Fandom

Sferopedia

Stonoga

4364strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja4 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Stonogi to, jak nazwa wskazuje, liczące sobie wiele nóg stawonogi, budzące obrzydzenie u większości rozumnych istot. Ich ciała pokryte są twardą chityną. Stonogi występują praktycznie w każdym klimacie i środowisku.

Ogromna stonogaEdytuj

Mierząca sobie ponad 30 centymetrów odmiana ma zdolność upodabniania się barwą zbliżonej do podłoża, po którym się porusza. Jest żarłocznym gatunkiem, cały czas poszukującym pożywienia i pożerającym nawet inne osobniki swego gatunku. Może być groźna dla dużych istot z powodu paraliżującego jadu, który wydziela przy ugryzieniu. Choć jad jednej stonogi nie stanowi dużego zagrożenia, polują one zwykle w grupach i uderzają znienacka, co czasem kończy się tragicznie dla zaskoczonych wędrowców.

Wielka stonogaEdytuj

O połowę mniejsza od ogromnej stonogi, odmiana ta nie różni się zbytnio od swych większych kuzynek. Jej jad jest słabszy a obiekty polowania zazwyczaj mniejsze.

MegastonogaEdytuj

Megastonogi, osiągające do 1,5 metra długości są poważnym zagrożeniem dla humanoidów i dużych zwierząt. Ich jad nie paraliżuje, zamiast tego wydzielając silny kwas, który niekiedy zabija ugryzioną istotę na miejscu. Megastonogi charakteryzują się dużym sprytem i są znacznie lepszymi myśliwymi, niż ich bezrozumne, mniejsze odpowiedniki.

Stonoga tunelowaEdytuj

Gigantyczna odmiana stonogi, czasem mierząca ponad 7 metrów i żyjąca głównie pod ziemią. Żywi się głównie padliną, w której składa też swe jaja, nie gardzi jednak i żywym posiłkiem. Zazwyczaj atakuje chwytając up swymi potężnymi żuwaczkami i powoli wgryzając się w jej ciało. Jej uścisk jest tak silny, że uwalnia łup tylko po otrzymaniu poważnych obrażeń, lub potraktowana ogniem.

Stonoga zniszczeniaEdytuj

Zobacz teżEdytuj

ŹródłaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki