FANDOM


Tako

Tako

Tako to inteligentne, wodne stworzenia przypominające ośmiornice z pojedynczym, złotym okiem na środku głowy. Tako mają twardą skórę o barwie jasnozielonej (samce) lub czerwonopomarańczowej (samice). Młode natomiast mają kolor niebieski, złoty, biały, czarny lub brązowy. Ich język jest oparty na ruchach macek i zmianie kolorów. Ciała tako są miękkie, chronione z zewnątrz płatami zrogowaciałej skóry. Osiem zręcznych macek wyposażonych jest w przyssawki. Otaczają one twarde, wysuwane szczęki podobne do papuziego dzioba.

Tako żyją w szczepach składających się z 3-12 samców, 1-6 młodych i jednej lub dwóch samic. Samice, jako większe i silniejsze, zajmują się zarządzaniem szczepem, podczas gdy samce pełnią rolę jego obrońców i myśliwych. Istoty te zamieszkują podwodne jaskinie położone przy wybrzeżach, od czasu do czasu wyprawiając się na ląd dla zdobycia pożywienia, broni i skarbów. W niektórych rejonach współpracują z mieszkańcami lądu, wspólnie z nimi odpierając ataki morskich potworów i pomagając rybakom.

Tako żywią się ostrygami, homarami i innymi skorupiakami, które otwierają przy pomocy potężnych szczęk. Posiadają specjalny gruczoł wydzielający ciemnoniebieską substancję sygnalizacyjną, którą mieszkańcy lądu chętnie wykorzystują jako atrament.

Tako są istotami łagodnymi, jednak nie tolerują obcych na swoim terytorium. Mają silne poczucie honoru i bezlitośnie mszczą się za niesprowokowane ataki, chętnie sprzymierzając się z innymi istotami wobec wspólnego wroga.

W walce wykorzystują zdolność upodabniania się kolorem do otoczenia. Walczą przy pomocy swych dziobów i macek, za pomocą których mogą używać broni (włóczni lub toporów). Potrafią używać macek również do unieruchamiania i duszenia ofiar

ŹródłaEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.