudzy wykorzystują jasne światła jako alarmy by ostrzec pobliskie komnaty natychmiastowo w nagłym wypadku. Przytłumione barwne światła służą jako sygnały dla niewolników i sług by stawili się u szlachciców. Nawet zaklęcia ciemności alarmują sługów pałacu, gdyż brak wiadomości jest tak samo podejrzany jak jasny alarm w zajętym centrum władzy.

Odmierzanie czasu w labiryncie powiązane jest z jego oświetleniem. Koh Nur czy też Góra Światła (ang. Mountain of Light) jest wielkim opalem trzymanym w samym centrum pałacu Chana; jest on źródłem wszelkiego światła w labiryncie. Koh Nur zmienia kolor dwa razy dziennie: z jasno pomarańczowo-brązowego do bogatej, aksamitnej purpury. Każdego poranka pomarańcz jarzy się pierwszymi strużkami by nagle wylać się z klejnotu przez następne 13 godzin. Klejnot wtem zmienia się w purpurową noc przez następne 13 godzin, przez co dzień dao trwa 26 godzin. Pozostałe rasy planu, przyzwyczajone do innych cykli dziennych, są zmuszone do zaadaptowania się do standardu dao kiedy stają się niewolnikami. Wielkie klejnoty w Siedmiokrotnym Labiryncie i pomniejsze zwykłe kryształy w pozostałych miejscach odbijają te światła przez tunele Wielkiego Przytłaczającego Zagłębia, synchronizując całą nację dao. Zniszczenie czy usunięcie kryształu skutkuje w grzywnie 500 sz lub roku służby u Chana.

Dobra i usługiEdytuj

Niemal wszystko lub każdy może być kupiony i sprzedany w tunelach i jaskiniach Labiryntu. Co dziwne, nie oznacza to iż odwiedzający dostanie to, po co przybył, ponieważ jest często niemożliwym dla gości odnaleźć to, czego szukają w tutejszych niezliczonych pasażach. Jedną z największych branż najbiedniejszych dao w tym ruchliwym rynku jest zostanie dalil, bądź przewodnikiem, po samym Labiryncie.

Siły zbrojneEdytuj

Z racji na ich potrzebę i pragnienie zdobywania niewolników, dao często toczy małe wojenki z wieloma innymi rasami na Planie Żywiołu Ziemi. Wielkie Przytłaczające Zagłębie jest często wykorzystywane jako miejsce dla manewrów i treningów armii dao. Ponieważ dao polegają głównie na najemnikach, ich siły rzadko posyłają więcej niż karne ekspedycje w inne partie Planu Żywiołu Ziemi. Za główną zasadę biorą poleganie na dobrej inteligencji i rekonesansie, aby wydobyć największą korzyść z zasobów. Mają za to niemal paranoidalny stosunek odnośnie utrzymywania dyskrecji na temat swojej własnej krainy. W ostatecznym rozrachunku armie dao pozostają głównie defensywne.

 • Masa regimentów dao zwana jest Sercem Wszelkich Gór – to 9,000 elitarnej ciężkiej piechoty. Ci osieroceni pospolici dao są nieprzerwanie ćwiczeni i indoktrynowani ku lojalności wobec Chana. Służą jedynie Chanowi i są wykorzystywani głównie do stłumienia problematycznych szlachciców czy zdyscyplinowania kupców mających zaległości w podatkach. Ta utrzymywana siła jest rdzeniem każdej armii dao i jedyną stałą profesjonalną kadrą, jaka tutaj funkcjonuje.
 • Mithrilowa Góra (Półksiężyce) (ang. The Mithril Mountain, the Crescents) całkowicie 3,000 lekkiej piechoty łuczników i harcowników rekrutowanych z rodzin atamanów i hetmanów. W najwyższym wypadku są zawodni.
 • Petraliszki (Wzrokowcy) (ang. Petralisks, Gazers) są korpusem 1,500 kawalerii dao dosiadającej większych bazyliszków. Choć mają dobre morale, są kiepsko wyszkoleni. Choć czynią spustoszenie, gdy działają przeciwko istotom z krwi i kości, jako jednostka są zbyt powolni i niezdarni, by wykorzystać swoją masę przeciwko istotom ziemi i kamienia (których nie mogą spetryfikować).
 • Zwłokorwacze (Czteroocy Olbrzymi) (ang. Corpse-Tearers; Four-Eyed Giants) są specjalną pomocniczą jednostką dotyczącą 1,200 umbrowych kolosów pod dowództwem dao. Wychowuje się je w posłuszeństwie; są dobrze zdyscyplinowane. Wykorzystuje się je jako forpocztę podkopującą manewry i oddziały szturmowe.
 • Brygada Snów (ang. Dream Brigade) zawiera 4,000 fanatycznych piaskunów trzymanych w zanadrzu do tłumienia powstań niewolniczych i jako mięso armatnie do tłumienia ataków innych żywiołaczych stworzeń. Dao słabo nagradzają ich lojalność.
 • Korpus Kilofa i Szufli (ang. The Pick and Shovel Corps) są bandą około 3,500 niewolników i gladiatorów wyzwolonych po szczególnej służbie. "Kilofami" są derro, zaś "szuflami" krasnoludy. Działają jako dwie niezależne jednostki. Bardziej niż ktokolwiek chcą ustanowić swoje własne społeczności, lecz dao bardzo mądrze zarządzili utrzymywać tych wojowników zależnymi od wspaniałomyślności dżinów dla wielu potrzebnych narzędzi i żywności.
 • Cieniste Oko (ang. Shadowy Eye) jest nieregularną jednostką 900 najemnych mrocznych pełzaczy służących jako zwiadowcy. Ich informacja jest zazwyczaj rzetelna, zaś dao biorą przerażające odwety wśród nich za pomyłki.
 • Potrójny Legion (ang. Triple Legion) jest dobrze opłacanym zespołem 800 xornów używanych dla specjalnych misji zwiadowczych i infiltracyjnych. Jednakże dao nie ufają im i kwaterują ich z dala od pałacu.
 • Najdziwniejszym z najemników dao jest Sześciokrotna Symetria (ang. Sixfold Symmetry), kompania 500 krysmali. Jak zostały zrekrutowane oraz w jaki sposób służą pozostają tajemnicą, choć są częściej widziane w Labiryncie, a rzadziej w Wielkiej Ponurej Grocie.
  • W czasie wielkiego zagrożenia dao uzbroją swoich najsłabszych niewolników i poślą dziesiątki tysięcy z nich w pole jako sposób na zasianie zakłopotania na polu bitwy poprzez samą liczbę. W najgorszym wypadku, niewolnicy są po prostu posyłani na front szeregów dao by spowolnić postęp wroga. Niewolnicy są powstrzymywani od zbuntowania się przez umieszczonych pośród nich piaskunów mających rozkaz usypiania podburzaczy. Ci którzy, zasną na polu bitwy, rzadko się już przebudzają.
 • Rogi Ziemi (Mrokoskrzydła) (ang. Horns of the Earth; Darkwings) są grupą gargulców, które zostały zgrupowane jako gwardziści patrolujący całą grotę. Ich dokładna liczba jest nieznana, gdyż są słabo rozprzestrzenieni pośród jaskini, lecz musi stanowić co najmniej 15,000 i prawdopodobnie sięgać 25,000. Udzielają surowej sprawiedliwości niewolnikom i pospólstwu nie będącym dao, choć ich margulcowi przywódcy mogą pouczyć szubrawego dao przed sędzią. Jeśli dao okaże się niewinny, margulec poddany jest karze, która spadłaby na dao. Nie jest zaskakującym, że margulce rzadko wydają fałszywe oskarżenia. Szlachetni dao często szepczą, iż Rogi Ziemi służą jako informatorzy Chana i jego tajna policja, choć żaden dowód na ten fakt nie został nigdy odnaleziony. Niektórzy myślą, iż gargulce mają jakiś swój własny cel.

Główne meczetyEdytuj

Dao są raczej pragmatyczni niż pobożni i niewielu ma czas czy pieniądze, by oddać się religii. Postrzegają meczety jako inwestycje; nawiązują kontakt z tymi bóstwami, które robią najlepszą pracę odpowiadając na petycje dao (co najczęściej ma związek z pieniędzmi, wiedzą i potęgą).

Labirynt zawiera kilka zrujnowanych kaplic Grumbara, chłodnego boga ziemi, oraz kaplice poświęcone wszystkim bogom bogactwa, o których słyszeli dao. Dao wierzą, iż lepiej modlić się do wszystkich bogów bogactwa, aby nie urazić żadnego z nich.

Największy meczet należy do Dżauhara Zdobionego, choć ten Dżisan Hojnej również się wyróżnia. Są tu także kapliczki Waukeen, bogini handlu oraz Vergadain, krasnoludzki bóg kupców, mający niewielu wyznawców. Khurgorbaeyag, gobliński bóg niewolnictwa i opresji ma mało wyznawców śród samych dao, tak jak Abbathor, krasnoludzki bóg chciwości. Są tu także kaplice Leiry, bogini ułudy, w wielu domostwach szlachetnych dao.

Rozległa nowa kaplica poświęcona Zapomnianemu Bogu, bóstwu jakoludzi, któremu wszyscy dao ślą puste słowa, była w budowie przez lata, lecz wciąż pozostaje nieskończona. Jej podstawy postawiono, kiedy bóg jakoludzi po raz pierwszy uzyskał wierność lenniczą Wielkiego Chana Dao. Budowa świątyni była dręczona przez niekończące się trudności, aż przydzielone dżiny administratorzy odkryły pomysłowe sposoby zapobiegnięcia postępowaniu prac.

Pogłoski i wiedzaEdytuj

Łowcy niewolników daoEdytuj

Najlepszymi i najlojalniejszymi sługami dao są piaskuni, którzy przyprowadzają im nowych niewolników. Łapią niewolników następujących ras i stworzeń, choć inne mogą być również zdobyte okazjonalnie: większe bazyliszki, krysmale, mroczne pełzacze, denzelian, derro, drowy, krasnoludy, żywiołaki ziemi, elfy, galeb duhr, gargulce, gnomy, gobliny, gorgony, ludzi, dżann, margulce, meduzy, minotaury, jakoludźe, pecze, rdzewiacze, piaskale, kamienne giganty, kamienne duchy, thoqqua, brunatne kolosy, xareny i xorny.

Elfy są rzadkie pośród niewolników dao z powodu ich odporności na piaskunów oraz ich małą zdolność do wytrzymywania warunków kopalni. Porwane służą głównie jako słudzy domowi, nadzorcy i księgowi. Dao uważają chaggrin (papkę żywiołu) oraz khargra za robactwo, gdyż zjadają cenne rudy; często zabijają je od razu.