Fandom

Sferopedia

Wegepigmej

4365stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja2 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Vege.jpg

Wegepigmej leśny

Moldman.gif

Wegepigmej jaskiniowy

Wegepigmeje (ang. vegepygmy), zwani też pleśniowcami albo pleśniakami to specyficzna forma pleśni, mająca postać niskiego, rozumnego humanoida. Z pozoru wegepigmeje przypominają nieco githyanki bardzo niewielkiego wzrostu (do 95 cm) i porośniętego roślinami. Z ich głów wyrasta natka przypominająca szczypiorek. Podobne liściowate macki porastają ich kończyny i tułów, natomiast dłonie są zakończone ostrymi, cierniowatymi szponami. Ich ciała zabarwione są podobnie do środowiska, w którym żyją - leśne szczepy mają brązową skórę i zielone macki, podziemne - szarą skórę i czarne macki. Nie posiadają mówionego języka - wydają jedynie specyficzne jęki. Między sobą komunikują się natomiast przy pomocy charakterystycznego stukania w swoje klatki piersiowe, kamienie i drzewa.

Wegepigmeje żywią się mięsem, nie pogardzając też padliną. W razie zagrożenia głodem atakują nawet mykonidy lub swoich pobratymców, bardzo rzadko uciekając się przy tym do kanibalizmu w obrębie własnego plemienia. Polują w kilkunastoosobowych grupach, dobrze wtapiając się w otoczenie, co pozwala i zaskakiwać potencjalne ofiary. Mimo to nie stosują wyrafinowanych zasadzek, preferując prostą walkę wręcz. Posługują się włóczniami, maczugami lub walczą przy pomocy naturalnych szponów. Wodzowie posiadają dodatkową broń - strzelają chmurami zarodników, które zatruwają, paraliżują i zabijają większość ofiar, które po śmierci przekształcają się w wegepigmeje. Istoty te są trudne do zranienia bronią kłującą i posiadają odporność i na większość czarów działających na umysł. W walce towarzyszą im cierniaki, traktowane na podobieństwo psów obronnych.

Są to istoty stadne - ich plemiona liczą sobie do trzystu osobników. Plemieniu przewodzi wódz, wspierany przez kilku zastępców. Za siedziby obierają sobie ciepłe, podziemne jaskinie lub kryjówki w najgęstszych zaroślach dzikich leśnych ostępów. Są bardzo czułe na punkcie swego terytorium. Harmonijnie koegzystują z okoliczną roślinnością. Na straży swych kryjówek stawiają nieraz wrzaskuny, które nie reagują na obecność wegepigmejów. W kryjówkach tych istot można też spotkać złogi rdzawej pleśni, której zarodniki również wywołują u humanoidów przemianę w wegepigmeja. Trzecim, oprócz pleśni i zarodników produkowanych przez wodza sposobem reprodukcji tych istot jest pączkowanie, które następuje jeżeli klan ma dostęp do dużej ilości pożywienia. Osobniki pochodzące z pączkowania są najmniejsze i dość długo się rozwijają. Wegepigmeje utrzymują dobre stosunki z mykonidami, którzy traktują ich jak wiejskich kuzynów.

ŹródłaEdytuj

  • Expedition to the Barrier Peaks
  • Monster Manual II ( 1983)

Więcej w Fandom

Losowa wiki