FANDOM


Vanaheim

Wanaheim

Wanaheim to położona na pierwszej warstwie Ysgardu boska kraina, będąca domem dla grupy nordyckich bóstw zwanych Wanami, które są mniej związane z walką i brutalnością jak Asowie. Są to: Uller - bóg łucznictwa, Njord - bóg morza oraz jego dzieci, bliźniacy Frej i Freja, bóstwa ognia, pasji, żyzności płodności. Frej jednak więcej czasu spędza w swym ukochanym Alfheimie, a Freja na mocy starożytnego paktu pokojowego z Asami przez pół każdego roku przebywa w Asgardzie.

Wanaheim leży na pełnym mew i kormoranów wybrzeżu potężnego oceanu. Niebo jest zwykle zachmurzone, a w nocy znad wody przychodzą kłęby gęstej mgły. Większość mieszkańców skupiona jest wokółFolkvangu - Pola Ludu, na którym znajduje się pałac Freji - Sussrumnir, zamieszkały przez grupę einheriar. Sussrumnir wyróżnia się błyszczącym biało bukowym dachem z domieszkami srebra i umeblowaniem z nieobrobionego drewna orzechowego. Belki podtrzymujące dach to pnie drzew, z których połowa wciąż żyje, a połowa jest uschnięta, symbolizując połowiczną obecność Freji w Wanaheimie. Tu w porze zasiewów i żniw odbywają się festiwale obfitości.

W pewnym oddaleniu od morza znajduje się Ydalir, cisowy gaj, w którym mieszka Uller. Cis jest jego ulubionym tworzywem do budowy łuków, a jego oczekujący specjalizują się w strzelectwie.

Nad samym brzegiem leży Noatun - Stocznia, olbrzymia hala Njorda, dostosowana do jego potężnego wzrostu i dorównująca rozmiarom budynków Jotunheimu. Zimna hala otoczona jest piaszczystą plażą, skąd bóg rusza często na połów ryb. W Noatun znajdują się stocznie, w których pracują oczekujący Njorda. Również nierozważni pływacy i żeglarze, zapuszczający się na te wody są chwytani i zmuszani do pracy przy budowie statków. Najbardziej cenioną cieślą okrętową jest Swanhild Błyskodziób, harda i szorstka kobieta, specjalizująca się w drakkarach. Niechętnie bierze czeladników i rzadko pracuje dla śmiertelników, ale cieszy się opinią rzemieślnika najwyższej klasy.

Miejscem, do którego kieruje się podróżnych jest Gwiaździsta Noc - zajazd, kasyno, winiarnia i szkoła bardów w jednym. Znajduje się ona pod gołym niebem, na platformie rozpiętej wśród najwyższych konarów ogromnego klonu. Na jej palenisku tlą się suche gałęzie i konary, przytargane tu z dołu. Od każdego gościa oczekuje się, że przyniesie ze sobą przynajmniej jedną gałąź.

Oczekujący z Wanaheimu odradzają się po śmierci w walce, jednak w przeciwieństwie do Asgardczyków od bitew preferują pojedynki wszelkiego rodzaju. Odmowa zmierzenia się jest dla nich obrazą najgorszą z możliwych.

Znaną personą, ostatnio przebywająca w Wanaheimie jest Torsten Prawy, bard o niewyparzonym języku, bezgranicznej impertynencji i niezwykłej śmiałości, przemierzający Ysgard w poszukiwaniu przygód i rozrywek. Inną ciekawą osobistością jest Volund Niesforny zwany Trzęsiwłócznią z Nidavelliru - znakomity mag-kowal, znany ze swego krewkiego charakteru. Mieszka z dal od morza, w grocie pod górą Dymny Szczyt przy korzeniu Yggdrasilu.

ŹródłaEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki