Sferopedia
Advertisement
Sylfida

Sylfida

AirKin

Sylfida (po prawej)

- Piękne powietrzne nimfy, sylfidy zmieniają kształty niczym chmurki, by oszukać bądź zainspirować tych, co na nie spojrzą.

Sylfida (ang. Sylph) - powietrzny typ krewnego żywiołu (elemental kin), należący do rodziny baśniowych istot. Kuzynki nimf, lecz silnie związane z żywiołem powietrza. Są to istoty małe, naturalnie przyjazne. Sylfidy występują wyłącznie w formie kobiecej. Spośród tego typu stworzeń sylfidy są najrzadsze, ale też i prawdopodobnie najpotężniejsze.

Określane są też licznymi innymi tytułami. Wśród najpopularniejszych wymienić można: Córki Wiatru (Daughters of the Wind), Nimfami Powietrza i Chmur (Nymphs of Air and Cloud), Figlarne Panny Wiatru (Playful Wind Maidens), Twórczynie Losu (Fortune Makers).

Sylfidy mają dwa podstawowe typy zagrożeń. Po pierwsze są to potwory i drapieżniki, które traktują je jako smakowite danie. A po drugie są to źli mężczyźni humanoidalnych ras (zwłaszcza tych złych ras), którzy chcą je pochwycić do realizacji swych mrocznych planów.

Pochodzenie[]

Legenda:
Na początku świata bracia wiatru igrali z czterema porami roku, a z ich związku wyłoniły się nimfy. Jednak najmłodszy z braci, Susurrus, nie czynił tego co jego krewni, gdyż był skryty i nieśmiały, a także nieufny wobec burzliwych kreacji pierwotnych. Podczas gdy jego bracia przebywali na wolności, cichy Susurrus krył się pomiędzy niebem a ziemią. Tam, w świetle wschodzącego świata, spotkał delikatną córkę niebios zwaną Mgłą (Mist), która wzięła go za rękę i zaprowadziła w spokojne miejsca, gdzie słychać było jego głos. Tam Susurrus wyszeptał swoją miłość do pięknej córki niebios. Pobrali się pod cichym wodospadem. Z ich związku powstały pierwsze sylfidy

Niektórzy spekulują, że sylfidy rzeczywiście pochodzą bezpośrednio z Chaosu Żywiołów, ale więcej jednak widzi ich dom w Baśniodziczy.

Fizyczność[]

Sylfidy wyglądają jak mniejsze wersje pięknych kobiet (ludzkich lub elfich) z ważkopodobnymi skrzydłami o rozpiętości do 1,5 metra, zwykle przezroczystymi lub z opalizującymi kolorami. Ich długie włosy mogą mieć najróżniejsze barwy. Sylfidy są częściowo zbudowane z powietrza i chmur.

Są długowieczne; żyją do tysiąca lat, przez cały czas zachowując swój młodzieńczy wygląd. Choć nie ustalono tego z całą pewnością, podejrzewa się że rasa ta jest spokrewniona z nimfami z jednej strony a żywiołakami powietrza z drugiej.

Stworzenia te są jajorodnymi samicami. W celu zapłodnienia kontaktują się z przedstawicielami zwykłych ras humanoidalnych, głównie z telfami, rzadziej z ludźmi czy niziołkami. Trzy miesiące po zapłodnieniu składają perłopodobne jajo, które wymaga jeszcze sześciu miesięcy pielęgnacji, zanim wylęgnie się z niego mała sylfida. Jako straż jaj używa się głównie żywiołaków powietrza.

Młoda sylfida dojrzewa w tempie podobnym do ludzkich dzieci. Pierwsze zdolności magiczne ujawniają się w wieku 5 lat a pełnoprawne zdolności latania w wieku lat 10.

Kultura[]

Język sylfid jest wysoce muzykalny, ale znają też i inne języki, w tym i wspólną mowę i język elfów. Są dość przyjazne wobec poszukiwaczy przygód i, jeżeli nie otaczają się złą sławą bądź aurą, mogą z własnej inicjatywy zaoferować pomoc w zamian za jakąś przysługę. Dodatkowo są bardzo zmienne, figlarne i kapryśne.

Sylfidy uwielbiają nosić długie, przezroczyste lub półprzezroczyste szaty, o barwie odpowiadającej kolorowi włosów danej osobniczki. Strój wykonany jest z pasm mgieł.

Sylfidy to przyjazne istoty, często zaprzyjaźniające się z podróżnikami, zwłaszcza płci męskiej. Są ciekawskie, uwielbiają lot i podróże. Rzadko kiedy pozostają dłużej w jednym miejscu, jak również niechętnie dotykają ziemi.

Swoje domy-gniazda budują najczęściej na szczytach drzew lub w grotach położonych w pobliżu górskich szczytów. Gniazda są bardzo różnej budowy, utworzone wyłącznie wedle gustów właścicielki. Sylfidy lubią wygody i ładne ozdoby, choć preferują raczej proste i nieskomplikowane wyposażenie. Chętnie wymieniają klejnoty i magiczne przedmioty na błyskotki lub utensylia, których akurat potrzebują.

Co 28 lat ma miejsce wielkie zgromadzenie sylfid, które spotykają się w celu wymiany informacji, handlu, odnowienia przyjaźni i przedstawienia innym członkiniom rasy swych dzieci.

Choć przyjazne, sylfidy raczej nie zawiązują trwałych przyjaźni z naziemnymi humanoidami. Dobre stosunki łączą je z driadami i nimfami. Chętnie bawią się w rytm muzyki satyrów a gdy najdzie ochota to zmniejszą rozmiar by dołączyć do balu chochlików. Podstawową zabawą jest jednak przemierzanie i tańczenie na wietrze, między chmurami. Bawią się chmurami zaś cumulonimbusy traktują niczym rydwany. Nocami często ustawiają się między gwiazdozbiorami, robią psikusy astrologom i innym obserwatorom nieba. Podczas naturalnych burz śpiewają lamenty.

Chętną zabawą jest tzw. Gra w Omeny (Game of Omens). Zabawa polega na wypatrzeniu jakiegoś osobnika, następnie uformowanie chmur w konkretny kształt i prowadzenie ich za osobnikiem tak długo, aż ten odnotuje zjawisko. Następnie obserwuje się jego interpretację i co z tego wyniknie. Czasami sylfida najpierw dokona obserwacji życia jegomościa i tak dopasuje kształty chmur i ich ustawienie, żeby niejako zasugerować takie czy inne postępowanie.

Umiejętności[]

Podczas konfrontacji sylfidy nie używają siły fizycznej, operując głównie magią. Ich umiejętności operowania czarami przypominają umiejętności czarodzieja na 7 poziomie doświadczenia, preferując czary związane z żywiołami powietrza. Oczywiście istnieją potężniejsze przedstawicielki rasy, których moc panowania nad burzami i wichurami może sprowadzić potężnie zniszczenie. W ogóle sylfidy uważają, że mają przyrodzone prawo do panowania nad wszystkim co bezpośrednio wywodzi się z żywioły powietrza.

Sylfidy posiadają naturalną zdolność lewitacji oraz uczynienia się niewidzialnymi. Skrzydła głównie są używane do kierowani, co oznacza że uszkodzenie ich pozwala tylko na szybowanie bądź zawieszenie się w powietrzu. Ale z drugiej strony antymagia czy strefy martwej magii uniemożliwiają lot. Raz na tydzień czas każda osobniczka może przywołać powietrznego żywiołaka, między innymi gdy jednak potrzeby jest argument siły albo jako straż do pilnowania złożonych jaj.

Figlarne Panny Wiatru potrafią też częściowo regulować swój rozmiar, a stosują to głównie by dołączyć do zabaw innych stworzeń baśniowych.

Sylfidy mają często wyższą odporność na czary.

Wierzenia[]

Nie do końca sylfidy uprawiają religię, niemniej jednak często służą kilku bogopodobnym bytom. Do najistotniejszych należą Tytania, Chan oraz Rhiannonis.

Zobacz też[]

Źródła[]

  • Monstrous Manual (1ed aD&D)
  • Monstrous Manual (2ed aD&D)
  • Księga Potworów II
  • Dragon Magazine 155
  • Dragon Magazine 420
Advertisement