Fandom

Sferopedia

Wanaheim

4425stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij
Vanaheim.jpg

Wanaheim

Wanaheim to położona na pierwszej warstwie Ysgardu boska kraina, będąca domem dla grupy nordyckich bóstw zwanych Wanami, które są mniej związane z walką i brutalnością jak Asowie. Są to: Uller - bóg łucznictwa, Njord - bóg morza oraz jego dzieci, bliźniacy Frej i Freja, bóstwa ognia, pasji, żyzności płodności. Frej jednak więcej czasu spędza w swym ukochanym Alfheimie, a Freja na mocy starożytnego paktu pokojowego z Asami przez pół każdego roku przebywa w Asgardzie.

Wanaheim leży na pełnym mew i kormoranów wybrzeżu potężnego oceanu. Niebo jest zwykle zachmurzone, a w nocy znad wody przychodzą kłęby gęstej mgły. Większość mieszkańców skupiona jest wokółFolkvangu - Pola Ludu, na którym znajduje się pałac Freji - Sussrumnir, zamieszkały przez grupę einheriar. Sussrumnir wyróżnia się błyszczącym biało bukowym dachem z domieszkami srebra i umeblowaniem z nieobrobionego drewna orzechowego. Belki podtrzymujące dach to pnie drzew, z których połowa wciąż żyje, a połowa jest uschnięta, symbolizując połowiczną obecność Freji w Wanaheimie. Tu w porze zasiewów i żniw odbywają się festiwale obfitości.

W pewnym oddaleniu od morza znajduje się Ydalir, cisowy gaj, w którym mieszka Uller. Cis jest jego ulubionym tworzywem do budowy łuków, a jego oczekujący specjalizują się w strzelectwie.

Nad samym brzegiem leży Noatun - Stocznia, olbrzymia hala Njorda, dostosowana do jego potężnego wzrostu i dorównująca rozmiarom budynków Jotunheimu. Zimna hala otoczona jest piaszczystą plażą, skąd bóg rusza często na połów ryb. W Noatun znajdują się stocznie, w których pracują oczekujący Njorda. Również nierozważni pływacy i żeglarze, zapuszczający się na te wody są chwytani i zmuszani do pracy przy budowie statków. Najbardziej cenioną cieślą okrętową jest Swanhild Błyskodziób, harda i szorstka kobieta, specjalizująca się w drakkarach. Niechętnie bierze czeladników i rzadko pracuje dla śmiertelników, ale cieszy się opinią rzemieślnika najwyższej klasy.

Miejscem, do którego kieruje się podróżnych jest Gwiaździsta Noc - zajazd, kasyno, winiarnia i szkoła bardów w jednym. Znajduje się ona pod gołym niebem, na platformie rozpiętej wśród najwyższych konarów ogromnego klonu. Na jej palenisku tlą się suche gałęzie i konary, przytargane tu z dołu. Od każdego gościa oczekuje się, że przyniesie ze sobą przynajmniej jedną gałąź.

Oczekujący z Wanaheimu odradzają się po śmierci w walce, jednak w przeciwieństwie do Asgardczyków od bitew preferują pojedynki wszelkiego rodzaju. Odmowa zmierzenia się jest dla nich obrazą najgorszą z możliwych.

Znaną personą, ostatnio przebywająca w Wanaheimie jest Torsten Prawy, bard o niewyparzonym języku, bezgranicznej impertynencji i niezwykłej śmiałości, przemierzający Ysgard w poszukiwaniu przygód i rozrywek. Inną ciekawą osobistością jest Volund Niesforny zwany Trzęsiwłócznią z Nidavelliru - znakomity mag-kowal, znany ze swego krewkiego charakteru. Mieszka z dal od morza, w grocie pod górą Dymny Szczyt przy korzeniu Yggdrasilu.

ŹródłaEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki